Partnerem serwisu jest Dafi

Jesteś wodą, a co o niej wiesz?

eska
01.06.2014 10:00
A A A Drukuj
Myślimy o niej głównie latem, a to gruby błąd. Dorosły człowiek w 60-70% składa się z wody. Bez jedzenia może wytrzymać nawet miesiąc, ale bez wody 3-5 dni. Zarazem nadmiar płynów też bywa zabójczy... Po co nam woda? Ile powinniśmy jej wypijać w zależności od wieku, wagi, płci? Jak pić, żeby się odpowiednio nawodnić, ale uniknąć przewodnienia?

Fot. Shutterstock

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Noworodek w ponad 80% to woda. U dziecka stanowi ona 75% masy, u osoby dorosłej 60-70%. W wieku podeszłym w połowie jesteśmy wodą. Im więcej tkanki tłuszczowej, tym mniej wody, stąd mężczyźni są bardziej "uwodnieni" niż kobiety, osoby otyłe cierpią na niedobory wody. 4/5 twojego mózgu i ¾ mięśni to woda, czyli twoja wydolność umysłowa i fizyczna zależy przede wszystkim od niej. Podczas oddychania każdego dnia zużywasz ok. 400 ml wody. Bez wody nie możesz odżywić komórek, trawić i uformować stolca, nie nawilżysz oka i nie zegniesz kolana (stawy też potrzebują wody), nie ochronisz rdzenia kręgowego. To ona aktywuje i równoważy układ immunologiczny, pozwala pracować nerkom, znosi zmęczenie. Jest wszechobecna: zapewnia ci prawidłową ciepłotę ciała, wpływa nawet na ilość cellulitu, bo "rozbija" kuleczki tłuszczu, zapobiega jego tworzeniu.

Więcej o cellulicie i diecie zapobiegającej pomarańczowej skórce

Zobacz także
Komentarze (4)
Zaloguj się
  • 0

    Woda jako tak a nie ma smaku i nie jestem w stnie pić jej w dużych ilościach dlatego kupiłam kilka soków z Oleofarm i sobie je dodaje. Najbardziej smakuje mi żurawinowy więc jego polecam szczególnie

  • Oceniono 20 razy 0

    "na wypicie szklanki płynu nigdy nie przeznaczać mniej czasu niż minutę"
    Niektorzy ludzie chyba maja za duzo czasu w zyciu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Jakie przeznaczenie wody filtrowanej najlepiej zaspokaja Twoje potrzeby: