Kreatyna - sojusznik w budowaniu masy mięśniowej. Czy przyjmowanie kreatyny jest bezpieczne?

Przyjmowanie kreatyny pomaga w budowaniu masy mięśniowej

Przyjmowanie kreatyny pomaga w budowaniu masy mięśniowej (Barryj13 / iStock)

Kreatyna jest zawarta przede wszystkim w naszych mięśniach. Cieszy się popularnością szczególnie wśród sportowców - kreatyna w postaci suplementów pomaga w budowaniu masy mięśniowej.

Kreatyna: co to jest?

Kreatyna to związek organiczny zbudowany z fragmentów białek. Składa się z trzech aminokwasów - argininy, glicyny i metioniny. Występuje przede wszystkim w naszych mięśniach - to aż 98% zawartości kreatyny w całym organizmie. Pozostałe 2% znajduje się w mózgu, nerkach, wątrobie i jądrach. Kreatyna jest znana przede wszystkim jako suplement diety dla sportowców i kulturystów, który ma pomagać w budowaniu masy mięśniowej.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Kreatyna: jak działa?

Przyjmowanie kreatyny sprawia, że beztłuszczowa masa ciała przyrasta szybciej i w większej ilości. Ponadto substancja stymuluje proces regeneracji między treningami. Co to oznacza? Osoba ćwicząca ma lepszą wydajność, może uprawiać bardziej zaawansowane treningi i osiągać lepsze rezultaty. Przyjmowanie kreatyny bez odbywania treningów nie przyniesie efektów. Jedynie ćwiczenia i odpowiednia dieta stworzą kreatynie warunki do spodziewanego działania.

> Przeczytaj: Fakty i mity na temat treningu siłowego

Kreatyna chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, czyli stanem braku równowagi między działaniem wolnych rodników (oksydantów) i przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Stres oksydacyjny może doprowadzić do przedwczesnego starzenia się komórek oraz wielu chorób, w tym zmian nowotworowych.

Kreatyna: czy to bezpieczne?

Kreatynę przyjmuje wielu sportowców i kulturystów na całym świecie. Nie jest postrzegana jako doping, dlatego można zażywać ją w przygotowaniach do zawodów. Rozsądnie przyjmowana nie jest szkodliwa. Jeśli jednak używa się jej w nadmiarze, może powodować dolegliwości żołądkowe, skurcze mięśni, odwodnienie, wahania nastrojów, gorsze samopoczucie. Faszerowanie się kreatyną bez umiaru może doprowadzić do chorób nerek oraz problemów z potencją! Cykl przyjmowania kreatyny nie powinien przekraczać 4 tygodni. Po tym czasie należy sobie zrobić przerwę.

Kreatyna: gdzie jej szukać?

Suplementy kreatyny występują w postaci monohydratu, fosforanu, cytrynianiu, jabłczanu, azotanu, glukonianu i chlorowodorku. Najczęściej wybierany jest monohydrat, fosforan i jabłczan kreatyny. Monohydrat kreatyny jest połączeniem kreatyny z cząsteczką wody, fosforan - kreatyny z resztą kwasu fosforanowego, a jabłczan - kreatyny z kwasem jabłkowym. Monohydrat jest tani, działa szybko. Fosforan jest od monohydratu mocniejszy i opóźnia uczucie zmęczenia. Na efekty jabłczanu trzeba nieco poczekać, ale za jego pomocą można zbudować bardziej zwarte mięśnie.

> Sprawdź: 7 produktów, które warto jeść po treningu

W kreatynę można zaopatrywać się nie tylko poprzez suplementy - zawierają ją niektóre pokarmy. Nie ulega jednak wątpliwości, że sztuczne dostarczanie kreatyny jest o wiele bardziej efektywne. Produkty, które zawierają kreatynę to:

 • wieprzowina,
 • wołowina,
 • śledzie,
 • łosoś,
 • tuńczyk,
 • dorsz,
 • flądra,
 • żurawina,
 • mleko.

To także może cię zainteresować:

> Sam trening siłowy pozbawia kobiecości? Niemożliwe!

> Naukowcy ostrzegają: siedzenie 8 godzin dziennie zabija (dosłownie). Lista bezpiecznych aktywności, które możesz wdrażać od dziś

Sport: co konkretnie ma z tego twój organizm?

Zobacz także
 • Dieta DASH została opracowana głównie pod kątem leczenia nadciśnienia tętniczego. Obniża ciśnienie, jest prosta i nie ma efektów ubocznych. Dieta DASH kolejny raz pokonała wszystkie inne diety
 • Mięso jest bogate w białko Białka (proteiny), niezastąpiony budulec organizmu
 • Tabletki Tabletki na odchudzanie, spalacze tłuszczu, termogeniki - czy warto je stosować?
Skomentuj:
Kreatyna - sojusznik w budowaniu masy mięśniowej. Czy przyjmowanie kreatyny jest bezpieczne?
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o zdrowym jedzeniu: