Próchnica - problem nie tylko z zębami. Przyczyny, objawy i leczenie próchnicy

Próchnica nie jest 'okej' - sama nie przejdzie i wymaga leczenia dentystycznego!

Próchnica nie jest 'okej' - sama nie przejdzie i wymaga leczenia dentystycznego! (CC BY-SA 2.0 / Rodrigo Cartagena Armijo / Flickr.com)

Próchnica nęka ludzkość od zarania dziejów; wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, lecz także psychiczne - sczerniałe, pełne ubytków zęby obniżają jakość życia i samopoczucie. Co prawda niektórzy są bardziej podatni na psucie się zębów, jednak próchnica wynika przede wszystkim z naszych niewłaściwych nawyków.

Próchnica zębów: co to jest?

Na czym polega "psucie się" zęba? Próchnica to choroba zakaźna, w przebiegu której tkanki tworzące zęby ulegają niszczeniu. Bezpośrednio odpowiedzialne są za to bakterie bytujące w płytce nazębnej, pośrednio - nasz tryb życia. Szkliwo zębów nie ma zdolności do regeneracji, tak więc kondycję swojej jamy ustnej (jeśli już doszło do próchnicy) można poprawić jedynie z pomocą stomatologa; leczenie ma na celu powstrzymanie procesu chorobowego i niedopuszczenie do konieczności wyrwania zęba. Co więcej, próchnica skutkuje nie tylko problemami z zębami - może być przyczyną groźnych chorób ogólnoustrojowych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Próchnica zębów: przyczyny

Aby doszło do rozpoczęcia procesu próchnienia zębów, "współpracować" muszą ze sobą cztery czynniki: aktywność bakterii, obecność cukrów, podatność zębów oraz odpowiednio długi czas. Bakterie odpowiedzialne za "sukces" próchnicy to pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus acidophilus) oraz paciorkowce (Streptococcus). Próchnicowym królem paciorkowców jest Streptococcus mutans, a jego pomocnikami S. salivarius, S. mitis, S. sanguinis, S. viridans i Enterococcus faecalis.

Ukochaną pożywką bakterii są cukry - w powstawaniu próchnicy biorą udział przede wszystkim cukry sztuczne dodawane do pokarmów. Szczególnymi złoczyńcami są tutaj sacharoza, glukoza i fruktoza. Dzięki cukrom bakterie mogą produkować kwasy, które mają zdolność demineralizowania związków tworzących zęby. Jeśli warunki są dla próchnicy sprzyjające, rozwija się choroba zęba. Niektórzy mają szczęście i są na próchnicę mało podatni; nie oznacza to jednak, że mają zrezygnować z regularnych wizyt u lekarza! Niestety, dla większość z nas widmo popsutego zęba to chleb powszedni.

Inne czynniki podwyższające ryzyko wystąpienia próchnicy to:

 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej (niedokładne albo za rzadkie mycie zębów, czyszczenie zębów starą szczoteczką),
 • zła dieta bogata w cukry,
 • częste podjadanie między posiłkami,
 • złe warunki socjalne (niedostateczna edukacja w zakresie higieny, ograniczony dostęp do stomatologa),
 • zbyt długie karmienie dziecka butelką lub piersią,
 • niedobory minerałów (fluoru, wapnia, magnezu, fosforu) i witaminy D,
 • stały kontakt z osobą z próchnicą zębów (całowanie, korzystanie z tych samych naczyń),
 • predyspozycje genetyczne (podatność tkanek na psucie się zęba).

Przeczytaj: Bruksizm - podstępny niszczyciel naszych zębów

Próchnica zębów: objawy

Objawy próchnicy to:

 • plamki na zębie,
 • wrażliwość zęba na temperaturę,
 • ubytki w zębach,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • tkliwość zęba,
 • ból zęba.

Uwaga! Nieleczona próchnica nie poprzestaje na zębach - zakażona krew przedostaje się do organizmu, w tym do serca. Może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, które jest bardzo groźne dla zdrowia i życia, a także uszkodzenia nerek czy trzustki, rozwój miażdżycy i alergii. Próchnica u dzieci może przyczynić się do powstania wad zgryzu oraz opóźnienia pojawienia się zębów stałych.

Sprawdź: Fakty i mity na temat higieny jamy ustnej

Próchnica zębów: profilaktyka

Podstawowym sposobem na zapobieganie próchnicy jest po prostu porządne mycie zębów. W grę wchodzą nie tylko szczoteczki wymieniane co kilka miesięcy; w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej pomogą nici dentystyczne czy specjalne, małe wyciorki, które mogą dotrzeć do zakamarków międzyzębowych. Zęby dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym poddaje się fluoryzacji; korzystne jest stosowanie rozmaitych środków z fluorem, na przykład past i płynów do płukania jamy ustnej). O sztuce mycia zębów więcej przeczytasz tutaj. Uniknąć próchnicy pomogą również regularne wizyty u dentysty (co pół roku) oraz zmiana diety na uboższą w sztuczne cukry.

Zobacz: Nowy ząb w trzy godziny? To możliwe, jeśli masz mocne kości i sporo gotówki

Próchnica zębów: leczenie

Sposób leczenia zęba zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania próchnicy. Wcześnie wykryty stan chorobowy można leczyć nieinwazyjnie na przykład fluorem i stosunkowo szybko pożegnać się z problemem. Późniejsze stadia próchnicy wymagają leczenia stomatologicznego, czyli usuwania martwych tkanek, wstawiania plomb, niekiedy leczenia kanałowego czy, w ostateczności, usunięcia zęba.

To także może cię zainteresować:

Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Czy na pewno wiesz, jak dbać o zdrowie zębów?
1/8Jakie szczoteczki są najbardziej optymalne dla większości osób?
Komentarze (4)
Próchnica - problem nie tylko z zębami. Przyczyny, objawy i leczenie próchnicy
Zaloguj się
 • primum_non

  0

  próchnica atakuje serce- ja to uważam za dotkliwy problem. Próchnica zaczyna się od zakażenia, dlatego matki w USA od lat piszą- nie całujemy dzieci w usta. Niestety, sam fluor działa, pasta z fluorem nie- zbyt mało, też nie wiadomo, jak jest z ilością myć i dokładnością. Dopiero środek podobny do pasty do zębów z olejem kokosowym z enzymami trawiennymi, z dobrym smakiem, który można by stosować wiele razy w ciągu dnia byłby skuteczny. Wiedza i praktyka jest niedostateczna- napiszę o napojach z kwasem fosforowym i kwasami z owoców, o tym, że szkodzi właściwie tylko cukier, a nie szkodzi tłuszcz i białko(!). Szkodzi kwaśny odczyn, a nie zasadowy, jak po ksylitolu
  (cukrze brzozowym) i sodzie oczyszczonej. Srebro zabija właściwie wszystko- musi mieć pół godziny bez jedzenia i picia.

 • Gosia Krochmal

  0

  Bardzo przydatny artykuł, ja chodzę regularnie do dentysty więc nie mam tego problemu na szczęście. W Lublinie polecam klinikę Aldent, odkąd wyleczyli mi wszystkie chore zęby chodzę tylko tam.

 • Samadhi a'u

  Oceniono 6 razy 0

  Środki do ust z fluorem? Nie, dziękuję. Są inne sposoby.

 • blondyneczka_83

  Oceniono 4 razy -2

  W 99% przypadków sprawdza się stare powiedzenie - Jak się dba, tak się ma. To szczera prawda. Ja jestem za tym, aby fluor był obecny w produktach do higieny jamy ustnej (polecam Septoral) i nie wierzę w brednie o szkodliwości fluoru, tym bardziej, że dawka fluoru podczas szczotkowania zębów jest znikoma. Fluor chroni przed próchnicą co zostało udowodnione.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
 • Piękne zdrowe zęby to przede wszystkim kwestia higieny i genetyki? Całkiem sporo zależy od diety: twojej, ale także twojej mamy, gdy była w ciąży Zęby od kuchni, czyli dieta na piękny i zdrowy uśmiech
 • Ból zębów oraz głowy, a także napięcie mięśni twarzy, nawet zaraz po obudzeniu, to znak, że możemy cierpieć na chorobę okluzyjną. BÓL ZĘBÓW? To może być choroba okluzyjna
 • Nie ulega wątpliwości, że na stan naszego uzębienia w pewnym sensie wpływa genetyka. Jednak na to, czy będziemy szczerbaci, mamy wpływ. Zdrowy, piękny uśmiech przez całe życie tylko dla bogatych?
Więcej o chorobach: