Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup! Poznaj przyczyny dolegliwości

Eliza Dolecka
29.08.2013 11:08
A A A Drukuj

Shutterstock

Pełne objawy:

Bólem krzyża potocznie określamy dolegliwości występujące w dole pleców, na wysokości lędźwiowego lub krzyżowego odcinka kręgosłupa (albo obu równocześnie). Mogą im towarzyszyć problemy, których nie kojarzymy z analizowanym objawem głównym (impotencja, osłabienie mięśni, ogólne zmęczenie, nietrzymanie moczu). Czasem ostry, uniemożliwiający poruszanie, atak pojawia się w odcinku lędźwiowym przy każdej próbie poruszania się. Bywa, że do pierwszego, natychmiast ostrego bólu, dochodzi po nagłym skręcie tułowia, podczas podnoszenia ciężarów, a nawet na treningu czy w czasie porządków na działce.

Dolegliwościom w dolnej części pleców może towarzyszyć ból podbrzusza, zaburzenia miesiączkowania, ból podczas stosunku, gorączka.

Prawdopodobne przyczyny

Bardzo często tak objawiają się zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, powszechne na tych odcinkach naszego rusztowania. Ból potocznie nazywany zapaleniem korzonków niejednokrotnie towarzyszy objawom przeziębienia. Może w rzeczywistości być związany ze zmianami chorobowymi korzeni nerwowych ale i samego kręgosłupa. Podobnie czasem objawia się cukrzyca, półpasiec, a nawet przerzuty nowotworowe do kręgosłupa. Ostry ból tej okolicy nazywany jest też lumbago lub postrzałem.

Jeśli bólowi krzyża towarzyszą kobiece dolegliwości, przyczyną może być problem ginekologiczny, np. zapalenie jajników.

Wstępna diagnostyka

W przypadku kobiet, jeśli atak nie jest ostry, uniemożliwiający poruszanie, zawsze niezbędna jest konsultacja ginekologiczna. Nawet przewlekły stan zapalny dróg rodnych może nie dawać żadnych objawów. Zatem, jeśli nie byłaś ostatnio u tego specjalisty (profilaktycznie: raz w roku, chyba, że lekarz zalecił inaczej) lub masz także objawy ginekologiczne, zacznij od ginekologa. Możliwe, że zaleci podstawowe badania krwi i moczu, zleci usg, by znaleźć przyczynę.

W przypadku podejrzenia chorób kręgosłupa, stawów, zakończeń nerwowych, lekarz może zlecić wykonanie badanie rentgenowskie kręgosłupa, MRI, tomografię komputerową. Niewykluczone, że potrzebne będą też badania neurologiczne, laboratoryjne badania ogólne (np. przy podejrzeniu cukrzycy).

Leczenie

W zależności od przyczyny. Ważne, by w ogóle je podjąć, bo w przypadku problemów nowotworowych czy cukrzycy, istotna jest prawidłowa diagnoza, ale i szybkie działanie, by terapia przyniosła skutki.

Choroby zwyrodnieniowe zwykle leczy się podobnie, jak przypadki opisane wcześniej. Bywa, że w stanach ostrych (np. zapalenie korzeni nerwowych) pacjent jest przez jakiś czas unieruchomiony, a doustne leki przeciwbólowe nie wystarczają i potrzebne są środki do stosowania zewnętrznego, zastrzyki.

Problemy ginekologiczne, związane ze stanem zapalnym, leczy się antybiotykami, ale i środkami pomagającymi stworzyć prawidłową florę bakteryjną w pochwie. Czasem niezbędne jest leczenie hormonalne, zabiegowe. Warto pamiętać, że nawet dyskretne problemy tych okolic grożą poważnymi konsekwencjami, w tym niepłodnością.

Czytaj więcej:

Po co chodzić do ginekologa?

Zobacz także
 • 72
 • 42

Komentarze (20)

Zaloguj się
 • marynatka007

  Oceniono 22 razy 16

  to może być stres- człowiek nie zdaje sobie nawet sprawy jak stres negatywnie wpływa na nasz organizm. A jak bolą plecy to z reguły łykamy leki przeciwbólowe, a przecież to nie pastylki- przeciwbóle również wchodzą w niebezpieczne interakcje z innymi przyjmowanymi przez nas lekami, również z suplementami diety- dlatego warto sprawdzić w specjalnej wyszukiwarce takiej jak ta: osoz.pl/interakcje i mieć pewność, że pomagamy sobie a nie szkodzimy jeszcze bardziej...

 • marekk1953

  Oceniono 7 razy 7

  Tutaj też znalazłem trochę informacji, może komuś się przydadzą fizjoterapeuty.pl/urazy/bol-plecow.html Wiem teraz po sobie, ze jak coś nie tak było i czasami jeszcze mam problem (ale zapobiegam teraz i jest duzo lepiej) z moimi plecami to szukałem jak najwięcej informacji, może komuś też pomogę i nie życzę żeby miał taki problem. Pozdrawiam i życzę zdrowia

 • Oceniono 6 razy 4

  Kręgosłup, jest jednym z najważniejszych ośrodków energetycznych organizmu, poprzez zakończenia nerwowe związany jest z narządami wewnętrznymi i tkankami. Jeśli chcemy cieszyć się długim zdrowiem bez większych dolegliwości kręgosłupa nie należy lekceważyć jakichkolwiek jego dolegliwości, gdyż według badań klinicznych, mogą powodować niepożądane reakcje w odległych narządach wewnętrznych.

  Więcej : www.trenujmyrazem.pl/2013/12/bol-kregoslupa-6-wskazowek-jak-sobie-z-nim-radzic/

 • Gość: 59 latek

  Oceniono 10 razy 4

  czesto to zwiotczałe mięśni kręgosłupa, brak wysiłku. Lat przybywa, brzuch rośnie. Dwie godziny ciężkiej pracy obciążającej mięśni postawy są konieczne, może to być sport.

 • helena_z_troi

  Oceniono 2 razy 0

  Nie powinno się lekceważyć takiego bólu. Najlepiej udać się do specjalisty, który wykluczy lub potwierdzi problemy z kręgosłupem. Ja polecam lekarzy z Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie, ich diagnozy są trafne i bardzo dbają o pacjentów

 • Oceniono 10 razy 0

  Witam, jestem studentką fizjoterapii. Bardzo proszę o wypełnienie ankiety dot. bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. Jest mi ona potrzebna do napisania pracy licencjackiej. Ankieta jest anonimowa. Bardzo proszę o pomoc, wypełnienie zajmie ok 3 minut, zawiera 10 pytań. Pozdrawiam, oto adres: www.ankietka.pl/ankieta/128029/ankieta-pacjenta-z-dolegliwosciami-bolowymi-wszyjnym-odcinku-kregoslupa.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX