Ból głowy? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego

eska
21.06.2013 04:46
A A A Drukuj
Ból głowy wszystkim dokucza od czasu do czasu i zazwyczaj nie zapowiada poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli jednak zatruwa ci życie i często powraca, warto ustalić przyczynę problemów. Leczeniem bólu głowy przede wszystkim zajmuje się neurolog, jednak niekoniecznie. Bywa, że potrzebna jest pomoc innego specjalisty.

grafiki gazeta.pl

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

To może być migrena. U niektórych chorych ból promieniuje na całą głowę, mogą mu towarzyszyć wymioty, światłowstręt, a nawet biegunka czy kołatanie serca. Charakterystycznym objawem migreny (ale niekoniecznym do rozpoznania) jest tzw. aura. Polega na tym, że przed ostrym, niemal trudnym do zniesienia atakiem, dosłownie uniemożliwiającym poruszanie głową, pojawiają się zaburzenia pracy zmysłów, głównie węchu i słuchu, a przed oczami masz "mroczki", czasem błyski, obraz bywa rozmazany, etc.

Ból migrenowy nie mija szybko. Trwa od kilku do kilkunastu godzin, czasem utrzymuje się parę dni, zwłaszcza, gdy pozwolisz mu się "rozhulać" i przy bardzo nasilonych objawach dopiero sięgniesz po leki. Te bez recepty niejednokrotnie okazują się na migrenę za słabe. Odpowiednie przepisze neurolog, po wykluczeniu, że za dolegliwościami nie kryje się coś poważniejszego. Możliwe, że przepisze ci leki, które trzeba przyjmować stale, a nie dopiero w momencie bólu. Mają one atakom zapobiegać. Od lekarza dowiesz się też, jaki tryb życia sprzyja problemom migrenowym.

Uwaga! Migrena bywa mylona z neuralgią nerwu trójdzielnego. Czytaj więcej o tej chorobie

Czy na pewno wiesz o migrenie wystarczająco dużo, by z nią wygrać? Rozwiąż test.

ZOBACZ TAKŻE
 • 31
 • 21
Komentarze (33)
Zaloguj się
 • Oceniono 24 razy 16

  Witam. mam taki problem z bólem głowy, jest on krótkotrwały, ostry, silny i cały czas w jednym miejscu : po lewej stronie między uchem a tyłem głowy. Zdarza mi się on średnio dwa razy w tygodniu. Bardzo często występuje on w pozycji leżącej.Prosiłbym o podpowiedź jakie badanie trzeba wykonać lub jaka może być przyczyna.

 • monkeyinthejungle

  Oceniono 1 raz 1

  Mój ból głowy jest nietypowy, watpie aby kto kolwiek łącznie z lekarzami mógłby pomóc, głowa boli mnie od dziecka, nie przestaje boleć raz jest mniejszy raz wiekszy!!! teraz mam 24 lata zyje z tym bólem choc ostatnio jest bardzo cieżko, wszystkie czynnosci są cieżkie choc nikt tego nie rozumie, od porannego wstawania po zdawanie egzaminów w szkole to koszmar! nic mi nie wychodzi nie potrafie sie skupic i przyswoic prostej wiedzy!!! wszytskie wyniki dobre, tomografia, rezonans nie wykazały nic! zreszta mama od dziecka prowadzala mnie do róznych lekarzy żaden nie był wstanie pomóc! neurolodzy patrza na mnie jak na wariatkę! Jest to uciskowy ból z tyłu głowy na potylicy, towarzysza temy tiki nerowe, potrzasanie głową, gdy nią potrzasam ból z nika na ułamek sekundy i wraca jak fala. Jestem cały czas zmeczona, wyczerpana, zdołowana nie mam ochoty podnosic się z łózka, wszystko mnie denerwuje! zdajdzie się ktoś mądry?

 • Gość: maks11

  Oceniono 1 raz 1

  mam ciągłe bóle tylnej części głowy czyli potylicy,szum i pulsowanie w uszach oraz mrowienie rąk i nóg, także silne drżenie rąk,trwa to bez przerwy kilkanaście lat .Robiłem takie badanie jak; EEG głowy, rezonans magnetyczny głowy i kręgów szyjnych,badanie płynu z kręgosłupa,oczywiście morfologia itp.Odwiedziłem wielu lekarzy w tym neurologów ,a efektów brak.

 • 0

  Wydaje mi się że wiem wiele na temat migreny ale i tak zawsze zostaję zaskoczona przez ból.
  Dlatego dobrze jest jednak iść do specjalisty po odpowiedni lek, w moim przypadku to sumamigren, i nie przejmować się, nie wstydzić że to tylko ból głowy. Neurolog nikogo nie wyśmieje a pomoże bardzo, wiem z własnego doświadczenia.

 • 0

  Witam proszę o pomoc jak pozbyć się bólu głowy. Zaczęło się w piątek bólem pleców na dole, przeszło w gorączkę max 40,1 i tak do poniedziałku włącznie temperatura skakała jak oszalała, do tego ciągłe pocenie, przebieranie, mdłości wymioty po kwaśnym soku. Stosowałam tabletki oraz czopki temperatura wróciła do normy we wtorek natomiast ból głowy został. Ogólnie odczuwam ból całej głowy twarzy , jestem słaba oczy mnie palą. Przy wstawaniu z łóżka,schylaniu, gwałtownym ruchu moja głowa chce wybuchnąć tak jakby ktoś ją uderzał czymś cienkim i ostrym w jednym miejscu, tak jakby moja głowa była grzechotką i ktoś by się nią bawił obijając cały czas czymś o ścianki. Proszę o pomoc?

 • 0

  Dokładnie takie objawy spotkałem opisane w wypadku któregoś gatunku pasożytów. Uważam że potrzebne jest dokładne badanie gatunków zamieszkujących twój organizm. Wiem że tiki wywołuje jakiś gatunek glisty, a ogólne wyczerpanie wskazuje jednoznacznie na więcej niż jeden gatunek pasożytów. Nie wiem czy z lekarzami coś ci się da załatwić bo jakoś unikają tematu. Proponuję szukać w kierunku medycyny naturalnej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX