"Złoty banan" na ratunek. Owoc GMO szansą dla setek tysięcy niedożywionych

Złote banany bogate w witaminę A

Złote banany bogate w witaminę A (screen wideo / ABC / Queensland University of Technology / http://www.abc.net.au/news/2017-07-07/bananas-boosted-with-vitamin-a-hoped-to-save-lives-in-africa/8660500)

Żywność genetycznie modyfikowana to samo zło? Po pierwsze: wcale nie, po drugie: może się bardzo przydać. Jednym z rewolucyjnych przykładów jest "złoty banan", który ma pomóc w walce z niedożywieniem.

Cudowny owoc to skrzyżowanie banana z Papui Nowej Gwinei z bananem Cavendish. Naukowcy pracowali nad nim przez ostatnie dziesięć lat. Wyniki "bananowych" badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Plant Biotechnology Journal". Prowadził je zespół z australijskiego Uniwersytetu Technologicznego w Queensland.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Po co nam innowacyjne banany?

Nowe banany zostały zaprojektowane tak, by miały więcej prowitaminy A niż ich standardowa odmiana. Australijscy badacze donoszą, że "złote banany" zawierają aż 4 razy więcej witaminy. Mają pomóc ludziom z afrykańskich obszarów nękanych głodem. Jak podaje "Newsweek", szacuje się, że nawet 750 tysięcy dzieci rocznie umiera z niedoboru witaminy A, a setki tysięcy traci wzrok.

Więcej o prowitaminie A przeczytasz tutaj.

Dlaczego "złote"?

Genetycznie zmodyfikowany banan nie ma typowego, znanego nam wszystkim kremowego koloru. Zamiast tego przybrał barwę pomarańczowozłotą. Dojrzałe banany widoczne na zdjęciach w "Plant Biotechnology Journal" mają zielonopomarańczową skórkę.

Kiedy wejdą do jadłospisów?

Niestety, przed "złotym bananem" jeszcze kilka lat badań. Naukowcy mają nadzieję, że będzie mógł być uprawiany w Ugandzie od 2021 roku; do tej pory rósł jedynie na specjalnych plantacjach w Queensland.

Dziś najpowszechniejszym ugandyjskim bananem jest odmiana East African Highland Bananas (EAHB), które stanowią dobre i powszechne źródło pożywienia, jednak nie są bogate w wartościowe witaminy i mikroelementy.

To także może cię zainteresować:

Potasowi rekordziści. Uwaga! Przereklamowany banan przy nich wymięka!

Źródła: ABC, Newsweek, Plant Biotechnology Journal

Naturalne zastrzyki energii
1/12Który z napojów ma najbardziej krótkotrwałe działanie pobudzające?
Komentarze (70)
"Złoty banan" na ratunek. Owoc GMO szansą dla setek tysięcy niedożywionych
Zaloguj się
 • Tomasz Wawerski

  Oceniono 46 razy 24

  Nigdzie na świecie - w skali państw - głód nie jest wywołany przez brak możliwości uprawy. Zawsze to wynik wojen lub dyktatorskich rządów.

 • white_lake

  Oceniono 59 razy 23

  oni potrzebują edukacji, a nie złotych bananów, nakarmione "głodne dziecko" będzie za chwilę miało 10 jeszcze bardziej głodnych dzieci
  nie wiem, ile kasy pochłonęły prace nad tym bananem, ale wiem, że gdyby ją wydać na szkoły w Afryce, internaty dla dziewcząt (bo to głównie dla nich edukacja jest ważna), propagowanie kontroli urodzin, to efekt byłby lepszy, bardziej długofalowy
  nie wiem, po co nam tacy naukowcy, uprawiający sztukę dla sztuki, zapewne doskonale się bawią, udając dobroczyńców ludzkości, już 10 lat pracują nad tym bananem i będą się z tym wozić przez kolejne dziesięć, a ludzkość w tym czasie coraz szybciej zmierza ku zagładzie,
  a wsadźcie wy sobie tego banana wiecie gdzie

 • smileykkk

  Oceniono 41 razy 21

  raz nie glodujemy, dwa w afryce wzrost populacji corocznie siega kilku procent. wiec o co chodzi? jest nas mniej. ich jest wiecej. a my mamy placic za to zeby bylo ich jeszcze wiecej. to droga do nikad. te same teksty czytalem jak bylem dzieckiem. doslownie pisali o biednych glodujacych dzieciach kiedy bylem w podstawowce. wtedy wierzylem. i co sie zmienilo... nic. nic poza tym ze wszystkie te kraje maja dwa razy wiecej ludzi niz wtedy. i nadal gloduja... Afryka to miejsce gdzie afrykanscy liderzy kupuja to czego chca, zeby nastepnie wyprosic to czego naprawde potrzebuja. a tych biznesow pomagajacych... liczba rosnie.

 • anna_pot

  Oceniono 25 razy 15

  problem głodu w Afryce nie wynika z braku możliwości uprawy, albo mało wydajnych roślin. Rozwarstwienie powoduje, że nawet w bogatych krajach są biedne dzieci. To że jakiś koncern będzie miał plantacje super-bananów nie znaczy że biedne Murzyniątko w slamsach pod jakimś wielkim afrykańskim miastem dostanie codziennie jednego do zjedzenia. Rozwiązaniem jest planowanie rodziny - tak jak w Chinach - np. polityka jednego dziecka i głód się skończy za jedno pokolenie.

 • frau_1

  Oceniono 24 razy 14

  Czy oni nie mogli by dostac prezerwatyw zamiast tych bananow? Jest to skuteczniejsza metoda na rozwiazanie tego problemu w dalszej perspektywie.

 • zg13

  Oceniono 13 razy 5

  Głodne dzieci to idealna pożywka by zrobić dużą kasę.
  Idealny w tym kontekście jest cytat z W. S. Burroughs'a "Nagi lunch" na temat walki z pryszczycą:

  "I recall talking to an American who worked for the Aftosa Commission in Mexico. Six hundred a month plus expense account:
  "How long will the epidemic last?" I enquired.
  "As long as we can keep it going. . . . And yes . . . maybe the aftosa will break out in South America," he said dreamily."

 • zapomnialamhasla

  Oceniono 5 razy 3

  A nie mógłby raz powstać uczciwy artykuł chociażby na temat tego złotego shitu. Zamiast przepisywać materiały reklamowe. Napisać rzetelny artykuł, że powstało takie coś, że twórcy chcą złota od naiwniaków, a nie nakarmić kogokolwiek. Przy okazji podać prawdziwe powody nędzy w Ugandzie. Jak takie dobre te banany, to czemu kangury swoich dzieci tym nie chcą karmić tylko cudze.

 • kgpldz

  Oceniono 9 razy 3

  Uwierzę, że chodzi o głodne dzieci jak przekażą nasiona lub sadzonki za darmo bez praw autorskich i innych takich...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Zobacz także
 • Słońce uszczęśliwia, uzdrawia i chroni, jeśli dasz mu szansę i odpowiednio przygotujesz się na przyjęcie korzyści Jak mądrze chronić skórę przed słońcem? Obowiązujące zasady okazały się zawodne
 • Oczyszczają, wzmacniają, dodają energii, a przede wszystkim cofają wskazówkę zegara. Niech ich moc będzie z tobą Naturalne odmładzacze - te pokarmy odejmą ci lat
 • Trudno znaleźć warzywa, które nie wychodzą na zdrowie, ale ta pierwsza dziesiątka jest naprawdę wyjątkowa 10 najzdrowszych WARZYW, których nie może zabraknąć w twojej diecie [ranking subiektywny]
Więcej o zdrowym jedzeniu: