Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup! Poznaj przyczyny dolegliwości

Eliza Dolecka
29.08.2013 11:08
A A A Drukuj

Shutterstock

Pełne objawy:

Trudno je wymienić, gdyż przebieg choroby i dolegliwości mogą być bardzo różne, a przyczyna wspólna i odwrotnie. Objawy towarzyszące często nie są przez pacjenta łączone z tą dolegliwością, gdyż są pozornie bardzo odległe (np. wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu).

Prawdopodobne przyczyny:

Ból barku to poważne wyzwanie diagnostyczne, gdyż dolegliwości bólowe struktury tak złożonej, jak bark, mogą być wywołane przez co najmniej kilkanaście różnych problemów. To pokazuje wyraźnie, że określenie "sztuka lekarska" ma praktyczne uzasadnienie. Ból barku bywa wywołany przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, wymagające "jedynie" rehabilitacji, ale i nowotwory szczytu płuca, zagrażające życiu. Bólem barku czasem objawia się dna moczanowa (artretyzm), zapalenie stawów, a nawet zawał serca czy cukrzyca. Zatem to dolegliwość, której nie można lekceważyć. Oczywiście, z każdym bólem barku nie musisz zaraz pędzić do lekarza. Jeśli jednak atak bólu jest ostry, bez wyraźnej przyczyny (nie nadwyrężyłeś go w ogródku) lub ból jest powracający, przewlekły, czas na wizytę u internisty.

Wstępna diagnostyka:

Podstawą jest wywiad lekarski, który pozwoli ustalić kolejność prawdopodobnych przyczyn i listę badań niezbędnych do wykonania, począwszy od badania ogólnego moczu, poprzez usg, a na tomografii komputerowej skończywszy. Oczywiście, mówimy o sytuacji optymalnej, tzn. trafiamy do lekarza, który nie lekceważy objawu "ból barku" i nie zakłada z góry, że wie, co jest przyczyną. Niestety, bywa i tak, że pacjent czeka na prawidłową diagnozę wiele miesięcy, kluczowych w przypadku chorób zagrażających zdrowiu ogólnemu i życiu.

Leczenie:

Zależnie od przyczyny. W przypadku "prawdziwego" bólu odkręgosłupowego niemal zawsze pomagają masaże, regularny sport, z pływaniem na czele. Przy problemach odległych istotne jest usunięcie pierwotnej przyczyny, czyli leczenie u diabetologa, bądź neurologa czy kardiologa.

Zobacz także
 • 72
 • 42

Komentarze (20)

Zaloguj się
 • marynatka007

  Oceniono 22 razy 16

  to może być stres- człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy jak stres negatywnie wpływa na nasz organizm. A jak bolą plecy to z reguły łykamy leki przeciwbólowe, a przecież to nie pastylki- przeciwbóle również wchodzą w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi przez nas lekami, również z suplementami diety- dlatego warto sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce takiej jak ta: osoz.pl/interakcje i mieć pewność, że pomagamy sobie a nie szkodzimy jeszcze bardziej...

 • marekk1953

  Oceniono 7 razy 7

  Tutaj też znalazłem trochę informacji, może komuś się przydadzą fizjoterapeuty.pl/urazy/bol-plecow.html Wiem teraz po sobie, ze jak coś nie tak było i czasami jeszcze mam problem (ale zapobiegam teraz i jest duzo lepiej) z moimi plecami to szukałem jak najwięcej informacji, może komuś też pomogę i nie życzę żeby miał taki problem. Pozdrawiam i życzę zdrowia

 • Oceniono 6 razy 4

  Kręgosłup, jest jednym z najważniejszych ośrodków energetycznych organizmu, poprzez zakończenia nerwowe związany jest z narządami wewnętrznymi i tkankami. Jeśli chcemy cieszyć się długim zdrowiem bez większych dolegliwości kręgosłupa nie należy lekceważyć jakichkolwiek jego dolegliwości, gdyż według badań klinicznych, mogą powodować niepożądane reakcje w odległych narządach wewnętrznych.

  Więcej : www.trenujmyrazem.pl/2013/12/bol-kregoslupa-6-wskazowek-jak-sobie-z-nim-radzic/

 • Gość: 59 latek

  Oceniono 10 razy 4

  czesto to zwiotczałe mięśni kręgosłupa, brak wysiłku. Lat przybywa, brzuch rośnie. Dwie godziny ciężkiej pracy obciążającej mięśni postawy są konieczne, może to być sport.

 • helena_z_troi

  Oceniono 2 razy 0

  Nie powinno się lekceważyć takiego bólu. Najlepiej udać się do specjalisty, który wykluczy lub potwierdzi problemy z kręgosłupem. Ja polecam lekarzy z Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie, ich diagnozy są trafne i bardzo dbają o pacjentów

 • Oceniono 10 razy 0

  Witam, jestem studentką fizjoterapii. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety dot. bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest mi ona potrzebna do napisania pracy licencjackiej. Ankieta jest anonimowa. Bardzo proszę o pomoc, wypełnienie zajmie ok 3 minut, zawiera 10 pytań. Pozdrawiam, oto adres: www.ankietka.pl/ankieta/128029/ankieta-pacjenta-z-dolegliwosciami-bolowymi-wszyjnym-odcinku-kregoslupa.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX