Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Nadmierne ślinienie (ślinotok): najczęstsze przyczyny
To, że rano obserwujesz nadmiar śliny na poduszce, wcale nie musi oznaczać jej nadprodukcji, czyli ślinotoku (hipersaliwacji). Jeśli śpisz z otwartymi ustami, ślina wycieka. Dzieje się tak u osób chrapiących, z różnymi problemami laryngologicznymi.
Przewlekłe zapalenie zatok, przerost migdałków, wreszcie bezdech przysenny. Każda z tych sytuacji wymaga pogłębionej diagnostyki i leczenia. Konieczna będzie wizyta u laryngologa, bo pozornie banalne dolegliwości mogą okazać się groźne dla zdrowia, a nawet życia.
Oczywiście, porozmawiaj z lekarze także wtedy, gdy śpisz z otwartą buzią, ale nie obserwujesz nadmiaru śliny. Bywa i tak, że jama ustna w takiej sytuacji nadmiernie wysycha. Istotą problemu jest fakt, że nie oddychasz nosem, gdyż w drogach oddechowych jest przeszkoda, która naturalny przepływ powietrza zakłóca.
Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej na ten temat:
Migdałki u dorosłych: problem czy nie?
Zapalenie zatok: problem co drugiego Polaka. Można skutecznie leczyć?
Ślinotok: czasem to naturalne
Nadmierne wydzielanie śliny nie musi zaraz oznaczać choroby. Zdarza się niemal wszystkim po zjedzeniu dań zbyt kwaśnych, ostrych czy po spożyciu alkoholu. Bywa, że niewielka modyfikacja diety i stylu życia rozwiązuje problem.
Nadmiernie ślinią się dzieci w okresie ząbkowania. Swoje trzeba odcierpieć, to minie. Zarazem: warto poradzić się pediatry, jak ulżyć malcowi, a także upewnić się, czy przyczyną na pewno są rosnące ząbki. Nadprodukcji śliny sprzyjają też afty i pleśniawki czy choroby gardła (w każdym wieku), ale także problemy neurologiczne, rozwojowe. Te ostatnie rodzicom czasem niełatwo zauważyć, stąd tak istotne są kontrolne, profilaktyczne wizyty pediatryczne.
Więcej o aftach i pleśniawkach: jak odróżnić i leczyć
Bywa, że ślinotok to skutek uboczny przyjmowania różnych leków, głównie tych przeciwpsychotycznych. Objaw należy zgłosić lekarzowi prowadzącemu, by zmodyfikować leczenie, ale także wykluczyć inne przyczyny.
Ślinotok - pomoc u stomatologa
Wady zgryzu, próchnica, inne choroby zębów: to częste przyczyny nadmiernego ślinienia. Pacjent nie domyka ust, by np. uniknąć podrażnienia wrażliwej okolicy i automatycznie ślina wycieka.
Zarazem: dentysta zajmuje się nie tylko naszymi zębami, ale różnymi problemami w obrębie jamy ustnej. Jeśli dawno nie odwiedzałeś gabinetu stomatologa, a w dodatku obserwujesz wzmożone ślinienie, masz dobrą okazję, by sprawę wyjaśnić.
Wszelkie schorzenia, w wyniku których dochodzi do podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej, mogą sprzjać ślinotokowi. Począwszy od wspomnianych aft i pleśniawek, poprzez opryszczkę, zapalenie jamy ustnej o różnym podłożu, zmiany nadżerkowe, a skończywszy na chorobie nowotworowej.
Samodzielnie nie zobaczysz dokładnie wszelkich zmian dziąseł czy na policzkach, po wewnętrznej stronie. Nawet jeśli: nie jesteś w stanie ocenić powagi sytuacji, dobrać właściwego leczenia czy ustalić, że konieczna jest pogłębiona diagnostyka. Stomatolog tak i bardzo często to on wykrywa groźne schorzenia we wczesnym stadium, jeśli regularnie odwiedzasz gabinet.
Ślinotok przez ciało obce?
Osoba dorosła zazwyczaj wie, że coś utknęło jej w drogach oddechowych i szuka pomocy, niezależnie od tego czy obserwuje nadmierną produkcję śliny czy nie. Małe dzieci, a czasem także osoby starsze z poważnymi deficytami neurologicznymi, zespołami otępiennymi - już niekoniecznie.
Jeśli przebieg krztuszenia jest gwałtowny, wówczas także zazwyczaj wiemy, że konieczne jest udzielenie pierwszej pomocy i wezwanie pogotowia.
Czasem bywa tak, że drobny przedmiot nieznacznie zamyka drogi oddechowe i jego obecność wykrywa dopiero lekarz. Właśnie dlatego u osób, które nie mogą nam wyraźnie powiedzieć, co im dolega, nie wolno lekceważyć problemów z przełykaniem, dziwnego chrząkania, pokasływania, chrypki i ślinotoku, a zwłaszcza duszności.
Ślinotok - problemy gastrologiczne
Nadmierne ślinienie to jeden z wielu objawów zatrucia pokarmowego. Kiedy jednak męczą cię wymioty , biegunka lub silny ból brzucha, zapewne nawet nie zwracasz na nie uwagi. Objaw minie wraz z zatruciem.
W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego jest podobnie. Typowymi objawami, które najczęściej zgłaszają pacjenci, są: zgaga, nieprzyjemne odbijanie, dziwny posmak w ustach, cofanie się treści pokarmowej do ust, aż po wymioty.
To mit, że refluks bez trudu wyleczy preparat z reklamy, bez recepty. Leki zobojętniające kwasy powinien dobrać specjalista, a przede wszystkim wyjaśnić przyczynę zaburzonego pasażu treści pokarmowej. Czasem sprawa jest na tyle poważna, że konieczny jest zabieg chirurgiczny, a nieleczony refluks może prowadzić do przewlekłego zapalenia przełyku, a nawet jest uważany za jeden z czynników prowadzących do raka przełyku. Schorzenie objawia się przede wszystkim trudnościami z przełykaniem. Grupę ryzyka stanowią mężczyźni po 45. roku życia, palący papierosy i nadużywający alkoholu.
Ślinotok - problemy neurologiczne
Wszelkie zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym, w których dochodzi do niekontrolowanej mimiki twarzy, otwierania szczęki, bądź zaburzeń w pracy ślinianek, mogą prowadzić do ślinotoku.
Problem pojawia się w chorobie Parkinsona czy w padaczce. Na jej temat jest sporo mitów i wyobrażeń, jak wygląda atak. Tymczasem neurolodzy rozróżniają ok. 40 rodzajów napadów, o różnym nasileniu. Niektóre są tak dyskretne, że otoczenie nie jest w stanie dostrzec problemu. Więcej na ten temat
Ślinotok to charakterystyczny objaw w rzadkim schorzeniu SLA, w jego postaci opuszkowej. W wyniku choroby dochodzi do uszkodzenia górnego i dolnego neuronu ruchowego. Pojawiają się trudności z połykaniem śliny i niedowład mięśni dolnej części twarzy. Więcej o SLA i szansie na leczenie z wykorzystaniem komórek macierzystych
Ślinotok - inne przyczyny
* Jeśli gorączkujesz, boli cię gardło, powiększyły węzły chłonne, boli brzuch, a w dodatku masz ślinotok, niewykluczone, że to nie przeziębienie czy angina a mononukleoza, choroba wirusowa, czasem o ciężkim przebiegu.
* Ślinotok, ale przede wszystkim swędząca wysypka, bol głowy, gorączka, brak apetytu? To może być ospa wietrzna.
* Niecharakterystyczne objawy daje choroba Wilsona rzadkie schorzenie genetyczne, które najczęściej ujawnia się między 10., a 40. rokiem życia. Leczenie bywa znacznie opóźnione, gdyż nawet lekarze mają problem z postawieniem prawidłowej diagnozy. Choroba Wilsona polega na gromadzeniu w wątrobie miedzi, a w efekcie uszkodzenie jej, a w dalszym etapie również nerek, mózgu. Zaburzenia równowagi, drżenie rąk, trudności z pisaniem i mówieniem, ślinotok, a nawet stany lękowe, to niektóre objawy schorzenia.
Do ślinotoku dochodzi także w zaawansowanym stadium wścieklizny, choroby szczęśliwie niemal zapomnianej, a także odzwierzęcej pryszczycy. Choroba nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia człowieka, ale sam przebieg jest nieprzyjemny: pojawia się gorączka, bóle głowy i pleców, zaczerwienienie błony śluzowej jamy ustnej, wymioty, ślinotok, pęcherze na wargach, języku, policzkach.
Bądź na bieżąco ze Zdrowiem. Dodaj wtyczkę Gazeta.pl do Chrome
-
Kefir: właściwości zdrowotne. Dlaczego warto pić kefir?
-
Czy farbowanie włosów może prowadzić do raka piersi? Nie panikuj! Co trzeba wiedzieć na ten temat
-
Najczęstsze choroby trzustki: ostre zapalenie trzustki, przewklekłe zapalenie trzustki
-
Owoc kaki: jak go jeść? Właściwości zdrowotne
-
Na co umierają Polacy? - raport NIZP-PZH