Ablacja nerwu trzewnego - innowacyjna metoda leczenia niewydolności serca

Ablacja nerwu trzewnego to metoda, która ma pomóc w leczeniu niewydolności serca

Ablacja nerwu trzewnego to metoda, która ma pomóc w leczeniu niewydolności serca (Kupicoo / iStock)

Ablacja nerwu trzewnego to alternatywa dla przeszczepu serca. Zabieg ma być sposobem leczenia niewydolności serca. Ablacja nerwu trzewnego to nowa metoda, którą zastosowano na świecie dopiero 4 razy.

Ablacja nerwu trzewnego: co to takiego?

Ablacja nerwu trzewnego to zabieg, który był znany od dawna, jednak nie stosowano go do leczenia niewydolności serca. Na świecie ablację nerwu trzewnego przeprowadzono jedynie cztery razy, w tym dwa razy w Polsce! Przecięcie nerwu ma doprowadzić do odciążenia serca, a co za tym idzie - zredukować jego niewydolność, czyli uratować życie chorego i znacznie poprawić jego jakość.

Niewydolność serca to choroba, która dotyka dziś około 700-800 tysięcy Polaków. Dotychczas mogli oni pokładać nadzieję jedynie w farmakologii i przeszczepie serca, operacji, którą wciąż wykonuje się bardzo rzadko. Ablacja nerwu trzewnego to szansa na skuteczną walkę z chorobą.

Nerw trzewny: jak działa?

Nerw trzewny osób zdrowych pomaga w radzeniu sobie z sytuacjami stresowymi, gdy towarzyszy nam napięcie czy wysiłek. Nerw trzewny chorych z niewydolnością serca nie funkcjonuje poprawnie. Pobudzenie nerwu powoduje nagłą i intensywną mobilizację układu krążenia, który ulega przez to ogromnemu przeciążeniu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Nerw trzewny: budowa

Nerw trzewny to element układu nerwowego, a ściślej - układu autonomicznego (wegetatywnego). Układ autonomiczny unerwia nasze narządy wewnętrzne. Działa niezależnie od naszej woli - do jego obowiązków należy nadzorowanie przemiany materii, funkcjonowania mięśnia sercowego, gruczołów i narządów rozrodczych, oddychania, bicia serca, trawienia i termoregulacji.

Autonomiczny układ nerwowy dzieli się na układ współczulny (pobudzający) i przywspółczulny (hamujący). Te dwa układy unerwiają jednocześnie wszystkie narządy wewnętrzne, uzupełniają swoje działanie.

> Przeczytaj: UKŁAD NERWOWY - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości

Nerw trzewny należy do układu współczulnego. Znajduje się w obrębie pnia współczulnego. Wyróżniamy trzy rodzaje nerwów trzewnych piersiowych - nerw trzewny większy, mniejszy i najniższy. Oprócz tego wydziela się także nerwy trzewne lędźwiowe i krzyżowe.

Ablacja nerwu trzewnego: krok po kroku

Na początku robi się drobne nacięcia na klatce piersiowej. Następnie otwiera się klatkę piersiową i przesuwa płuco. Dzięki temu można się dostać do nerwu trzewnego, który zlokalizowany jest w klatce piersiowej przy kręgosłupie. Później chirurg w odpowiednim miejscu precyzyjnie przecina i usuwa nerw. Dzięki temu krew zaczyna płynąć inaczej - większa część zostaje w jamie brzusznej i nie obciąża serca.

> Przeczytaj: Serce: doskonała pompa, zaprogramowana na ponad 100 lat. Jak pracuje i po co?

Nowatorskie operacje zostały przeprowadzone we współpracy Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i wrocławskiego 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego. Lekarze planują kolejne zabiegi. Jeśli dalej będą przynosić spodziewane efekty, mogą wejść do większej liczby szpitali.

Niewydolność serca - nie tylko przeszczep może uratować życie. Dr n. med. Robert Zymliński o ablacji nerwu trzewnego

Źródło: Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Gazeta Wrocławska, Dzień Dobry TVN

Skomentuj:
Ablacja nerwu trzewnego - innowacyjna metoda leczenia niewydolności serca
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
  • O krezce wiedzieliśmy już wcześniej, ale dopiero teraz wyszło na jaw, że jest osobnym narządem Mamy nowy narząd. Trzeba zaktualizować podręczniki do anatomii
  • Kiepsko się odżywiasz, więc masz wysoki poziom cholesterolu we krwi? To za duże uproszczenie Walczymy z cholesterolem: zmiana diety to zazwyczaj za mało
  • Czego nie lubi twoje serce? Czego nie lubi twoje serce
Więcej o chorobach: