Białe "koty" z topoli atakują. "To przez nie kaszlę i kicham" - mówią alergicy. Czy puch faktycznie uczula?

Czy 'śnieg' z topoli jest groźny dla alergików?

Czy 'śnieg' z topoli jest groźny dla alergików? (raluca joana cohn / istock)

Inwazja białych "kotów" topoli w pełni - wszędobylski puszek opanował ulice i wdziera się do mieszkań. Pojawił się nagle i, rzekomo, od razu dopadł też alergików. Czy aby na pewno to on jest winny alergii?

Kiedy topola jest groźna?

Topola ma się w Polsce dobrze. Rośnie szybko i gęsto. Występuje w okazach męskich i żeńskich, przy czym żeńskie są dla alergików o wiele łaskawsze. Apogeum pylenia męskich topoli przypada na kwiecień, jeszcze przed pojawieniem się nowych liści. Alergikom topola może się naprzykrzać już w marcu, w maju pyli minimalnie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Co z topolowym śniegiem?

Szczyt zainteresowania topolami przypada jednak na maj-czerwiec, kiedy żeńskie drzewa zaczynają gubić białe "koty". Topolowy śnieg trudno zignorować, ale przyrodnicza prawda jest taka, że wszędobylskie koty to nie pyłki. W maju mamy do czynienia z owocami zawierającymi nasiona, które nie uczulają i nie czynią szkody.

Czym więc jest biała wełna? To tzw. puch kielichowy. Rzeczywiście potrafi spowodować dyskomfort, np. przez utknięcie w oku czy osiadanie na ubraniach, lecz nie stwarza alergicznego niebezpieczeństwa. Może też podrażniać błonę śluzową spojówek i nosa, jednak to nie alergia.

Wcale nie taka straszna

W istocie topola nie jest głównym wrogiem alergików. Tak się składa, że jej pylenie przypada na okres intensywnego pylenia innych drzew i traw. W kwietniu oprócz topoli pylą brzozy, graby, wierzby, jesiony i dęby. W powietrzu latają również alergizujące zarodniki grzybów Cladosporium i Alternaria. W maju z całą mocą atakują dęby i buki, dokuczają także trawy, które bombardują alergików również w czerwcu.

Pośród tych wszystkich alergizujących pyłów topola jest tylko kroplą w morzu. Pyłki topoli uczulają relatywnie słabo, a białe kotki - w ogóle. Głównym winowajcą są tutaj trawy, które alergizują najbardziej.

Chcesz dowiedzieć się więcej o alergiach? Przejrzyj nasze teksty na ten temat:

Na pewno wiesz, co ma na myśli lekarz, gdy stawia ci diagnozę?
1/13Masz niski poziom hemoglobiny. To znaczy, że...
Zobacz także
 • Materiał do 'analizy' żywej kropli krwi pobiera się z palca Badanie żywej kropli krwi - kolejny przekręt medycyny alternatywnej
 • Odogniskowe zapalenie wsierdzia to tylko jedno ze śmiertelnych zagrożeń, jakie niesie próchnica 6 banalnych chorób, które mogą cię zabić!
 • Obrzydliwość? Skuteczność leczenia pijawkami przynajmniej udało się potwierdzić. Ludzie robią gorsze rzeczy, które są zupełnie nieefektywne... Czego to ludzie nie wymyślą "dla zdrowotności"! 9 naprawdę dziwnych metod "leczenia". Działają?
Komentarze (22)
Białe "koty" z topoli atakują. "To przez nie kaszlę i kicham" - mówią alergicy. Czy puch faktycznie uczula?
Zaloguj się
 • supermarjan

  Oceniono 9 razy 3

  1. biale koty w tytule na glownej to czysta manipulacja, ale - zwieksza liczbe klikow z 50 razy. przy tytule 'pylenie topoli - szkodliwe? ' prawie nikt by nie kliknal co nie?
  2. pozdrawiam bezczelnego kretyna ktory wpadl na pomysl wyskakujacego okna "juz wychodzisz ble ble ble", no ale tu znowu wchodzimy do sedna. zeby sie tego pozbyc musze /przynajmniej ja/ odswiezyc strone. i znowu witamy w filozofii żebrokliku.
  wyraznie macie w pochodzeniu gornika dolowego. kopiecie coraz nizej......

 • antrop

  Oceniono 16 razy 2

  Szyszko jest pożyteczny! wycinając drzewa robi dobrze alergikom i hipochondrykom!

 • wg70

  Oceniono 5 razy 1

  Nie wiem czy topola uczula czy też nie ale od kiedy na osiedlu wycięli to badziewie skończyły się u mnie te majowo-czerwcowe "katary sienne" jak to nazywali lekarze

 • mauta2

  0

  mnie uczula, ale tylko czasami. nie wiem czym to jest uwarunkowane ale tak mam. na szczęście na takie problemy stosuję Allertec i daj radę doskonale. jak coś mnie uczula to połykam tabletkę i po chwili jest po kłopocie.

 • an35m

  Oceniono 15 razy -1

  Piszecie, że ten biały puch nie uczula. To dlaczego jak zaczyna fruwać w powietrzu natychmiast mam uczulenie i nie mogę patrzeć na oczy? zawsze kończy się to wizytą u okulisty i kroplami na alergię.

 • hegemon123

  Oceniono 22 razy -4

  Od 20lat słyszę że ten biały puch nie uczula i nie ma nic wspólnego z alergią... czy my jesteśmy tak ograniczeni żeby to pojąć, czy dziennikarze mają nas za idiotów??

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: