BÓL GŁOWY? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego

eska
02.07.2015 04:46
A A A Drukuj
Poniżej 6 tablic obrazujących najczęstsze przyczyny bólu głowy, a także informator, kiedy bezwzględnie potrzebujesz pomocy lekarskiej (np. z powodu tętniaka). Ból głowy wszystkim dokucza od czasu do czasu i zazwyczaj nie zapowiada poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli jednak zatruwa ci życie i często powraca, warto ustalić przyczynę problemów. Leczeniem bólu głowy przede wszystkim zajmuje się neurolog, jednak niekoniecznie. Bywa, że potrzebna jest pomoc innego specjalisty.

grafiki gazeta.pl

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

To może być migrena. U niektórych chorych ból głowy promieniuje na całą głowę, mogą mu towarzyszyć wymioty, światłowstręt, a nawet biegunka czy kołatanie serca.

Charakterystycznym objawem migreny jest tzw. aura. Polega na tym, że przed ostrym, niemal trudnym do zniesienia atakiem, dosłownie uniemożliwiającym poruszanie głową, pojawiają się zaburzenia pracy zmysłów, głównie węchu i słuchu, a przed oczami masz "mroczki", czasem błyski, obraz bywa rozmazany, etc. Uwaga: można mieć migrenę bez aury.

Ból migrenowy nie mija szybko. Trwa od kilku do kilkunastu godzin, czasem utrzymuje się parę dni, zwłaszcza, gdy pozwolisz mu się "rozhulać" i przy bardzo nasilonych objawach dopiero sięgniesz po leki. Te bez recepty niejednokrotnie okazują się na migrenę za słabe. Odpowiednie przepisze neurolog, po wykluczeniu, że za dolegliwościami nie kryje się coś poważniejszego. Możliwe, że przepisze ci leki, które trzeba przyjmować stale, a nie dopiero w momencie bólu. Mają one atakom zapobiegać. Od lekarza dowiesz się też, jaki tryb życia sprzyja problemom migrenowym.

Uwaga! Migrena bywa mylona z neuralgią nerwu trójdzielnego. Czytaj więcej o tej chorobie

Czy na pewno wiesz o migrenie wystarczająco dużo, by z nią wygrać? Rozwiąż test.

Zobacz także
Komentarze (4)
Zaloguj się
  • zeffiro86

    Oceniono 1 raz 1

    Mój częsty i silny ból głowy okazał się migreną :( Obecnie jestem pod kontrolą neurologa, biorę przepisane leki i prowadzę dzienniczek migrenowy na www. abcmigrena.pl/dzienniczek-migrenowy, żeby dobrze przygotować się do wizyty kontrolnej.

  • wiatraczek_lu

    Oceniono 2 razy 0

    Miewam częste bóle głowy związane ze stresem. Staram się odpoczywać, wysypiać, ale kiedy ból jest silny to pomaga mi tylko pyralgina - szybko i długo działa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX