Zespół rakowiaka - co to jest, kiedy powstaje i czy da się leczyć?

Zespół rakowiaka to grupa dolegliwości, która może, ale nie musi towarzyszyć rakowiakowi. Zespół rakowiaka występuje u około 10% chorych na ten nowotwór.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Rakowiak to nie zespół rakowiaka

Rakowiak to nowotwór neuroendokrynny, który powstaje najczęściej w przewodzie pokarmowym, zwykle w jelicie cienkim, wyrostku robaczkowym i okrężnicy wstępującej. Czasem atakuje także płuca. Rakowiak przyjmuje postać nowotworu hormonalnie czynnego - znaczy to, że wydziela aktywne hormony (przede wszystkim serotoninę). Powstaje z jelitowych komórek neuroendokrynnych. Więcej o rakowiaku - jego przyczynach, objawach, metodach diagnostyki i leczenia - dowiesz się stąd. 10 procentom zachorowań na rakowiaka towarzyszy zespół rakowiaka.

> Przeczytaj: UKŁAD POKARMOWY (TRAWIENNY) - budowa, funkcje i najczęstsze dolegliwości

Zespół rakowiaka: co to jest?

Zespół rakowiaka powstaje przez substancje produkowane przez guzy czynne hormonalnie, czyli rakowiaki. Te substancje to przede wszystkim serotonina, histamina i bradykinina. Zespół rakowiaka wynika z rozsiewu nowotworu.

Klasyczny zespół rakowiaka można zdiagnozować wtedy, gdy nowotwór daje przerzuty do wątroby i występuje wada zastawkowa prawej części serca. Oprócz tego zespołowi rakowiaka towarzyszą charakterystyczne symptomy, za które odpowiada przede wszystkim serotonina. Dolegliwości pojawiają się w formie kilku-, kilkunasto- lub kilkudziesięciominutowych ataków. Napady pojawiają się w późnym stadium choroby.

Zespół rakowiaka: objawy

Objawy zespołu rakowiaka to:

 • zaczerwienienie skóry, które może przejść w sinicę,
 • poszerzone drobne naczynia krwionośne (teleangiektazja),
 • rumieniowe obrzęki skóry,
 • przyspieszenie rytmu serca (tachykardia),
 • kołatanie serca,
 • nagła wzmożona potliwość,
 • zawroty głowy,
 • bóle brzucha,
 • biegunka,
 • skurcze oskrzeli.

Ryzyko napadu zwiększają ostre potrawy, alkohol, stres, wysiłek fizyczny, ucisk guza oraz niektóre leki (przede wszystkim inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, zwykle przyjmowane w roli leków antydepresyjnych).

Zespół rakowiaka: leczenie

Sam nowotwór, rakowiak, najskuteczniej leczy się metodami chirurgicznymi. Trzeba pamiętać o tym, że zespół rakowiaka pojawia się w zaawansowanym stadium choroby. Czasem możliwe jest jedynie leczenie łagodzące ataki.

Anatomia człowieka: żołądek

Więcej o:
Komentarze (1)
Zespół rakowiaka - co to jest, kiedy powstaje i czy da się leczyć?
Zaloguj się
 • Adam Ski

  Oceniono 1 raz 1

  Czytajcie i zapamiętajcie ... ten paskudny nowotwór na początku nie daje oznak - żadnych !!!
  dopiero przeżuty są widoczne ...
  dla bojaźliwych jest domowy test sintrex.pl
  jak coś wyjdzie to do lekarze pierwszego kontaktu a potem powie wam jakie markery robić.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX