Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup! Poznaj przyczyny dolegliwości

Eliza Dolecka
29.08.2013 11:08
A A A Drukuj

Shutterstock

Pełne objawy:

Ból bywa nagły, przypominający ukłucie, ale zdarza się, że nie jest ostry, a uporczywy, utrzymujący się przez kilka dni. Punktowy (po środku) lub rozlewający się szerzej. Niejednokrotnie łagodzi go już rozmasowanie bolącego miejsca. Częste towarzyszące objawy to: ból głowy (przede wszystkim z tyłu), jej zawroty, również symptomy migrenowej aury )np. "mroczki przed oczami"), a nawet bezsenność.

Prawdopodobne przyczyny:

Zazwyczaj dolegliwości są związane z trybem życia, konkretną czynnością i szybko mijają. Na ból tej okolicy uskarżają się kierowcy (po długim kursie), osoby pracujące w wymuszonej pozycji (np. przy komputerze), po wykonaniu niewygodnej pracy (wieszanie firanek, sięganie czegoś z półki, ze zbyt niskiego taboretu, etc.), gdyż zdarza się im "naciągnąć" mięśnie. Dolegliwości zaostrzają regularne mikrourazy i nawet niewielkie przeciążenia, związane np. ze skokami (problem sportowców), a nawet bieganiem w złym obuwiu, po bardzo twardym podłożu. Sprawcą bólu może też być przyczyna poważniejsza: zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa. Wówczas jednak zazwyczaj pojawiają się też problemy z ruchomością szyi (czytaj str. 3). Możliwe też, że masz już dyskopatię (zmiany chorobowe dotyczące jednej przestrzeni międzykręgowej). Powstaje ona, nim dochodzi do utrwalonych zmian zwyrodnieniowych. W przypadku kręgosłupa szyjnego zwykle dotyczy połączenia piątego i szóstego kręgu.

Wstępna diagnostyka:

Jest szczególnie istotna, gdy bólom karku towarzyszą bóle głowy (bądź są dominujące). Bóle głowy najczęściej leczy neurolog (kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu) i najlepiej z nim konsultować takie problemy, zwłaszcza, że jest specjalistą pomocnym przy wielu schorzeniach kręgosłupa. Bóle szyi towarzyszące bólom głowy bywają związane także z chorobami zębów, zatok, nawet nadciśnieniem. Zazwyczaj internista wie, jakie badania wykonać i do kogo kierować dalej. Ważne, by w ogóle go odwiedzić.

Częste badania diagnostyczne wykonywane przy problemach w okolicach szyjnego odcinka kręgosłupa: zdjęcia rtg, badanie przepływów w tętnicach szyjnych i kręgowych metodą Dopplera (czyli wykorzystujące ultradźwięki), a nawet tomografia komputerowa. Dyskopatia jest zazwyczaj widoczna na rtg. Jeśli lekarz na zdjęciu obserwuje już wtórne, nieprawidłowe procesy kościotwórcze, bądź kręgosłup utracił stabilność, zwykle rozpoznaje zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową, czyli spondylozę.

Leczenie:

W przypadku dolegliwości pojawiających się rzadko, leczenie zazwyczaj nie jest konieczne. Ból po prostu mija. Wróci jednak, jeśli nie usuniesz jego przyczyny. Utrwalone złe nawyki z czasem doprowadzą do dyskopatii lub spondylozy, a te trzeba już leczyć z pomocą ortopedy i fizjoterapeuty. Wiele zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa ma charakter nieodwracalny i można jedynie łagodzić dolegliwości z pomocą środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych. Skuteczne preparaty niejednokrotnie są dostępne jedynie na receptę. Zmiany zwyrodnieniowe to zasadniczo problem osób starszych, jednak są rozpoznawane u coraz młodszych ludzi.

Sporadyczny ból z pewnością złagodzi odpoczynek (pod warunkiem, że masz odpowiedni materac, średnio twardy, bez żadnych "pęknięć", a poduszka nie wymusza kolejnego nadwyrężenia kręgosłupa i okolicznych mięśni czy nerwów), masaż, nawet samodzielny, ale najlepiej postawić na profesjonalny (wszystko na temat technik masażu), relaksująca kąpiel (pod warunkiem, że masz sporą wannę), a jeszcze lepiej pływanie: na plecach lub z zanurzoną twarzą.

Więcej o bieganiu

Zobacz także
 • 72
 • 39

Komentarze (17)

Zaloguj się
 • marynatka007

  Oceniono 19 razy 13

  to może być stres- człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy jak stres negatywnie wpływa na nasz organizm. A jak bolą plecy to z reguły łykamy leki przeciwbólowe, a przecież to nie pastylki- przeciwbóle również wchodzą w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi przez nas lekami, również z suplementami diety- dlatego warto sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce takiej jak ta: osoz.pl/interakcje i mieć pewność, że pomagamy sobie a nie szkodzimy jeszcze bardziej...

 • Oceniono 5 razy 5

  Tutaj też znalazłem trochę informacji, może komuś się przydadzą fizjoterapeuty.pl/urazy/bol-plecow.html Wiem teraz po sobie, ze jak coś nie tak było i czasami jeszcze mam problem (ale zapobiegam teraz i jest duzo lepiej) z moimi plecami to szukałem jak najwięcej informacji, może komuś też pomogę i nie życzę żeby miał taki problem. Pozdrawiam i życzę zdrowia

 • Oceniono 4 razy 4

  Kręgosłup, jest jednym z najważniejszych ośrodków energetycznych organizmu, poprzez zakończenia nerwowe związany jest z narządami wewnętrznymi i tkankami. Jeśli chcemy cieszyć się długim zdrowiem bez większych dolegliwości kręgosłupa nie należy lekceważyć jakichkolwiek jego dolegliwości, gdyż według badań klinicznych, mogą powodować niepożądane reakcje w odległych narządach wewnętrznych.

  Więcej : www.trenujmyrazem.pl/2013/12/bol-kregoslupa-6-wskazowek-jak-sobie-z-nim-radzic/

 • Gość: 59 latek

  Oceniono 10 razy 4

  czesto to zwiotczałe mięśni kręgosłupa, brak wysiłku. Lat przybywa, brzuch rośnie. Dwie godziny ciężkiej pracy obciążającej mięśni postawy są konieczne, może to być sport.

 • Oceniono 10 razy 0

  Witam, jestem studentką fizjoterapii. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety dot. bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest mi ona potrzebna do napisania pracy licencjackiej. Ankieta jest anonimowa. Bardzo proszę o pomoc, wypełnienie zajmie ok 3 minut, zawiera 10 pytań. Pozdrawiam, oto adres: www.ankietka.pl/ankieta/128029/ankieta-pacjenta-z-dolegliwosciami-bolowymi-wszyjnym-odcinku-kregoslupa.html

 • helena_z_troi

  Oceniono 1 raz -1

  Nie powinno się lekceważyć takiego bólu. Najlepiej udać się do specjalisty, który wykluczy lub potwierdzi problemy z kręgosłupem. Ja polecam lekarzy z Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie, ich diagnozy są trafne i bardzo dbają o pacjentów

 • Gość: justynaa

  Oceniono 1 raz -1

  Mam kłucie z prawej strony łopatki , gdy chcialam sie położyć spac na prawym boku (gdy tak zawsze zasypiam )dostalam taki cholerny bol nie dalo sie wytrzymac jakby kosc sie wbijala ;( pomóżcie martwię sie tym bardziej ze to nie 1raz . Dziękuje

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX