Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Oberżyna (bakłażan) - właściwości, zastosowanie. Jak przygotować oberżynę?
Oberżyna, czy też bakłażan, ma jeszcze kilka innych nazw, wśród których są między innymi takie nazwy jak bakman, gruszka miłosna oraz jajko krzewiaste. Roślina ta należy do rodziny psiankowatych, do której należy wiele jadalnych roślin, między innymi pomidor, ziemniak oraz papryka. Bakłażan pochodzi z ciepłych obszarów Indii, Afryki, Arabii oraz Egiptu, jednak przy zapewnieniu odpowiednich warunków może być uprawiana także na chłodniejszych terenach.
Oberżyna - właściwości odżywcze
Bakłażan to warzywo, które nie zawiera wielu cennych składników, w związku z czym jest spożywany przede wszystkim przez wzgląd na walory smakowe. Oberżyna zawiera jednak sporo błonnika pokarmowego oraz pewne ilości soli mineralnych, głównie wapnia i fosforu, ale również magnezu, miedzi, potasu i manganu. W warzywie tym zawarte są też niektóre witaminy, przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina C oraz witamina K. Ważnymi składnikami, które są zawarte w bakłażanie są antyoksydanty. Bakłażany są dosyć ciężkostrawne, mogą powodować wzdęcia oraz gazy. Nie są polecane kobietom w ciąży, osobom cierpiącym na choroby nerek, układu pokarmowego oraz choroby reumatyczne, małym dzieciom, a także osobom otyłym.
Oberżyna - kalorie
Oberżyna jest produktem niskokalorycznym – w 100 gramach tych warzyw jest jedynie około 25 kcal. Warzywo waży zazwyczaj około 300 gramów (po usunięciu niejadalnych części około 240 gramów). Oznacza to, że jeden bakłażan po oczyszczeniu ze zbędnych części ma około 60 kcal. Znaczną część energii stanowi energia pochodząca z węglowodanów - aż 74 proc. Mniej, bo około 21 proc. energii pochodzi z białek, natomiast 4 proc. energii to energia pochodząca z tłuszczów. Warto pamiętać, że podczas obróbki termicznej bakłażan pochłania duże ilości tłuszczu, w związku z czym jego kaloryczność się zwiększa. W związku z tym, jeżeli potrawy z bakłażana przyrządza się w trakcie diety odchudzającej nie powinno się ich smażyć, a wybierać inne metody obróbki.
Oberżyna - jak jeść?
Surowa oberżyna ma charakterystyczny gorzkawy smak, w związku z czym przed poddaniem warzywa obróbce termicznej należy je odpowiednio przygotować. Przed duszeniem, pieczeniem lub smażeniem, bakłażana należy pokroić na kawałki, posolić i pozostawić na minimum kilka minut. Sól powoduje wyciąganie z warzywa wody, wraz z którą usuwana jest goryczka. Po kilkunastu minutach oberżynę należy opłukać pod bieżącą wodą albo osuszyć ręcznikiem papierowym.
Oberżyna - przepisy
Oberżyna jest szeroko wykorzystywana w kuchni arabskiej oraz śródziemnomorskiej. Warzywo można przyrządzać na wiele sposobów - idealnie nadaje się do duszenia z innymi warzywami, do pieczenia, grillowania, a także smażenia. Ciekawym sposobem przygotowania tego warzywa są smażone plastry bakłażana, które można wykorzystać jako dodatek do różnych dań albo podawać jako warzywną przekąskę. Żeby przygotować takie smażone talarki, oberżynę należy pokroić w plastry o grubości około 1 centymetra, posypać plastry solą i pozostawić na co najmniej 15 minut. Następnie talarki trzeba osuszyć na ręczniku papierowym, obsypać ze wszystkich stron mąką i zanurzać w roztrzepanym i przyprawionym jajku. Tak przygotowane plastry oberżyny smaży się na głębokim, mocno rozgrzanym oleju przez mniej więcej 4 minuty (do momentu, gdy będą ładnie przyrumienione).
Innym sposobem wykorzystania bakłażana może być pasta, którą można wykorzystywać na przykład jako dodatek do pieczywa albo potraw mięsnych. Do przyrządzenia takiej pasty należy przygotować jednego bakłażana, odrobinę oleju, łyżkę koncentratu pomidorowego oraz przyprawy (sól i pieprz). Na początku warzywo należy upiec w całości w piekarniku. Po upieczeniu oberżynę obiera się ze skóry, a następnie kroi w drobną kostkę. Następnie pokrojone warzywo należy wrzucić na rozgrzaną patelnię z odrobiną oleju. Do bakłażana dodaje się koncentrat pomidorowy oraz przyprawy i dusi przez kilka minut na małym ogniu (potrawy nie należy podgrzewać zbyt długo, ponieważ bakłażan się rozgotuje i rozpadnie). Gdy pasta ostygnie można ją delikatnie skropić sokiem z cytryny. Warzywo nadaje się także do grillowania, jednak przed wrzuceniem go na ruszt warto posmarować plastry olejem, aby za bardzo nie wyschły.
-
To czy zachorujemy na alzheimera nie zależy wyłącznie od genów. Dowodem historyczne badania trojaczków
-
Zimne poty: jakie choroby objawiają się zimnymi potami
-
Jeśli masz 34 lata - przechodzisz pierwszy skok w procesie starzenia - naukowcy mają dowody
-
Owoc kaki: jak go jeść? Właściwości zdrowotne
-
Podajemy trzy słowa, a ty odgadujesz, o jakie polskie miasto pytamy. Proste?
- Bądźmy dla siebie dobrzy w te święta. O czym rozmawiać, żeby się udało? Pytamy eksperta
- Żółta skóra. O czym świadczy zażółcenie skóry?
- Raport Lancet Countdown: Zmiany klimatyczne wpływają na zdrowie naszych dzieci i naznaczają je na całe życie
- Złamanie żebra - przyczyny, objawy, leczenie, zagrożenia
- Co to jest moraxella catarrhalis i jakie choroby wywołuje?
trader98
0
Bakłażany są ciężkostrawne, więc u mnie automatycznie jedzenie ich odpada, jeżeli juz jem to lekkostrawne, wtedy przynajmniej stolec jest u mnie normalny, do tego jeszcze kuracja intestą i wteyd juz w ogóle nie mam problemów z jelitami. u mnie jak sa problemy z trawieniem, to automatycznie praca jelit też jest zła