Mity nowotworowe pod mikroskopem

26.03.2012 09:24
Jedzenie z mikrofalówki, używanie telefonu komórkowego albo źle dobrany stanik - to tylko niektóre z mitów dotyczących raka! Dowiedź się w jakie jeszcze nowotworowe plotki nie powinieneś wierzyć.
1 Od 1 lipca w UE pojawiła się maksymalna cena za korzystanie w roamingu z internetu mobilnego Od 1 lipca w UE pojawiła się maksymalna cena za korzystanie w roamingu z internetu mobilnego shutterstock

1. Telefon komórkowy powoduje raka mózgu

Na pewno nie raz słyszeliśmy o tym, że korzystanie z 'komórek' może być przyczyną raka mózgu. Mimo to, chyba nikt już sobie nie wyobraża życia bez telefonów komórkowych. Te urządzenia pozwalają nam przecież komunikować się z całym światem!

Specjaliści z Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji obalają mit 'komórek' i twierdzą, że nie doszukali się żadnego przekonującego dowodu wykazującego, że może być jakiś związek między używaniem telefonów komórkowych a nowotworami. Nie dostrzegają też żadnego biologicznego mechanizmu, który mógłby do tego doprowadzić.

- Przez ostatnie 20 lat od wprowadzenia telefonów komórkowych nie wzrosła zachorowalność na guza mózgu. Nie zauważono tego również w ostatnich 10 latach, gdy nastąpiło upowszechnienie telefonii komórkowej - informuje Anthony Swerdlow z Institute of Cancer Research w Wielkiej Brytanii.

Natomiast specjaliści z fińskiego uniwersytetu w Tampere, próbowali potwierdzić tą teorię szukając guza w odległości 5 cm od miejsca głowy, do którego przykładany jest telefon (jest to maksymalny zasięg wnikania promieni do wnętrza głowy). Przeanalizowali 900 przypadków guza mózgu, ale nie zauważyli by był on coraz częściej położony w strefie zasięgu promieniowania radiowego.

2 Za mały stanik nie powoduje raka piersi Za mały stanik nie powoduje raka piersi shutterstock

2. Źle dobrany stanik jest powodem raka piersi

Nie ma żadnych badań wskazujących na zależność między niewłaściwie dobranym biustonoszem a zachorowaniem na raka piersi - informuje profesor Marek Zadrożny z Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Mit wziął się stąd, że kobiety używające stanika z fiszbinami narażone są na otarcia, które zwracają ich uwagę na 'odgnieciony' fragment piersi. Wtedy możemy wyczuć guzek. Podobnie rzecz ma się w przypadku za małych staników. Ucisk piersi powodowany przez źle dobrany biustonosz może powodować zaburzenia w układzie limfatycznym oraz krążeniu krwi.

3 Dodatki Dodatki "E" to składniki, które znajdziemy niemal w każdej kupowanej żywności shutterstock

3. Chemiczne dodatki w żywności są rakotwórcze

Od ponad 30 lat, krążą plotki na temat rzekomych rakotwórczych właściwości dodatków do żywności. Jak podaje francuska agencja ANSES dodatek do żywności jest substancją, która zazwyczaj nie jest konsumowana jako produkt spożywczy albo używana jako składnik jedzenia. Dodawany jest on w celach technologicznych w stadium produkcji, przetwarzania, przygotowywania, przerabiania, pakowania, transportu albo przechowywania żywności. Jest on dopuszczony do użytku, jedynie wtedy, kiedy niczym nie zagraża zdrowiu konsumentów w odpowiednich dawkach. Wszystkie dodatki do żywności są stale nadzorowane.

Tak zwane 'E dodatki' - bo to o nich krążą rakotwórcze mity, to składniki chemiczne dodawane do żywności w celu poprawienia jej smaku, wyglądu, trwałości lub innych właściwości. Lista 'E' dopuszczonych do użycia w produkcji żywności została ustalona przez Komitet Naukowy Technologii Żywności, a warunki ich stosowania określone są w unijnych dyrektywach. Odpowiednie ilości 'E składników' są uznawane za bezpieczne, jednak w indywidualnych przypadkach przy częstym ich spożyciu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie, np. powodując alergie - dlatego też istnieje obowiązek podawania 'E' oznaczeń na etykietach produktów.

4 Mężczyźni też chorują na raka piersi Mężczyźni też chorują na raka piersi shutterstock

4. Mężczyźni nie chorują na raka piersi

Mimo, że zapadalność na raka piersi u mężczyzn jest stukrotnie mniejsza niż u kobiet, ich umieralność jest wysoka. Panowie ignorują zagrożenie, gdyż są przekonani, że na raka piersi chorują wyłącznie kobiety. Tymczasem onkolodzy uważają, że także mężczyźni powinni przestrzegać regularnego samobadania piersi.

Męskie piersi zbudowane są z takiej samej tkanki jak piersi kobiece. W dzieciństwie ilość tkanki gruczołowej jest niewielka, z nielicznymi przewodami mlekowymi wokół brodawki sutkowej. W okresie dojrzewania dziewczyn, jajniki zaczynają produkować hormony, które powodują wzrost piersi. Natomiast, gdy chłopcy wchodzą w okres dojrzewania, hormony produkowane przez jądra hamują wzrost tkanki piersiowej, w związku z czym piersi pozostają małe.

Niska świadomość społeczna sprawia, że choroba u panów jest wykrywana później niż u kobiet, kiedy szanse na wyleczenie są małe. Mężczyźni zwykle zgłaszają się na konsultacje w zaawansowanym stadium, dopiero 6-9 miesięcy po pojawieniu się niepokojących objawów, gdyż nie podejrzewają, że ten rodzaj raka ich dotyczy.

5 Promieniowanie wytwarzane przez mikrofalówki nie wywoła raka Promieniowanie wytwarzane przez mikrofalówki nie wywoła raka shutterstock

5. Jedzenie potraw z mikrofalówki wywoła raka

Mit ten wziął się stąd, że producenci kuchenek użyli niefortunnego sformułowania w instrukcjach obsługi - "promieniowanie mikrofalowe". Większości osób kojarzy się to z zabójczym promieniowaniem radioaktywnym, tymczasem mikrofale to promieniowanie elektromagnetyczne.

Jak zapewniają specjaliści mikrofale, które są wytwarzane w kuchence, nie szkodzą i nie mogą być przyczyną raka. Promieniowanie, które powstaje jest takie samo jak to podczas używania telefonów komórkowych, odkurzacza, telewizora, radia, lodówki, komputera a nawet suszarki do włosów i odtwarzacza MP3.

6 Błędy w opalaniu w dzieciństwie mogą mieć konsekwencje w przyszłości Błędy w opalaniu w dzieciństwie mogą mieć konsekwencje w przyszłości shutterstock

6. Już się nie opalam, więc czerniak mi nie grozi

W Polsce wykrywa się rocznie ok. 10 tys. przypadków czerniaka i innych nowotworów skóry. Żaden nowotwór, także czerniak nie powstaje z dnia na dzień. To proces nawet kilkunastoletni, dlatego nie należy lekceważyć zmian w znamionach, które ma się "od zawsze".

Nawet jeśli teraz jako osoba dorosła unikasz plażowania, to mogą się na tobie mścić błędy popełniane we wczesnej młodości. Działanie promieniowania UV jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Wystawianie skóry najmłodszych na słońce jest bardzo niebezpieczne i może skończyć się nowotworem w przyszłości. Dermatolodzy informują, że na czerniaka narażone są też osoby o dużej liczbie znamion na skórze. Pod wpływem słońca pieprzyki mogą zmieniać się w zmiany nowotworowe. Dlatego tak ważne jest, by nie opalać pieprzyków.

Skomentuj:
Mity nowotworowe pod mikroskopem
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX