Czym różni się czerwona papryka od zielonej? Nie tylko kolorem

Zastanawialiście się kiedyś, czemu zielona papryka jest tańsza?

Wszystkie są zdrowe i niskokaloryczne, ale warto wiedzieć, czym tak naprawdę się różnią. Być może wiecie już, że cały sekret koloru papryki nie leży w gatunku rośliny, a... w czasie hodowli. Zielona papryka różni się od czerwonej tylko tym, że nie zdążyła jeszcze dojrzeć. To dlatego ma gorzki posmak i potrafi spowodować niestrawność. Szybszy cykl produkcji sprawia, że to zielona odmiana jest najtańsza.

Poza barwą i ceną, różne rodzaje papryki różnią się proporcjami substancji odżywczych i witamin. Zielona obfituje w kwas foliowy i prowitaminę A (czyli beta-karoten), choć to czerwona zawiera jedenastokrotnie więcej tej substancji. Papryka jest też doskonałym źródłem witaminy C, jednak w przypadku jej niedoboru lepiej sięgnąć po żółtą odmianę warzywa.

Właściwości paprykiWłaściwości papryki gazeta.pl

Komentarze (18)
Czym różni się czerwona papryka od zielonej? Nie tylko kolorem
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 60 razy 58

  To nie jest porównanie tylko charakterystyka, czyli wiem tyle samo zanim kliknąłem na beznadziejny artykuł.

 • radek4142

  Oceniono 24 razy 18

  Pracuję przy uprawie papryki i niestety nie jest tak kolorowo jak się tu pisze. W uprawie konwencjonalnej stosuje się niewyobrażalne ilości nawozów sztucznych i tylko niewielki procent papryki dostępnej w sklepach i wyhodowanej w ekologicznych warunkach jest tak zdrowy jak napisano w artykule

 • adam.c.54

  Oceniono 14 razy 12

  Co za ignorant -nie rozroznia UPRAWY do HODOWLI- - do wiadomosci-- hodowac to mozna np. ,,barany,, czyli zwierzeta ( niektore z nich moga sie ,,produkowac,, na portalach) a rosliny do ktorych nalezy papryka sie UPRAWIA. Jak to mozliwe zeby tacy ludzie trafiali do Gazety.pl moze w ramach oszczednosci?

 • jan.go

  Oceniono 7 razy 7

  No, no ,no tylko trzy rodzaje papryki ?Już Słowacy i Czesi znają jej więcej a czym bardziej na południe tym ilość odmian rośnie i nie tylko kolorem się różnią

 • ela-007

  Oceniono 5 razy 3

  Leniwym albo nieświadomym polecam słownik języka polskiego PWN:

  Uprawa:
  1. «przygotowanie gleby pod zasiew lub sadzenie roślin»
  2. «cykl zabiegów od zasiewu lub zasadzenia rośliny do momentu zbioru»
  3. «rośliny uprawiane na jakimś terenie w celach użytkowych; też: teren uprawy tych roślin»

  Hodowla:
  1. «planowa opieka nad wzrostem i rozwojem zwierząt lub roślin; też: zwierzęta lub rośliny będące pod taką opieką»
  2. «wiedza o doskonaleniu dziedzicznych cech hodowanych zwierząt lub roślin»

 • Oskar Grzegorczyk

  Oceniono 7 razy 3

  Ten artykół jest bzdurą jedym wielkim kłamstwem. W latach 2000-2002 pracowałem w pierwszej w pełni zautomatyzowanej szklarni w Holandii jako inżynier produkcji przy produkcji papryki , kolor zmienialiśmy w czasie bieżącym w zależności od potrzeby rynkowej, wyjściową była opcja papryki zielonej, Szklarnię 320 x 600 m obsługiwały 4 osoby siedzące przy komputerach, do każdej - doniczki dochodziły 3 zastrzyki pierwszy na wodę, drógi na wodę z minerałami trzeci na kolor. Nie raz, nie dwa zdarzało nam się zmieniać kolor w ostatnich tygodniach w celu modyfikacji jej koloru. Nie wiem jaki sens jest tego artykułu i należałoby zaznaczyć może, że dotyczy to około 5 procent papryk dostarczanych na rynek - tych organicznych - pochodzących podkreślę z różnych miejsc (uwarunkowanie klimatyczno - geograficzne ).

 • jerychonski

  Oceniono 4 razy 2

  lekarz mi zabronił pod każdą postacią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX