Ćwiczenia zwiększające zakres ruchów w stawach barkowych i wzmacniające mięśnie obręczy barkowej

U wielu parkinsonistów można zauważyć ograniczenie ruchów w stawach barkowych na skutek przykurczy mięśni piersiowych i osłabienia mięśni grzbietu, w konsekwencji dochodzi do przodopochylenia sylwetki. Należy pamiętać, aby mięśnie obręczy barkowej zachowały swoją ruchomość. Ćwiczenie nr 1 - stań w małym rozkroku, ugnij lekko ramiona, unieś barki w górę, ściągnij mocno w tył, opuść w dół, rozluźnij się. Ćwiczenie nr 2 - stań w rozkroku, ramiona wzdłuż tułowia, wznos ramion bokiem w górę, klaśnij w dłonie, opust ramion bokiem w dół.
2<br>
Ćwiczenie nr 3 2
Ćwiczenie nr 3
Ćwiczenie nr 5 - stań w rozkroku, ugnij ramiona przy klatce piersiowej tak, by łokcie były na wysokości barków, ściągnij łopatki, cofając łokcie w tył, wytrzymaj, powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie nr 5 - stań w rozkroku, ugnij ramiona przy klatce piersiowej tak, by łokcie były na wysokości barków, ściągnij łopatki, cofając łokcie w tył, wytrzymaj, powrót do pozycji wyjściowej.
1<br>
Ćwiczenie nr 6 - stań w rozkroku, ugnij ramiona przy klatce piersiowej na wysokości barków, odrzut ramion w tył z jednoczesnym wyprostem ramion w łokciach, staraj się nie opuszczać ramion poniżej barków. 1
Ćwiczenie nr 6 - stań w rozkroku, ugnij ramiona przy klatce piersiowej na wysokości barków, odrzut ramion w tył z jednoczesnym wyprostem ramion w łokciach, staraj się nie opuszczać ramion poniżej barków.
2<br>
Ćwiczenie nr 6 2
Ćwiczenie nr 6
1<br>
Ćwiczenie nr 7 - stań w rozkroku, ugnij ramiona przy klatce piersiowej, unieś łokcie wysoko i opuść w dół, tak byś dotknął nimi do boku tułowia, dłonie pozostaw na wysokości barków. 1
Ćwiczenie nr 7 - stań w rozkroku, ugnij ramiona przy klatce piersiowej, unieś łokcie wysoko i opuść w dół, tak byś dotknął nimi do boku tułowia, dłonie pozostaw na wysokości barków.
2<br>
Ćwiczenie nr 7 2
Ćwiczenie nr 7
Ćwiczenie nr 8 - stań w rozkroku, złącz dłonie, wznos ramion w górę, wykonaj 10 odmachów w tył o prostych ramionach, opuść ramiona w dół, nie odchylaj tułowia w tył, - stań przy ścianie, odwróć się do niej twarzą, przesuwaj dłońmi po ścianie w górę tak wysoko, jak ci się uda, opuść ramiona, - stań tyłem do ściany, wznos ramion prostych w górę, spróbuj dotknąć do ściany. Nie odchylaj pośladków i lędźwi od ściany. Opuść ramiona, rozluźnij się. Ćwiczenie nr 8 - stań w rozkroku, złącz dłonie, wznos ramion w górę, wykonaj 10 odmachów w tył o prostych ramionach, opuść ramiona w dół, nie odchylaj tułowia w tył, - stań przy ścianie, odwróć się do niej twarzą, przesuwaj dłońmi po ścianie w górę tak wysoko, jak ci się uda, opuść ramiona, - stań tyłem do ściany, wznos ramion prostych w górę, spróbuj dotknąć do ściany. Nie odchylaj pośladków i lędźwi od ściany. Opuść ramiona, rozluźnij się.
Ćwiczenie nr 9 - stań w rozkroku, wykonaj naprzemianstronne wymachy ramion w tył, nie odchylaj się do tyłu i za każdym następnym ruchem staraj się pogłębić wymach. Ćwiczenie nr 9 - stań w rozkroku, wykonaj naprzemianstronne wymachy ramion w tył, nie odchylaj się do tyłu i za każdym następnym ruchem staraj się pogłębić wymach.
2<br>
Ćwiczenie nr 10 2
Ćwiczenie nr 10
Ćwiczenie nr 11 - stań w rozkroku, ramiona w bok, dłonie na wysokości barków. Wykonaj 10 odmachów ramionami w tył, opust ramion w dół. Ćwiczenie nr 11 - stań w rozkroku, ramiona w bok, dłonie na wysokości barków. Wykonaj 10 odmachów ramionami w tył, opust ramion w dół.
Ćwiczenie nr 12 - stań w rozkroku, spleć ręce na karku, ściągnij łopatki, odciągaj łokcie w tył, wytrzymaj kilka sekund, ściągnij łokcie w przód i powtórz ćwiczenie kilka razy. Ćwiczenie nr 12 - stań w rozkroku, spleć ręce na karku, ściągnij łopatki, odciągaj łokcie w tył, wytrzymaj kilka sekund, ściągnij łokcie w przód i powtórz ćwiczenie kilka razy.
Więcej o: