Ból głowy? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego

eska
12.09.2014 04:46
A A A Drukuj
Poniżej 6 tablic obrazujących najczęstsze przyczyny bólu głowy, a także informator, kiedy bezwzględnie potrzebujesz pomocy lekarskiej (np. z powodu tętniaka). Ból głowy wszystkim dokucza od czasu do czasu i zazwyczaj nie zapowiada poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli jednak zatruwa ci życie i często powraca, warto ustalić przyczynę problemów. Leczeniem bólu głowy przede wszystkim zajmuje się neurolog, jednak niekoniecznie. Bywa, że potrzebna jest pomoc innego specjalisty.

grafiki gazeta.pl

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

To może być migrena. U niektórych chorych ból głowy promieniuje na całą głowę, mogą mu towarzyszyć wymioty, światłowstręt, a nawet biegunka czy kołatanie serca. Charakterystycznym objawem migreny (ale niekoniecznym do rozpoznania) jest tzw. aura. Polega na tym, że przed ostrym, niemal trudnym do zniesienia atakiem, dosłownie uniemożliwiającym poruszanie głową, pojawiają się zaburzenia pracy zmysłów, głównie węchu i słuchu, a przed oczami masz "mroczki", czasem błyski, obraz bywa rozmazany, etc.

Ból migrenowy nie mija szybko. Trwa od kilku do kilkunastu godzin, czasem utrzymuje się parę dni, zwłaszcza, gdy pozwolisz mu się "rozhulać" i przy bardzo nasilonych objawach dopiero sięgniesz po leki. Te bez recepty niejednokrotnie okazują się na migrenę za słabe. Odpowiednie przepisze neurolog, po wykluczeniu, że za dolegliwościami nie kryje się coś poważniejszego. Możliwe, że przepisze ci leki, które trzeba przyjmować stale, a nie dopiero w momencie bólu. Mają one atakom zapobiegać. Od lekarza dowiesz się też, jaki tryb życia sprzyja problemom migrenowym.

Uwaga! Migrena bywa mylona z neuralgią nerwu trójdzielnego. Czytaj więcej o tej chorobie

Czy na pewno wiesz o migrenie wystarczająco dużo, by z nią wygrać? Rozwiąż test.

Komentarze (7)
Zaloguj się
 • Marcin Mędrych

  Oceniono 7 razy 3

  Tutaj, bez przeklikiwania, wypisane są wszystkie możliwe powody bólu głowy: bol-glowy.blogspot.com/2014/09/przyczyny-bolu-gowy.html

 • zozolan

  0

  Miewam takie bóle głowy, że mam ochotę ją sobie odciąć wtedy, bo ból rozsadza mi czaszkę. Jak nie wezmę pyralginy, to nie ma mowy o w miarę normalnym funkcjonowaniu. Po pyralginie odpuszcza i mogę normalnie działać.

 • bobektynka

  Oceniono 2 razy 0

  Niech mi ktoś wytłumaczy co oznacza ból od kręgosłupa. Ręce mi opadają jak to słyszę. Okazuje się, że kręgosłup jest winny wszystkiemu. Po co on w ogóle jest w takim razie?! Nie wspomniano tu o ważnej przyczynie, która często występuje - o dużym napięciu mięśniowym. To z kolei wynika z postawy ciała. Wystarczy rozluźnić odpowiednie mięśnie i skorygować postawę ciała aby napięcie nie wracało i tyle. Ale tego z wikipedii się nie wyczyta ani lekarz tego nie powie. Jeśli ktoś podejrzewa u siebie ból głowy spowodowany dużym napięciem to najlepiej udać się do dobrego fizjoterapeuty lub osteopaty.

 • mauta2

  Oceniono 11 razy -9

  Ból głowy to coś strasznego. Na szczęście jest Pyralgina, która zawsze przychodzi mi z pomocą. Ostatnio stosuję Pyralginę Sprint, w formie rozpuszczalnej. Bardzo szybko działa i ból głowy przechodzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX