uważne oddychanie

uważne oddychanie Shutterstock

Podziel się

Ta technika może być użyta za każdym razem, gdy czujesz się wyprowadzony z równowagi, gdy czujesz niepokój lub gdy chcesz się poczuć bardziej obecnym. Nie potrzebujesz więcej niż trzech minut. Nie musisz siedzieć. Możesz ją zrobić w biurze, w autobusie czy czekając na spotkanie.

Zadbaj o to, aby twój kręgosłup był wyprostowany. Możesz siedzieć lub stać. Zamknij oczy, jeśli to możliwe.

Przyjrzyj się odczuciom obecnym teraz w twoim ciele.  Czy jesteś świadomy napięć, które się w nim pojawiają? Co dzieje się teraz w twoim umyśle? Gdzie jesteś teraz? Jakie myśli krążą po Twojej głowie? Jakie emocje czujesz?

Skoncentruj się na swoim oddechu. Zaobserwuj, jak powietrze przemieszcza się w twoim ciele z każdym wdechem i wydechem.

Jeśli twoje myśli zaczną wędrować, po prostu dostrzeż to i skieruj swoja uwagę znowu ku oddechowi.

Teraz rozszerz powoli swoją uwagę poza oddech. Ogarnij nią ciało jako całość. Zwróć uwagę na swoją postawę, swój wyraz twarzy, napięcia w ciele lub na powierzchni skóry.

Jeśli czujesz jakieś napięcia, dostrzeż je. Tak po prostu. Nie próbuj ich odpychać ani koncentrować na nich swojej uwagi. Po prostu skieruj na nie swój oddech, oddychaj przez nie.

Teraz powoli przenieś swoją uwagę do pomieszczenia, w którym się teraz znajdujesz. Do dźwięków, które do ciebie docierają, do tego jak czujesz się teraz. Jeśli miałeś zamknięte oczy, możesz je otworzyć. Twoja medytacja dobiegła końca.

Skomentuj:
3 sposoby, aby być bardziej uważnym na co dzień
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX