Kobieta przez całe życie nie odczuwała bólu. "Poród był dla mnie całkiem przyjemny"

Ta historia może wydawać się niewiarygodna, ale jest prawdziwa. Jo Cameron przez ponad 60 lat żyła, nie odczuwając w ogóle bólu. Lekarze w końcu odkryli, dlaczego tak się działo. Winę za to ponoszą niezwykle rzadkie mutacje genów.

71-letnia Jo Cameron z Whitebridge w Szkocji jest jedną z zaledwie dwóch osób na całym świecie, u których zdiagnozowano niezwykle rzadką mutację genów. Przypadłość cechuje się tym, że kobieta praktycznie w ogóle nie odczuwa bólu. Nie czuje również niepokoju oraz strachu. Przykład? Jo Cameron nieraz zdarzy się oparzyć, co uświadamia sobie dopiero, gdy poczuje swąd spalonej skóry.

Kobieta dopiero w wieku 65 lat zdała sobie sprawę, że cierpi na tę rzadką przypadłość. Wszystko wyszło na jaw, kiedy lekarze zaobserwowali, że nie potrzebuje żadnych środków przeciwbólowych po przejściu poważnej operacji ręki. Anestezjolog wysłał ją do lekarzy z University College London (UCL) i Oxford University na szczegółowe badania genetyczne.

Po przeprowadzeniu odpowiednich badań okazało się, że pacjentka jest nosicielką nieznanych wcześniej mutacji dwóch genów. Nie tylko redukują one wrażliwość na ból, ale ułatwiają i przyspieszają również gojenie ran, a także łagodzą stany lękowe.

Dopiero wtedy Jo Cameron uświadomiła sobie, że do tej pory coś było nie tak. Wcześniej nie dziwiło jej, że nie potrzebuje środków przeciwbólowych. Myślała, że to zupełnie normalne. Co więcej, kobieta nie odczuwała również bólu podczas porodu.

To było dziwne doświadczenie, ale w ogóle nie odczuwałam bólu. To było nawet całkiem przyjemne

- cytuje słowa kobiety BBC.

Zdaniem Jo Cameron ból jest niezbędnym elementem w życiu - sygnałem ostrzegawczym, gdy coś złego dzieje się z organizmem. Kobieta przyznaje, że nie miała pojęcia o swoich, jak się później okazało, bardzo poważnych problemach z biodrami, bo po prostu nie bolały. 71-latka nie odczuwa również strachu. Jakiś czas temu miała stłuczkę, wobec której przeszła kompletnie obojętnie, podczas gdy pasażer drugiego samochodu dosłownie trząsł się z nerwów.

Ten wyjątkowy przypadek pacjentki ze Szkocji może być ważnym punktem zwrotnym przy tworzeniu nowych terapii na uśmierzenie bólu. Jak przyznaje jeden z lekarzy, dr James Cox z UCL Medicine (współautor artykułu medycznego o kobiecie), dalsze badania w tym temacie mogą przyczynić się do postępu wiedzy na temat bólu pooperacyjnego, przewlekłych stanów bólowych, zespołu stresu pourazowego oraz generalnie problemów związanych z gojeniem się ran. Tym samym mogą w przyszłości pomóc innym uniknąć dolegliwości o podobnym charakterze.

Więcej o:
Komentarze (21)
Kobieta przez całe życie nie odczuwała bólu. "Poród był dla mnie całkiem przyjemny"
Zaloguj się
 • igoro

  Oceniono 8 razy 4

  to poważne, i niebezpieczne zaburzenie.
  nie wiem, w jaki sposób można nie zauważyć różnicy prze 65 lat.

 • 3x666

  Oceniono 9 razy 3

  Chciałbym przeczytać wypowiedź faceta tej kobiety. W końcu być z Kobietą której nigdy nie boli głowa ani żadna inna część ciała to musiało być fascynujące doznanie ;-)

 • tamaryszek04

  Oceniono 7 razy 3

  Przecież takich osób jest całkiem sporo. Co oni piszą tutaj o dwóch osobach na świecie?

 • rikol

  Oceniono 1 raz -1

  Co za głupoty. Takich osób jest znacznie więcej. Każdy czuje ból inaczej, słabiej lub mocniej. to zależy od wielu czynników. Ta pani ma szczęście, że nie zrobiła sobie krzywdy, bo ból alarmuje organizm, że coś niedobrego się dzieje.

 • super_benek

  Oceniono 9 razy -1

  To nie jestprzypadkiem prima aprilis?

 • krystian71

  Oceniono 27 razy -23

  Czy ktoś na czerskiej oraz wśród wychowanych przez michnika lemingów słyszał kiedykolwiek o niejakim Scewoli?

 • premier_scretyna

  Oceniono 66 razy -52

  To tak jak Tusk - nie czuł bólu ani strachu, gdy kazał strzelać do górników.
  Ani wtedy, gdy krył aferę Amber Gold.
  Poczuł jednak lekki niepokój, gdy zaczęły wyciekać taśmy.
  Niepokój ten jednak udało się szybko uśmierzyć wysoką pensją w Brukseli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX