Publikuje zdjęcia dowodzące, że wygląd może mylić i zdobywa serca internautów

„Myślisz, że jestem całkowicie zdrowy, bo nie wyglądam na chorego? Wiedz, że wiele mnie kosztuje, by próbować żyć jak zwyczajna osoba i nie osądzaj po pozorach” – apeluje Ste Walker zmagający się z chorobą Leśniowskiego – Crohna na Facebooku i podbija sieć.

Mężczyzna posądzany o nieuczciwe korzystanie z przywilejów dla niepełnosprawnych przestrzega, że choroby często nie mamy wypisanej na twarzy.

„Ludzie są obecnie zbyt szybcy w wydawaniu ocen i osądów na temat innych” – pisze Ste Walker, 24- latek mieszkający w Halifax w Anglii cierpi z powodu choroby Leśniowskiego - Crohna, trudnej w leczeniu i wyniszczającej cały organizm choroby przewlekłej, która dotyka przewodu pokarmowego. „To, że wyglądam normalnie i mówię normalnie nie znaczy, że nie jestem osobą niepełnosprawną. Patrząc na mnie może się wydawać, że jestem zwykłym facetem w moim wieku. Głównie dlatego że sam chcę być tak przez innych postrzegany i wkładam sporo wysiłku, by tak było. Jeśli przyjrzysz się bliżej albo zadasz mi kilka pytań, szybko uświadomisz sobie, że jestem poważnie chory” – przekonuje.


80 operacji, 2 lata bez przyjmowania posiłków


Choroba Leśniowskiego - Crohna to przewlekłe, w większości przypadków nieuleczalne zapalenie układu pokarmowego. Choroba należy do bolesnych, zazwyczaj dotyka ludzi młodych w wieku 15 – 25 lat, a jej przyczyny nie są do końca poznane. Do najczęstszych powikłań choroby Leśniowskiego – Crohna należy niedrożność jelit. Czasami występują krwawienia, ropnie i inne objawy.
Walker przyznaje w Buzzfeed News, że w ciągu swojego życia doświadczył licznych powikłań związanych z chorobą, przeszedł 80 operacji, a od 2 ostatnich lat nie jest w stanie przyjmować pokarmów w formie stałej ani napojów.

Ste Walker na swoim profilu na FacebookuSte Walker na swoim profilu na Facebooku Ste Walker/Facebook


„Nieustannie toczę walkę nie tylko o swoje zdrowie, ale także tę, która rozgrywa się w mojej psychice. Od 2 lat nie byłem w stanie zjeść żadnego posiłku. W ciągu ostatnich 18 miesięcy w domu spędziłem zaledwie 4 tygodnie. Zazwyczaj przebywam daleko od rodziny i przyjaciół, a patrzenie na to, jak choroba odciska się na nich, bardzo wpływa na mój stan psychiczny” - wyznaje.


Posądzany o oszukiwanie: wyglądasz na zdrowego, więc jesteś zdrowy


Podkreśla, że ze względu na to, że z zewnątrz wydaje się „normalny”, ludzie zazwyczaj postrzegają go jako całkowicie zdrowego. Często oskarżają go o oszustwo, nękają i prześladują za korzystanie z toalet przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, parkowanie na specjalnie wyznaczonych dla takich osób miejscach parkingowych, używanie laski czy poruszanie się skuterem dla osób niepełnosprawnych ruchowo.
Walker miał dość krzywdzących oskarżeń. 25 października zamieścił w serwisie Facebook swoje dwa zdjęcia: jedno zwykłe w koszuli, drugie bez – pokazujące urządzenia, które umożliwiają mu przeżycie. Post szybko rozszedł się po sieci. Do tej pory zdobył ponad 30 tys. polubień i został ponad 10 tys. razy udostępniony.


Mężczyzna w poście opisuje, czego doświadcza z powodu choroby oraz w jaki sposób z pomocą medycznych urządzeń może utrzymywać się przy życiu. Wpis kończy prośbą o niestawianie znaku równości między wyglądem zewnętrznym a realnym stanem zdrowia.


W poście pisze:


Następnym razem, gdy będziesz chciał powiedzieć: „Cóż, wyglądasz na całkowicie zdrowego. Dlaczego korzystasz z toalety dla niepełnosprawnych czy parkujesz na miejscu dla niepełnosprawnych. Wcale nie jesteś niepełnosprawny, naciągasz system, nie potrzebujesz laski do chodzenia”. Zastanów się, że może po prostu chciałbym czuć się dobrze czy normalnie. Nie wiesz, przez co przechodzę i nie masz prawa oceniać mnie jedynie na podstawie tego, co widać na zewnątrz, bo nie wiesz, co się dzieje wewnątrz mnie. Zanim coś powiesz, pomyśl o tym, ile zmagań kosztuje mnie to, by po prostu wstać z łóżka, ubrać się i próbować wyglądać „normalnie


Wyniszczający ból za "normalnym” wyglądem


Michael Osso, prezes fundacji „Crohn’s & Colitis Foundation of America” wtóruje: "Wielu pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego może się wydawać zdrowych, jednak w rzeczywistości na co dzień żyją oni z wyniszczającym bólem, stanami zapalnymi i innymi niewidocznymi uciążliwymi objawami. To niesamowicie ważne, aby podnosić świadomość ludzi odnośnie tych chorób poprzez historie takie jak ta Ste”.

Ste Walker na swoim profilu na FacebookuSte Walker na swoim profilu na Facebooku Ste Walker/Facebook


Walker przyznał, że post napisał, żeby rozładować emocje i nie spodziewał się, że stanie się on wiralem. „Reakcja na post była niesamowita. Codziennie otrzymuje mnóstwo wiadomości ze słowami wsparcia i zrozumienia od ludzi” - przyznaje.
Walker kontynuuje swoje zmagania z chorobą. Założył profil na stronie internetowej „gofundme.com”, który ma mu pomóc pokryć koszty leczenia: gofundme.com. „Jestem po prostu zwykłym facetem z małego miasteczka w hrabstwie West Yorkshire, który walczy o to, by iść naprzód” – dodaje.

Więcej o:
Komentarze (33)
Publikuje zdjęcia dowodzące, że wygląd może mylić i zdobywa serca internautów
Zaloguj się
 • tatunn

  Oceniono 104 razy 100

  Wiem co gościu czuje i go rozumie . Sam wiele razy słyszę ,,młody zdrowy koń siedzi a my stoimy ".Ponoć ze starością przychodzi mądrość- niestety do wielu przyszła tylko starość .Tak szybko wydajemy osąd o innych .Pozdrawiam wszystkich ,,chorych " licytujących się kto bardziej chory trzymając jednocześnie pełne torby zakupów .Chciałbym mieć Waszą krzepę .

 • Anna Iwaniuk

  Oceniono 85 razy 83

  Borykam się na co dzień z podobnym problemem - przeszłam 13 chemioterapii, 28 naswietlań, 2 operację i zabieg. Mam 29 lat z pozoru jestem zdowa, staram się wyglądac jak zdrowa, maluję się, ubieram ładnie. Nie chcę być postrzegana jak osoba z rakiem, ale niestety fizycznie jestem niepełnosprawna, choc na pierwszy rzut oka nie widać. W autobusie musze czasami usiąść i nie mam siły stac, nie jestem w stanie wejsć po schodach na 4 piętro zeby ze 2-3 razy sie nei zatrzymać, nie moge nosić nic ciężkiego, mam neuropatię w kończynach, więc czasami się wywracam, bo nie czuje bólu w stawach...po sterydach jestem gruba :/ mam w dupie co ludzie myślą, noszę bardzo krótkie ostrzyżone włosy, bo chustki wskazują zawsze na raka. Nie widać, że jesteśmy niepełnosprawni, nie chcemy się tak czuć, ale niekiedy potrzebujemy skorzystać z przywilejów... Zdrowi ludzie często oceniają po wyglądzie, dlatego dobrze mówić o tym głośno.

 • plasot

  Oceniono 66 razy 24

  Też mam Crogna, w wieku 27 lat przeszedłem operację bo w wyniku powikłań chorobowych pękło mi jelito. Teraz mam lat 36, przez większość czasu po operacji jedynymi objawami choroby była anemizacja oraz liczne biegunki. Dwa lata temu powrócił ból, uporczywy, męczący, wracający falami dwa tygodnie na dwa tygodnie, ból przez który nie jestem w stanie nic jeść albo bardzo mało. Mimo, ze jestem skazany na chorobę do końca życia nigdy nie myślałem o sobie jako o niepełnosprawnym i nie dlatego, ze jest to dla mnie uwłączające tylko dlatego, ze są osoby które potrzebują pomocy bardziej.

 • plasot

  Oceniono 34 razy 18

  To nie jest żaden przytyk wobec gościa, widać, zę cierpi i że jest przez chorobę ograniczony, współczuję mu z całego serca. To jest raczej stwierdzenie, że nawet jak jesteśmy ciężko chorzy to nie dojrzeliśmy do myślenia o nas samych jako o niepełnosprawnych a to błąd. Jesteśmy chorzy, niepsrawni i nie ma się czego wstydzić.

 • Ewa Janina

  Oceniono 27 razy 17

  ja jestem po 2 udarach , mam padaczkę, niedoczynność tarczycy oraz jałową martwicę kości udowych niestety przez me problemy zdrowotne nie raz ze mnie kpili ludzie nawet pielęgniarki w szpitalu... przez te problemy zdrowotne od 10 lat tylko z mama mogę się przejść by porozmawiać, bo nikt nie chce mnie znać, od wielu osób słyszałam, "nie chce cię znać bo chora jesteś" nieraz miałam takie załamanie że nawet myślałam czy sobie nie odebrać życia, lecz obiecałam mamie że tego nie zrobię i tylko dla niej żyję, gdyby nie ona to już dawno bym to zrobiła, przez te osoby które kiedyś mnie lubiły a jak zachorowałam to już nie chca mnie znać...

 • rekin.finansjery

  Oceniono 30 razy 14

  Przeczytajta jego wpis na fb, to sie wam rozjasni. Tu nie o to chodzi, ze se robi zdjecie i mowi patrzcie, ladnie wygladam, ale jestem chory, tylko chodzi o to, ze "patrzcie, wygladam niby ladnie i normalnie, ale jestem chory, WIEC ZASTANOWCIE SIE ZANIM ZNOWU ZWROCICIE MI UWAGE ZE PARKUJE NA MIEJSCU DLA NIE PELNOSPRAWNYCH, ZE TA LASKA NIE JEST MI POTREZBNA DO CHODZENIA, ZE WYLUDZAM PIENIADZE I OSZUKUJE SYSTEM, bo jednak to wszytsko jest mi potrzebne.

  No ale jak nie znata angielskiego, to oczywiscie oceniata pobieznie, robita to o czym ten kolo wlasnie mowi, oceniacie niesprawiedliwie.

 • Oceniono 10 razy 6

  MYŚLĘ ŻE DASZ RADĘ ZE WSZYSTKIM ,MIMO TAK CIEŻKIEJ CHOROBY NIE PODDAJESZ SIĘ WALCZYSZ O NORMALNOŚC..TRZYMAM KCIUKI.POZDRAWIAM

 • Noemi L

  Oceniono 2 razy 2

  Jestem chora na nowotwór złośliwy, choroba nie wychodzi na wierzch z żadnego możliwego punktu widzenia więc według wszystkich ludzi jestem pełną zdrowia i wigoru nastolatką :)
  Nie boli mnie to, że ciągle wysłuchuję jaka to ja jestem leniwa i nic mi się nie chce. Po prostu choroba wykańcza i człowiek nie ma siły. Niestety głupio ciągle tłumaczyć wszystkim z kolei, że pożera mnie choroba od środka, stad rozumiem postępowanie tego Pana i bardzo go za to szanuję, że pokazał światu jaki to ten świat jest naprawdę... Nie myślący ludzie i ich nie przemyślane wypowiedzi...
  Popiera w pełni !
  Życzę bardzo duęo zdrowia i uśmiechu na twarzy :)

 • Anna Nowak

  Oceniono 18 razy 2

  To lubię w naszych czasach, że wiele osób wychodzi z ukrycia, ze swojego więzienia zbudowanego z lęku, z niepełnosprawności itp. Jest to nawet modne. Doceniamy swoją inność i nadajemy jej pozytywną wartość. Może potrzebujemy też współczucia od innych, aby lepiej to znosić. Czasem w formie materialnej. To zrozumiałe. Ale nie ogarniam tego, że facet ma problem z korzystaniem z toalety dla niepełnosprawnych? Chyba nieco przesadził z tym brakiem tolerancji ... A poza tym ...to nie ma ludzi całkowicie zdrowych ... są tylko niedokładnie przebadani...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX