Ból głowy? Powiedz, gdzie i jak boli, podpowiemy dlaczego

eska
21.06.2013 04:46
A A A Drukuj
Ból głowy wszystkim dokucza od czasu do czasu i zazwyczaj nie zapowiada poważnych problemów ze zdrowiem. Jeśli jednak zatruwa ci życie i często powraca, warto ustalić przyczynę problemów. Leczeniem bólu głowy przede wszystkim zajmuje się neurolog, jednak niekoniecznie. Bywa, że potrzebna jest pomoc innego specjalisty.

grafiki gazeta.pl

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

To może być migrena. U niektórych chorych ból promieniuje na całą głowę, mogą mu towarzyszyć wymioty, światłowstręt, a nawet biegunka czy kołatanie serca. Charakterystycznym objawem migreny (ale niekoniecznym do rozpoznania) jest tzw. aura. Polega na tym, że przed ostrym, niemal trudnym do zniesienia atakiem, dosłownie uniemożliwiającym poruszanie głową, pojawiają się zaburzenia pracy zmysłów, głównie węchu i słuchu, a przed oczami masz "mroczki", czasem błyski, obraz bywa rozmazany, etc.

Ból migrenowy nie mija szybko. Trwa od kilku do kilkunastu godzin, czasem utrzymuje się parę dni, zwłaszcza, gdy pozwolisz mu się "rozhulać" i przy bardzo nasilonych objawach dopiero sięgniesz po leki. Te bez recepty niejednokrotnie okazują się na migrenę za słabe. Odpowiednie przepisze neurolog, po wykluczeniu, że za dolegliwościami nie kryje się coś poważniejszego. Możliwe, że przepisze ci leki, które trzeba przyjmować stale, a nie dopiero w momencie bólu. Mają one atakom zapobiegać. Od lekarza dowiesz się też, jaki tryb życia sprzyja problemom migrenowym.

Uwaga! Migrena bywa mylona z neuralgią nerwu trójdzielnego. Czytaj więcej o tej chorobie

Czy na pewno wiesz o migrenie wystarczająco dużo, by z nią wygrać? Rozwiąż test.

ZOBACZ TAKŻE
 • 28
 • 15

Komentarze (26)

Zaloguj się
 • Oceniono 11 razy 5

  Witam. mam taki problem z bólem głowy, jest on krótkotrwały, ostry, silny i cały czas w jednym miejscu : po lewej stronie między uchem a tyłem głowy. Zdarza mi się on średnio dwa razy w tygodniu. Bardzo często występuje on w pozycji leżącej.Prosiłbym o podpowiedź jakie badanie trzeba wykonać lub jaka może być przyczyna.

 • monkeyinthejungle

  0

  Mój ból głowy jest nietypowy, watpie aby kto kolwiek łącznie z lekarzami mógłby pomóc, głowa boli mnie od dziecka, nie przestaje boleć raz jest mniejszy raz wiekszy!!! teraz mam 24 lata zyje z tym bólem choc ostatnio jest bardzo cieżko, wszystkie czynnosci są cieżkie choc nikt tego nie rozumie, od porannego wstawania po zdawanie egzaminów w szkole to koszmar! nic mi nie wychodzi nie potrafie sie skupic i przyswoic prostej wiedzy!!! wszytskie wyniki dobre, tomografia, rezonans nie wykazały nic! zreszta mama od dziecka prowadzala mnie do róznych lekarzy żaden nie był wstanie pomóc! neurolodzy patrza na mnie jak na wariatkę! Jest to uciskowy ból z tyłu głowy na potylicy, towarzysza temy tiki nerowe, potrzasanie głową, gdy nią potrzasam ból z nika na ułamek sekundy i wraca jak fala. Jestem cały czas zmeczona, wyczerpana, zdołowana nie mam ochoty podnosic się z łózka, wszystko mnie denerwuje! zdajdzie się ktoś mądry?

 • agunia2890

  0

  agunia2890
  witam ,od kilku miesiecy mam promirniujacy ból głowy na prwej częsci głowy,ból pojawial sie i znikal po kilku sekundach dwa razy w tygodniu,teraz kilkanaście razy dziennie,jest nie do wytrzymania,potrafie krzyczec na ulicy z tego powodu,proszę o rade

 • 0

  Bardzo proszę o jakąś informację na temat stanu mojej głowy. Odczuwam wewnątrz duże ciśnienie. Bardzo często wypełnia ją dziwny,rozpierający ból. Lekarz rodzinny ledwie dał sie uprosic na takie badania jak mr głowy, eeg, a dooplera tętnic szyjnych muszę zrobić prywatnie. Przy tym wszystkim mam chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa (praktycznie na całej długości. Jestem już po stabilizacji odcinka lędźwiowego i szyjnego. Wcześniej - pomimo choroby kręgosłupa - nie miałem dolegliwości w głowie. Od połowy grudnia 2013r dolegliwości te się nasilają. Czasem nie jestem w stanie wogóle funkcjonować. Bardzo proszę o wskazówki w jakim kierunku muszę sie badać. Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc.

 • Gość: kasia.kasia2013

  Oceniono 2 razy 0

  Od dłuższego czasu boli mnie głowa Wieczorem czuje po lewej stronie palenie i ucisk a także pulsowanie.Towarzyszy mi przy tym nie miły bul szyji i kręgosłupa.Mam uczucie jak bym odpływała .Mam strasznie cięzką głowe .Czuje ze cos zemną jest nie tak.Prosze mi odpowiedziec co mi moze dolegac.

 • Gość: Wiktoria99

  0

  Mam ból twarzy, szyi, zęba, okolic węzłów chłonnych i wymiotuję żółcią. Jak rozpoznać powiększenie się wątroby ?

 • Gość: maks11

  0

  mam ciągłe bóle tylnej części głowy czyli potylicy,szum i pulsowanie w uszach oraz mrowienie rąk i nóg, także silne drżenie rąk,trwa to bez przerwy kilkanaście lat .Robiłem takie badanie jak; EEG głowy, rezonans magnetyczny głowy i kręgów szyjnych,badanie płynu z kręgosłupa,oczywiście morfologia itp.Odwiedziłem wielu lekarzy w tym neurologów ,a efektów brak.

 • Gość: Patryk

  0

  Witam, mam taki problem, ze boli mnie głowa już od dwóch miesięcy. Głowa właśnie jest ciężka i chce mi się często spać, ale nie mogę nie raz zasnąć. Mam skończone 17 lat . A teraz jak mnie głowa boli, to jest ciężka i tak jakby mi piszczy w głowie . Jak ktoś się zna, proszę napisać na nr tel : 661152154

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX