Jest pierwszy lek na jaskrę w formie tabletki. Powstał w Polsce

Pierwszy na świecie doustny lek na jaskrę wchodzi na rynek już we wrześniu. Wszystko dzięki polskim naukowcom pod kierownictwem profesora Roberta Rejdaka.

Badania nad lekiem rozpoczęły się 20 lat temu. Zainicjował je profesor Robert Rejdak, dziś szef kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. We współpracy z naukowcami z Polski i Niemiec udało mu się opracować pierwszy na świecie lek na jaskrę w formie doustnej tabletki.

Pierwsze partie leku wyprodukowane

Lubelskimi badaniami zainteresował się jeden z amerykańskich koncernów farmaceutycznych. Wprowadzi on lek na rynek już we wrześniu; wtedy substancja pojawi się w hurtowniach farmeceutycznych. Tabletka będzie dostępna także w Polsce.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Leczenie i profilaktyka

Nowe tabletki mają uzupełniać tradycyjne terapie leczenia jaskry. Dzięki temu metody chirurgiczne czy laseroterapia będą skuteczniejsze. Lek będzie przeznaczony również dla osób, które są szczególnie zagrożone rozwojem choroby; u nich przyjmowanie tabletek ma mieć charakter profilaktyczny.

Na czym to polega?

Substancją aktywną leku jest cytykolina, która znalazła zastosowanie również w psychiatrii i neurologii. Profesor Rejdak w "Kurierze Lubelskim" tłumaczył, że nowa substancja to trochę lek, a trochę suplement diety, czyli nutraceutyk. Badania kliniczne wykazały, że lek nie ma działań ubocznych. Ma ochraniać komórki siatkówki i struktury nerwu wzrokowego; właśnie dlatego przyda się w leczeniu chorób takich jak jaskra, schorzenia zwyrodnieniowe siatkówki czy neuropatie nerwu wzrokowego.

Jaskra to jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Wczesne jej zdiagnozowanie może uchronić chorego przed ślepotą. Na jaskrę choruje około 70 milionów osób na świecie. W Polsce problem dotyczy nawet 800 tysięcy mieszkańców. Jaskra atakuje podstępnie; rozwija się powoli i bezboleśnie.

To także może cię zainteresować:

Anatomia człowieka: oko

Źródło: Kurier Lubelski

Więcej o:
Komentarze (31)
Jest pierwszy lek na jaskrę w formie tabletki. Powstał w Polsce
Zaloguj się
 • jan.janowicz65

  Oceniono 58 razy 32

  "Tabletka będzie dostępna także w Polsce"
  I to jest najsmutniejsze, Polacy stworzyli lek a rząd Polski (nie mylić z polskim rządem, którego nie ma) czyli banda gudłajów, zajmuje się pierdołami w stylu budowy pomników zamiast wesprzeć rodzimą produkcję, obcy muszą to za nas robić. Won gudłaje z mojej Ojczyzny!

 • 111pln

  Oceniono 15 razy 13

  Waadza nie pomyślała jeszcze o "Narodowym" producencie leków? Przy całej radości, którą dzielę z chorymi na jaskrę, to smutny w swym wydźwięku news.

 • heliheli

  Oceniono 11 razy 7

  juz stworzylismy grafen , i mamy zloza lupkow jak rowniez bedziemy produkowac hyperlink z kapsulami/wagonami podrozujacymi 800 km/h , i miliony aut elektrycznych a teraz pastylka na jaskre ..... i wiecie co bedzie ? Ch/uj z tego bedzie . Gwarantowane .

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 2

  Citicoline is available as a supplement online and in stores. It is sold in over 70 countries under a variety of brand names: Cebroton, Ceraxon, Cidilin, Citifar, Cognizin, Difosfocin, Hipercol, NeurAxon, Nicholin, Sinkron, Somazina, Synapsine, Startonyl, Trausan, etc. When taken as a supplement citicoline is hydrolyzed into choline and cytidine in the intestine. Once these cross the blood–brain barrier it is reformed into citicoline by the rate-limiting enzyme in phosphatidylcholine synthesis, CTP-phosphocholine cytidylyltransferase.
  Citicoline has been suggested to improve visual function in patients with glaucoma.
  ------------------------
  Substancja jest znana, produkowana masowo i w obrocie ogolnodostepnym. Pytanie, ktory mechanizm jest odpowiedzialny za "leczenie" jaskry? Bo to nie wynika jasno z tekstu. Jaskra jest wywolywana (glownie) przez zwiekszone cisnienie srodgalkowe, co uszkadza nerw wzrokowy. Krople zmniejszaja je, jesli nie, to robi sie dziurke laserem i plyn odplywa jak nalezy. Substancja ta jest takze wytwarzana przez organizm i ma wplyw na wiele innych czynnosci.
  Cos jak z aspiryna. Drobne ilosci zmniejszaja krzepliwosc krwi i zmniejszaja ryzyko zakrzepicy.
  Wyglada mi to na bicie piany.
  PS - od wielu lat mam krople do oczu dla profilaktyki, moje cisnienie srodgalkowe jest ponizej 20 i widze dobrze. Zaczalem to, poniewaz mama miala jaskre zbyt pozno wykryta. Polecam badanie u okulisty .

 • single_malt

  Oceniono 2 razy 2

  Tabletka będzie dostępna także w Polsce.

  ... takze .... Molvania syndrom ??
  to zdanie swiadczy o tym ze pilnie potrzebna jest tabletka na inteligencje

 • Janusz Kot

  Oceniono 6 razy 2

  "trochę lek,trochę nutraceutyk"
  "nie ma działań ubocznych" tzn.albo nie działa,albo żle zbadano !
  My Polacy złote ptacy........i już świat podbity !

 • dcosbim

  Oceniono 1 raz 1

  Od pół roku łykam Citogla Vis tabletki produkowane we Włoszech- czy to jest własnie ta NOWOŚĆ?

 • bene_gesserit

  Oceniono 3 razy 1

  A w zajawce 'tabletki na zaćmę'
  Skucha, znowu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX