Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Niedokrwistość Addisona-Biermera (niedokrwistość złośliwa) - objawy, przyczyny i leczenie
Niedokrwistość Addisona-Biermera: co to jest?
Niedokrwistość Addisona-Biermera, czyli niedokrwistość złośliwa, jest jedną z niedokrwistości megaloblastycznych. Objawy niedokrwistości złośliwej to przede wszystkim ciągłe uczucie zmęczenia, bladość, problemy z koncentracją. Przyczyny niedokrwistości złośliwej to niedobory witaminy B12 (kobalaminy). Czym różni się niedokrwistość Addisona-Biermera od innych rodzajów anemii i dlaczego nazywa się ją złośliwą?
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Choroba Addisona-Biermera występuje rzadko. Nazwa "niedokrwistość złośliwa" pochodzi z czasów, kiedy chorobę uznawano za nieuleczalną, ponieważ nie wiedziano, co jest jej przyczyną. Choroba atakuje najczęściej kobiety z grupą krwi A w wieku od 40 do 60 lat.
Niedokrwistość Addisona-Biermera: przyczyny
Bezpośrednią przyczyną anemii złośliwej jest niedobór witaminy B12 (kobalaminy). Nie wynika on jednak z jej niedostatecznego przyjmowania, lecz z upośledzonego wchłaniania z błony śluzowej żołądka. Choroba Addisona-Biermera należy do schorzeń autoimmunologicznych - nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego sprawiają, że organizm wytwarza szkodliwe przeciwciała, które uniemożliwiają pracę komórkom śluzówki żołądka odpowiedzialnym za wchłanianie witaminy B12 w końcowym odcinku jelita cienkiego. To nie wszystko - na skutek procesu autoimmunologicznego powstaje przewlekły stan zapalny błony śluzowej żołądka, który ma swoje konsekwencje. Choroba Addisona-Biermera skutkuje zatem dolegliwościami wynikającymi nie tylko z niedokrwistości, lecz także procesu zapalnego.
Przeczytaj: To tylko ZMĘCZENIE... A może choroba?
Niedokrwistość Addisona-Biermera: objawy
Objawy niedokrwistości złośliwej to:
- przewlekłe zmęczenie,
- męczliwość,
- bladość skóry,
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- kłopoty z koncentracją,
- łamliwe paznokcie i włosy,
- ataki kołatania serca,
- nadmierne pragnienie,
- suchość błon śluzowych,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego.
Dochodzą do tego objawy ze strony układu pokarmowego. Są to: biegunka, nudności, zaparcia, zapalenie języka, pogorszenie apetytu, utrata wagi, zaburzenia zmysłu smaku. Mogą pojawiać się zaburzenia działania układu nerwowego: drętwienie i bóle kończyn, niestabilny chód, osłabienie pamięci. Długotrwała anemia złośliwa grozi nawet stanami depresyjnymi, otępieniem i halucynacjami! Rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie umożliwia cofnięcie tych objawów, jednak zbyt długo nieleczona choroba Addisona-Biermera powoduje stałe uszkodzenia w układzie nerwowym.
Niedokrwistość Addisona-Biermera: diagnostyka
Podstawowym zabiegiem diagnostycznym przy podejrzeniu niedokrwistości złośliwej jest badanie krwi. Chorobę Addisona-Biermera rozpoznaje się wtedy, gdy występuje zmniejszona liczba krwinek czerwonych (erytrocytów), makrocytoza (powiększenie erytrocytów), zmniejszona wartość hematokrytu oraz obniżone stężenie hemoglobiny. Wykonuje się także badanie w kierunku przeciwciał. Kolejne przydatne badanie to test Schillinga, dzięki któremu można ocenić wchłanianie witaminy B12 z przewodu pokarmowego.
Niedokrwistość Addisona-Biermera: leczenie
Leczenie niedokrwistości złośliwej polega na podawaniu choremu zastrzyków z witaminą B12. Przez pierwsze dwa tygodnie witaminę wstrzykuje się codziennie w dużych dawkach; później wystarczy jeden zastrzyk na miesiąc. Witaminę trzeba dostarczać organizmowi w ten sposób już do końca życia.
To także może cię zainteresować:
-
Chrapią, ledwo się ruszają, pocą i wciąż nie dostrzegają problemu. Jak walczyć z męską otyłością, pytamy bariatrę
-
Sok z buraków: jakie ma właściwości, na co pomaga
-
Zimne poty: jakie choroby objawiają się zimnymi potami
-
Owoc kaki: jak go jeść? Właściwości zdrowotne
-
Podajemy trzy słowa, a ty odgadujesz, o jakie polskie miasto pytamy. Proste?
- Nadwrażliwość na hałas: przyczyny, objawy, leczenie
- Bądźmy dla siebie dobrzy w te święta. O czym rozmawiać, żeby się udało? Pytamy eksperta
- Żółta skóra. O czym świadczy zażółcenie skóry?
- Raport Lancet Countdown: Zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie naszych dzieci i naznaczają je na całe życie
- Złamanie żebra - przyczyny, objawy, leczenie, zagrożenia