Przetoka - co to jest, jak powstaje

Ileostomia to rodzaj przetoki ratującej życie

Ileostomia to rodzaj przetoki ratującej życie (Papabear, Istock)

Przetoka - to rodzaj połączenia między - najczęściej - dwoma narządami lub organem i skórą. Przyczyny tworzenia się przetok mogą być bardzo różne. Zazwyczaj są konsekwencją silnego urazu, lub objawem znacznie poważniejszego schorzenia np. nowotworu czy choroby Leśniowskiego-Crohna.

Medycyna wyróżnia dwa rodzaje przetok: wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwszy typ - przetoki  wewnętrzne - łączą narządy. Natomiast połączenia narządów wewnętrznych ze skórą nazywany przetokami zewnętrznymi (narządowo-skórnymi).

Czasami konieczne jest stworzenie „sztucznej przetoki” - czyli stomii.

Przetoki wewnętrzne często są skutkiem przejścia procesu chorobowego poza narząd i zajęcia narządu sąsiedniego. Pierwszy typ przetoki rozwija się m.in. u pacjentów z chorobą nowotworową, szczególnie gdy zmiana nacieka i powoduje obumieranie tkanek. Przy chorobach jelit, takich jak Lesniowskiego - Crohna obserwuje się tzw. przetokę jelitową. Podobne kanały mogą tworzyć się także między naczyniami krwionośnymi.

Jak powstaje przetoka

Powstanie przetoki poprzedza stan zapalny. Postępujący i bez leczenia, tworzy niewielkie wybrzuszenie, rodzaj pęcherza, w którym zbiera się ropna wydzielina.  W przypadku przetok odbytu „pierwszym” sygnałem świadczącym, ze może dojść do jej powstania jest właśnie ropień. Zatkanie struktur, przez które obecne w ludzkim ciele płyny mogą swobodnie przepływać sprawia, że konieczne jest znalezienie nowej drogi. Mimo to, cześć płynu zalega i konieczne jest jego usunięcie. Dolegliwości towarzyszące powstawaniu przetoki są bardzo rożne i ściśle związane z obszarem, którym powstają. W łagodnych przypadkach np. gdy zmiana pojawi się w okolicy zęba wystarczające jest wyleczenie stanu zapalnego. W poważniejszych sytuacjach zabieg chirurgiczny jest niezbędny.

Przetoka odbytu - rozpoznanie

O tym jak się rozpoznaje charakter przetok odbytu i jego okolic, przeczytaj w artykule Reguła Goodsalla.

Rozpoznanie i leczenie ropni i przetok odbytu to jeden z najstarszych problemów chirurgii proktologicznej. Pomimo, że zjawisko znane jest od czasów Hipokratesa metody postępowania są niezmienne. Niewiele też zmieniła się częstość powikłań, czyli nietrzymanie stolca. Ciągle jest duża.

Co wiesz o ludzkim organizmie? Pytamy o podstawowe rzeczy
1/13Z ilu jam składa się serce człowieka?
Zobacz także
  • Zwracaj uwagę na kolor stolca: wiele mówi o twoim zdrowiu Kolor kału - o czym świadczy?
  • Jelito grube Sigmoidoskopia - badanie końcowego odcinka jelita grubego. Na czym polega sigmoidoskopia i jak się do niej przygotować?
  • Rzekomobłoniaste zapalenie jelit najczęściej wywołane jest zakażeniem bakteryjnym lub długim przyjmowaniem antybiotyków Rzekomobłoniaste zapalenie jelit - objawy, diagnoza, leczenie
Skomentuj:
Przetoka - co to jest, jak powstaje
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: