Piersi: seksualny wabik, miernik zdrowia. Co mówią o tobie?

Zasadniczo mają umożliwić wykarmienie potomstwa. Natura przypisała im też niespotykaną u innych ssaków funkcję: wabienie samców. Jakie pieszczoty lubią kobiece piersi i czy pokazują, kiedy był orgazm?
Piersi zmieniają wygląd wielokrotnie podczas życia kobiety, ale czy odmienia je rozkosz? Piersi zmieniają wygląd wielokrotnie podczas życia kobiety, ale czy odmienia je rozkosz? Caitlin Regan, https://www.flickr.com/photos/caitlinator/, (CC BY 2.0)

Piersi: seksualny wabik, miernik zdrowia. Co mówią o tobie?

Zasadniczo mają umożliwić wykarmienie potomstwa. Natura przypisała im też niespotykaną u innych ssaków funkcję: wabienie samców. Jakie pieszczoty lubią kobiece piersi i czy naprawdę pokazują, kiedy ich właścicielka ma orgazm?

Powinny być źródłem radości dla dwojga. Przynajmniej teoretycznie: są. Zarazem to częste źródło kompleksów i nieporozumień w sferze seksualnej. Kobiety myślą, że mężczyźni lubią tylko duże rozmiary. Panowie są pewni, że sterczące sutki świadczą nie tylko o podnieceniu. Lekarze martwią się, że w przypadku problemów zdrowotnych kobiety troszczą się o nie zbyt późno...

Jakie pieszczoty lubią piersi? Co mówią o kochanku? Kogo najbardziej obchodzi wielkość miseczki? Warto sprawdzić! Piersi sporo mówią o swojej właścicielce.

Mały biust to częste źródło kompleksów Mały biust to częste źródło kompleksów Shutterstock

Kto przejmuje się rozmiarem?

Wyniki wielu badań naukowych i ankiet dowodzą, że większość mężczyzn nie koncentruje się na piersiach tak mocno, jak sądzą kobiety. W rankingach najważniejszych damskich wabików biust przegrywa niejednokrotnie z krągłymi pośladkami, długimi nogami, ładną twarzą.

Dołącz do serwisu Zdrowie na Facebooku!

Jędrność na pierwszym miejscu!

Nie ma wątpliwości, że piersi wywołują silne emocje. I chociaż faceci zapewniają, że nie rozmiar, ale jędrność ich najmocniej kręci, coraz więcej kobiet decyduje się na powiększenie biustu. Czasem ma to być odpowiedź na oczekiwania partnera.
Psychologowie, seksuolodzy, a nawet chirurdzy plastyczni twierdzą, że to nie najlepsza motywacja. Operacje powiększenia biustu mają sens tylko wtedy, gdy taką potrzebę czuje kobieta i chce to zrobić dla siebie.

Nawet wyimaginowane przekonanie o braku atrakcyjności własnych piersi może znacznie utrudnić kontakty międzyludzkie, uniemożliwiać wręcz stworzenie udanego związku. Zatem jeśli cierpisz na nadmiar gotówki (zabieg kosztuje kilkanaście tysięcy złotych), a piersi wpływają negatywnie na twoją samoocenę i akceptację, pomyśl o zabiegu. Wiele kobiet po operacji twierdzi, że wyraźnie zyskały w oczach facetów. Specjaliści zapewniają jednak, że to nie zasługa silikonu, a pewność siebie i świadomość własnej seksualności przyciąga do nich mężczyzn.

Operacja zmniejszenia biustu - kto ją wykonuje? "Moje kochane 80K utrudniają życie, robią ze mnie giganta" >>

Co masz w środku?

Kobieca pierś składa się głównie z tkanki gruczołowej i tłuszczowej. Obfitość tej pierwszej nie zależy od nas: jest uwarunkowana genetycznie i częściowo może zanikać, np. po karmieniu piersią. Tłuszczowa jest bezpośrednio związana z naszą wagą: im grubsza kobieta, tym więcej jej ma. Zatem można zapracować sobie na duże piersi. Tylko czy naprawdę warto?

Co za dużo...

Nie tylko kobiety o płaskiej klatce piersiowej nie są zadowolone ze swojego biustu. Te, które mogą oddychać wyjątkowo pełną piersią twierdzą chociażby, że mają znacznie ograniczone szanse poznać wartościowego mężczyznę. Narzekają też na trudności z doborem stanika, bóle kręgosłupa, etc. Nie zmienia to jednak faktu, że zabiegi pomniejszania biustu cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością.

Czytaj także:

Piersi - sprężystość ważniejsza od rozmiaru

Dlaczego Polki powiększają piersi i jak postrzegają siebie po zabiegu?

W ciąży i w czasie karmienia piersią biust wyraźnie się powiększa, ale rozmiar nie ma bezpośredniego wpływu na ilość pokarmu W ciąży i w czasie karmienia piersią biust wyraźnie się powiększa, ale rozmiar nie ma bezpośredniego wpływu na ilość pokarmu Shutterstock

Po prostu źródło mleka?

Kształt i wielkość kobiecych piersi nie jest związana wyłącznie z wytwarzaniem mleka. Uproszczeniem okazały się również teorie sugerujące, że ich budowa czy objętość ma bezpośredni związek z wygodą dziecka w czasie karmienia.

Zmiana tak, ale...

Podczas ciąży i laktacji gruczoły mlekowe wyraźnie się powiększają i zmieniają kształt, jednak nie pojawiają się dopiero w czasie oczekiwania na dziecko, ani nie zanikają zaraz po zakończeniu karmienia. Tymczasem samice innych naczelnych mają płaskie piersi, które nabrzmiewają tylko wtedy, gdy trzeba wykarmić młode.

Do orgazmu?

To nic dziwnego, że męski wzrok wędruje w okolice dekoltu. Piersi są przecież i po to, by cieszyć. Zarazem ich wyjątkowa wrażliwość na bodźce dotykowe służy kobiecie. Większość pań bardzo lubi umiejętne pieszczoty tych okolic. Niektóre podczas stymulacji piersi mogą nawet osiągnąć orgazm, inne stają się bardziej otwarte na kolejne doświadczenia seksualne. Zatem, niejednokrotnie, biust przyczynia się do tego, że w ogóle mamy dzieci, które potem może wykarmić.

Wszystko o kobiecym orgazmie

Umiejętne pieszczenie piersi czasem może doprowadzić kobietę do orgazmu Umiejętne pieszczenie piersi czasem może doprowadzić kobietę do orgazmu Shutterstock

Delikatnie!

Chociaż natura obdarzyła kobiety piersiami wrażliwymi na dotyk, to, czy ich pieszczenie sprawi oczekiwaną przez panów przyjemność, jest kwestią indywidualną. Podejrzewa się, że zależy od samoakceptacji kobiety (trudno dobrze się bawić, gdy ona wciąż myśli o rozmiarze i reakcji partnera), intensywności bodźców (niewiele kobiet lubi, gdy są zbyt intensywne), a nawet wielkości i formy biustu.

Wrażliwość, a miseczka

Duże piersi, prawdopodobnie z powodu rozciągnięcia nerwów przenoszących bodźce, bywają aż o 25 proc. mniej wrażliwe na dotyk od małych. Zatem im skromniej obdarzona kobieta, tym bardziej delikatnie trzeba ją pieścić. Jeśli ma spore brodawki, lepiej ich nie dotykać (chyba, że na wyraźne życzenie), dopóki partnerka nie jest silnie pobudzona. Bywają bowiem nadwrażliwe.

Uwaga! Laktacja

Szczególną ostrożność trzeba zachować w czasie laktacji. Większość kobiet w tym okresie w ogóle nie chce, by dotykano ich brodawek. Wolą pieszczenie dolnej części piersi. Najlepsze rozwiązanie, by uniknąć efektu odwrotnego od zamierzonego, to zapytanie właścicielki biustu o jej oczekiwania. Warto przy tym pamiętać, że otwartość na pieszczoty rośnie wraz z podnieceniem seksualnym. Z czasem dotyk może być nieco bardziej zdecydowany. Jeśli twoja partnerka nie chce, byś dotykał jej piersi, zrób jej masaż pleców. Od czegoś trzeba zacząć. Może zmieni zdanie?

Poznaj 7 pozycji seksualnych, które lubią kobiety

Obfity biust uzależniony jest nie tylko od tkanki tłuszczowej. To także kwestia genów Obfity biust uzależniony jest nie tylko od tkanki tłuszczowej. To także kwestia genów Fot. Shutterstock

Cenne informacje

Gdy swobodne rozmawianie o seksie sprawia trudność, uważne obserwowanie piersi może być pomocne przy wzajemnym poznawaniu.

Oczywiście, nie byłoby dobrze, gdyby mężczyzna koncentrował się tylko na biuście, ale dyskretna kontrola pozwala stwierdzić, czy zmierzacie we właściwym kierunku. Wprawdzie reakcje na bodźce to sprawa indywidualna, ale niektóre sygnały są w miarę uniwersalne.

Kolor donosi

Rumieniec u wielu kobiet, zwłaszcza tych o jaśniejszej karnacji, to oznaka silnego podniecenia, czasem orgazmu. Samoistne zaczerwienienie skóry nie musi obejmować tylko piersi: czasem sięga od dolnej części brzucha, aż po szyję. Uwaga: czerwone plamy mogą być także skutkiem zbyt ostrych pieszczot i podrażnienia naskórka.

'Wzwód' piersi?

O podnieceniu mogą też świadczyć sztywne brodawki. Niektórym paniom taka specyficzna erekcja przytrafia się nawet na myśl o figlach. O tym, że pieszczoty są miłe informują brodawki obrzmiałe. Powiększyć może się zresztą cała pierś: bywa, że nawet o 1/4. Czasem wyraźniej widać żyłki: przecież krew krąży mocniej.

Stosunek seksualny krok po kroku

Samodzielnie powinnaś badać piersi raz w miesiącu Samodzielnie powinnaś badać piersi raz w miesiącu Shutterstock

Trzeba je badać!

Mniejsze, większe, ładne i trochę mniej... Ważne, by były zdrowe. Właścicielka biustu zazwyczaj zna go na tyle dobrze, że może szybko zauważyć niepokojące zmiany. Ważne jednak, by chciała ich szukać.

Raz w miesiącu to niewiele, a...

Podstawowe elementy profilaktyki to samodzielne badanie przynajmniej raz w miesiącu, a po czterdziestce regularne badania mammograficzne oraz usg. W każdym wieku, gdy tylko zauważysz coś podejrzanego, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

Niepokojące zmiany

Powinny cię zainteresować nagłe różnice w wielkości, bądź kształcie jednej piersi, zagłębienie lub pomarszczenie skóry na piersi, albo zniekształcenie brodawki czy jej otoczki. Niepokojące są też owrzodzenia, wycieki lub krwawienia z brodawki. Nie lekceważ również powiększenia węzłów chłonnych pachy i okolicy nadobojczykowej. Pamiętaj, że różnice w wyglądzie piersi bywają związane jedynie ze wahaniami hormonów (przed miesiączką mogą się czasowo powiększyć), a 80 proc. zmian wykrywanych przez lekarzy ma charakter łagodny. Wcześnie rozpoznane nowotwory złośliwe nie muszą zabijać.

Badanie piersi krok po kroku

Dla kogo mammografia, kiedy USG?

Więcej o:
Komentarze (31)
Piersi: seksualny wabik, miernik zdrowia. Co mówią o tobie?
Zaloguj się
 • jr968

  Oceniono 46 razy 34

  Piersi nie maja wrodzonej, ewolucyjnie wypracowanej funkcji wabienai samców. widać to wyraźnie u ludzi, którzy żyją w plemionach podobnych do paleolitycznych. Ta funkcja piersi, to funkcja wypracowana przez cywilizację, a nie przez ewolucję. Gdybyśmy dziś pozwolili kobietom chodzić z odkrytymi piersiami tak, jak mogą mężczyźni, to już za kilka lat piersi wróciłyby na swoje miejsce i przestałyby pełnić rolę wizualnego wabika.

 • jan.w2

  Oceniono 30 razy 24

  Cycuszki są fajne.

 • kloceklego

  Oceniono 46 razy 22

  poziom tekstów na wszelkich serwisach traktujących o kobietach i dla kobiet jest denny.

 • Zyzio Boryzio

  Oceniono 30 razy 16

  Zgłaszam, że zostałem molestowany seksualnie przez te fotografie. Jakbym ja chodził z opuszczonymi spodniami to jest to molestowanie. Nie zostałem ostrzeżony przed wejściem na tą stronę, że będą pokazywane takie rzeczy.

 • korgan123

  Oceniono 83 razy 15

  Przecież patrzenie na kobiece piersi to MOLESTOWANIE!!!!!!!!!! Spojrzysz na dekolt a jutro babsko napisze o tobie na #metoo.

 • tornemorgren

  Oceniono 24 razy 10

  Zastanówcie się z tym wabikiem. Zaraz "polityczny" was opieprzy w związku z #MeToo.

 • jr968

  Oceniono 14 razy 8

  a co do szczególnej wrażliwości piersi na dotyk. Męskie nic a nic kobiecym w ym nie ustępują.

 • nessuno

  Oceniono 14 razy 4

  Najfajniejsze są małe cycuszki. Właścicielki tychże są na ogół szczupłe i mają fajne cipeczki.

 • tpdlagier

  Oceniono 3 razy 3

  Najfajniejsze na świecie cycki ma moja żona. Regularnie ją o tym informuję. I jest super.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX