Prezerwatywa ratuje życie rodzącym kobietom. Mechanizm jest zadziwiająco prosty [WYJAŚNIAMY]

Zestaw składający się z prezerwatywy, cewnika i strzykawki ratuje życie rodzącym kobietom

Zestaw składający się z prezerwatywy, cewnika i strzykawki ratuje życie rodzącym kobietom (fot. Morgan/Flickr.com/CC BY 2.0)

Eksperci z bostońskiego szpitala opracowali tanią i bardzo skuteczną metodę tamowania krwotoku poporodowego, który jest najczęstszą przyczyną zgonów u rodzących kobiet w krajach rozwijających się.

Według danych podawanych przez Massachusetts General Hospital krwotok poporodowy odpowiada obecnie za około 130 tys. przypadków zgonów rodzących kobiet rocznie w skali światowej. Niepełnosprawność spowodowana krwotokiem dotyka 2,6 mln kobiet.

Większość z nich to przypadki z krajów rozwijających się. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest brak dostępu do specjalistycznych rozwiązań i odpowiedniej opieki medycznej.

Ekspertom z Oddziału Światowego Zdrowia i Praw Człowieka, stanowiącego część bostońskiego szpitala Massachusetts General Hospital, udało się jednak opracować prostą i wysoce skuteczną metodę, która ma szansę znacząco poprawić tę tragiczną statystykę.

Ratująca życie prezerwatywa

To zestaw do tamowania krwotoków poporodowych (Postpartum Hemorrhage Implementation Package with Uterine Balloon Tamponade, w skrócie ESM-UBT), który składa się elementów dostępnych nawet w krajach słabo rozwiniętych: pełniącej zasadniczą rolę prezerwatywy, rurki (tzw. cewnika Foleya) i strzykawki.

Jak to działa? Bardzo prosto. Prezerwatywa, do której przyczepia się cewnik, zostaje wprowadzona do dróg rodnych kobiety. Następnie przez strzykawkę pompuje się do niej czystą wodę. Powiększając swoją objętość, kondom naciska na naczynia krwionośne, w efekcie czego ustaje krwawienie.

Koszt takiego zestawu jest niższy niż 5 dolarów (ok. 18 zł). W porównaniu z ceną za profesjonalny - i również jednorazowy - sprzęt tego typu, wynoszącą nawet 400 dolarów (ok. 1450 zł), to ogromna różnica.

(Niemal) stuprocentowa skuteczność

Do tej pory zestaw został przetestowany w ubogich rejonach Indii i Nepalu, w Peru i Hondurasie oraz w Sudanie Południowym, Kenii, Sierra Leone, Ghanie, Senegalu, Tanzanii i Zambii. Z sukcesem, o którym przesądziły nie tylko względy finansowe i dostępności elementów potrzebnych na skonstruowanie zestawu, lecz także prostota jego stosowania. Według serwisu BBC skuteczność tej metody wynosi aż 97 proc.

Massachusetts General Hospital podaje, że w latach 2010-2011 szpital przekazał takie zestawy 870 pracownikom służby zdrowia w Sudanie Południowym. Większość z nich to osoby niepiśmienne bez żadnego medycznego przygotowania, które mimo to doskonale radzili sobie z identyfikacją krwotoku poporodowego, a także aplikowaniem i obsługą zestawu mającego go powstrzymać.

Ten sam scenariusz powtórzył się w Kenii w 2012 roku. Wszystkie kobiety, które ratowano tą metodą, przeżyły. Kenijczycy zaufali zestawowi do tego stopnia, że tamtejsze Ministerstwo Zdrowia formalnie włączyło go do procedury postępowania w przypadku wystąpienia krwotoku poporodowego.

Zobacz też:

Pierścień przeciw HIV. Nie zastąpi prezerwatywy, ale pozwoli kobiecie samej chronić się przed wirusem

"Złoty banan" na ratunek. Owoc GMO szansą dla setek tysięcy niedożywionych

Picie w ciąży? Polki w czołówce abstynentek

Dobrze wiedzieć, gdzie znajdują się te narządy. Wiesz, co zaznaczono na grafice? [QUIZ]
1/10Zacznijmy od czegoś naprawdę prostego. Na grafice zaznaczone są...
Zobacz także
 • Mutacja genetyczna usunięta z DNA ludzkich zarodków. To rewolucyjne doświadczenie
 • Precyzyjny plan odchudzania? Niestety, na oponkę często nie pomaga Pokazać bez wahania brzuch i uda latem? Wiele Polek ma z tym problem
 • Usunięcie wirusa HIV z organizmu myszy umożliwiła metoda CRISPR/Cas9 Jesteśmy coraz bliżej pokonania HIV. Naukowcy usunęli wirusa z genomu myszy
Komentarze (16)
Prezerwatywa ratuje życie rodzącym kobietom. Mechanizm jest zadziwiająco prosty [WYJAŚNIAMY]
Zaloguj się
 • dante_waw

  Oceniono 48 razy 24

  prezerwatywa?, ratuje zycie kobiety?, to sie nie przyjmie, kosciol katolicki nie dopusci do tego, aby czlowiek decydowal o zyciu i smierci...

 • martha.wise

  Oceniono 21 razy 19

  Piękne umysły. Proste, funkcjonalne i tyle w tym troski o tych, którym trudniej.
  Podziwiam i w takich chwilach myślę, że to fajnie przynależeć do homo sapiens.

 • kukunapniu

  Oceniono 23 razy 17

  W Polsce poprawna politycznie wersja tej samej metody to zatamowanie krwotoku przez zaciśniecie pętli na szyi oraz przyłożenie do macicy oświadczenia o klauzuli sumienia

 • driftoczenko

  Oceniono 13 razy 13

  Człowiek nie może decydować, kiedy jest dzień, a kiedy jest noc, więc stosowanie latarń powinno być zabronione - takie w XVIII stuleciu było stanowisko Kościoła Katolickiego. Może i zabronione zostaną sekcje zwłok, nowoczesna medycyna (z wyjątkiem kapłonów i wybrańców Narodu), środki antykoncepcyjne itd..Chyba teraz mamy zwrot do tamtych czasów.

 • cezaryk

  Oceniono 15 razy 11

  Można również założyć na partnera 9 miesięcy wcześniej.

 • liberau

  Oceniono 13 razy 11

  Skandal! Bezbożna prezerwatywa nie może nikogo ratować - no chyba że czarownice! Spalić te wszystkie "uratowane" diabelskim zestawem kobiety!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: