Dieta wegańska bezpieczna dla dzieci? Ważne oświadczenie największej organizacji ds. żywienia

Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki uznała dietę wegetariańską (w tym wegańską) jako bezpieczną dla ludzi na wszystkich etapach życia. To oznacza, że według ekspertów nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dietę roślinną stosować również u małych dzieci, kobiet w ciąży oraz sportowców.

Specjaliści reprezentujący Amerykańską Akademię Żywienia i Dietetyki wydali oświadczenie, w którym przyznali, że dieta wegetariańska jest nie tylko zdrowa, ale również może stanowić narzędzie do prewencyjnej walki z chorobami cywilizacyjnymi, m.in. nadciśnieniem, otyłością, cukrzycą typu 2, chorobą niedokrwienną serca.

Temat diety wegetariańskiej nie po raz pierwszy jest poruszany przez ekspertów w kontekście pozytywnym. Mimo to zawsze wzbudza on kontrowersje, a w szczególności weganizm w odniesieniu do dzieci. Panuje przekonanie, że taki sposób żywienia nie jest w stanie zapewnić najmłodszym całej gamy potrzebnych składników odżywczych. 

Problematyczna witamina B12

Spór jest tym większy, im częściej do wiadomości publicznej docierają informacje o wegańskich rodzinach, w których ofiarą radykalnego sposobu odżywiania padły dzieci. Głośnym echem odbiła się historia włoskiej pary, której syn zmarł na skutek skrajnie ubogiej diety opartej na roślinach. Doszło do tego, że włoski rząd zakazał wprowadzania diety wegańskiej dzieciom do lat 16. 

Tymczasem specjaliści podkreślają, że dieta roślinna jest nie tylko bezpieczna, ale i zdrowa. -  Istnieje pewien stereotyp, że człowiek nie może obejść się bez mięsa i jedzenie go jest ludzką naturą. Według Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki dieta wegańska jest odpowiednia na każdym etapie życia. Jest jednak jeden warunek - dieta ta musi być dobrze zbilansowana, tak aby niczego w niej nie zabrakło - informuje dietetyk Iwona Kibil, roslinnydietetyk.pl.

Kluczowymi składnikami, na których trzeba się skupić, są witamina B12, żelazo, cynk, wapń i kwasy omega-3. - Te składniki znajdują się w mięsie i w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale znajdziemy je również w warzywach. Nieważne więc, skąd je weźmiemy, najważniejsze, aby były dostarczone do organizmu w odpowiednich ilościach. Wyjątkiem jest witamina B12, która znajduje się jedynie w produktach pochodzenia zwierzęcego i wskazana jest suplementacja zarówno na diecie wegańskiej, jak i wegetariańskiej - podkreśla dietetyk.

Weganizm nie zawsze zdrowy

Dieta wegańska może, ale nie musi być korzystna dla zdrowia. Kupując głównie żywność przetworzoną, np. gotowe produkty sojowe, słodycze, nie jesteśmy w stanie skomponować wartościowego menu. Tym bardziej jest to ważne w przypadku dzieci.  

- Każdego dnia w jadłospisie malucha powinny znaleźć się źródła wapnia: zielone warzywa ugotowane (jarmuż, brokuł, fasolka szparagowa itp.), zamiennik mleka (napój sojowy, ryżowy, migdałowy wzbogacony w wapń), orzechy i pestki (np. migdały, pestki słonecznika, tahini). Dodatkowo kasze, nasiona strączkowe w małej ilości i suplement witaminy B12 oraz produkty tłuszczowe: oliwa, olej rzepakowy, lniany, nasiona chia czy siemię lniane - informuje Iwona Kibil.

Instytut Żywności i Żywienia w Polsce również uznał dietę bezmięsną za bezpieczną. Obecnie w naszym kraju na diecie wegetariańskiej jest przynajmniej 1 mln mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ:

Wegetarianie: jak wyglądają, czemu nie jedzą mięsa i co lubią jeść zamiast niego? Zapytaliśmy 21 osób

 

 

Więcej o:
Komentarze (216)
Dieta wegańska bezpieczna dla dzieci? Ważne oświadczenie największej organizacji ds. żywienia
Zaloguj się
 • a_weasley

  Oceniono 56 razy 48

  Mięso sprzedawane w supermarketach powinno być na recepty z uwagi na wysoką zawartość hormonów i antybiotyków.

 • aeromonas

  Oceniono 118 razy 30

  Dieta wegańska jest zdrowa i ekonomiczna, a mięsożerstwo to anachroniczny i bardzo kosztowny przeżytek. Zresztą warto pamiętać, że dawniej tylko nieliczni bogaci jadali mięso często. Uboga większość tylko mogła o mięsie pomarzyć i jadała je wyłącznie od wielkiego święta, a więc na co dzień żyła na diecie wegańskiej lub co najwyżej wegetariańskiej. Żarcie wielkich ilości mięsa jest fanaberią rujnującą zdrowie i przyrodę Ziemi, a przemysłowe hodowle zwierząt to zwykłe draństwo.

 • przymrozki

  Oceniono 119 razy 19

  Podsumowując - dieta wegańska jest pełnowartościowa pod warunkiem sztucznej suplementacji. To na czym, przepraszam bardzo, polega jej pełnowartościowość?

 • jkdot

  Oceniono 19 razy 13

  Większość ludzie staje się wegetarianami (lub chociaż osobami minimalizującymi spożycie mięsa) po zrozumieniu jakiej jakości mięso kupują w sklepie, z jaką dawką antybiotyków oraz sterydów czy GMO.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 19 razy 9

  Jedno jest pewne, że NATURALNA dieta jeszcze kilkadziesiąt lat temu na obszarach podbiegunowych składała się prawie wyłącznie z mięsa i ryb, bo skąd potrawy pochodzenia roślinnego?
  Dopiero ogólny rozwój cywilizacyjny pozwala na dowolny wybór rodzaju diety człowieka. Podkreśliłbym DOWOLNY. I bardzo dobrze. Niech każdy żywi się tym, co odpowiada jego osobistym gustom bez żadnych nacisków z zewnątrz.

 • octopus_buster

  Oceniono 11 razy 7

  Artykuły takie jak ten tutaj pełnią ważną funkcję zachęcania do zmiany diety na roślinną, a przynajmniej bezmięsną (czyli bez jedzenia ciał zwierząt). Jednak nie są one poradnikami dietetycznymi, i nikt przy zdrowych zmysłach nie oprze się wyłącznie na nich. Od tego są różne oficjalne zalecenia dietetyczne, oparte o medyczne badania naukowe (sic!), oraz bogata fachowa literatura. Dlatego liczne głupawe komentarze, które tutaj znajdujemy, dowodzą zwyczajnej durnoty ich autorów. Popatrzcie sobie na polskie statystyki chorób związanych z odżywianiem, które dotyczą w 99% mięsożerców, bo tylu jest w Polsce. To ma być dowód na zdrowotne walory diety mięsnej???

 • hhesse

  Oceniono 7 razy 5

  ma ktoś linka to tego "stanowczego oświadczenia". Gazeta jakoś nie podaje, dr Google wypluwa jakieś Academy of Nutrition and Dietetics, w którym takiego czegoś nie ma. Owszem jest artykulik o diecie wegańskiej i wegetariańskiej u dzieci, ale nie bardzo się zgadza z tym, co tutaj napisano.

 • yuraathor

  Oceniono 30 razy 2

  latem obserwowałem kombajn posuwający po polu zboża.
  wiecie ile podczas takiego kombajnowania zostaje zamordowanych myszek , ptaszków i zajączków tudzież jeż się zdarzy
  nie jedzcie chleba bo krew na nim braci mniejszych

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX