Etapy miłości: od zakochania do rozpadu

Małgorzata Skorupa
27.07.2015 14:30
A A A Drukuj
Namiętność, intymność i zobowiązanie - to według psychologów trzy elementy miłości. Ich natężenie i proporcje decydują o tym, na którym etapie jest związek i w jakim kierunku zmierza. Czego się spodziewać w jakiej fazie relacji?

Shutterstock

Zakochanie to nie "sielanka". Porywy serca, nieprzejednane pragnienie złączenia się z obiektem westchnień i jednoczesny niepokój, powątpiewanie, czy wybranek bądź wybranka czuje podobnie - to właśnie stany typowe dla pierwszej fazy miłości.  Z boku wygląda to dosyć dramatycznie.

Nie ma się co oszukiwać: jeszcze mało wiesz o osobie, w której się zauroczyłeś. Nie ma między wami bliskości, zaufania czy przyjaźni. To się jednak nie liczy, i tak jesteś w stanie myśleć tylko o niej lub o nim. Zakochaniu towarzyszą silne emocje, i to zarówno pozytywne (radość ze spotkania, oczekiwanie kontaktu fizycznego), jak i negatywne (strach przed odtrąceniem) - zauważają psycholodzy. Taki koktajl emocjonalny mocno uderza do głowy. W dodatku towarzyszy mu pobudzenie na poziomie ciała. Mowa tu przede wszystkim o pobudzeniu seksualnym. Jakkolwiek nie fascynujące są wasze rozmowy, romantyczne kolacje i nieme spojrzenia prosto w oczy, tak jednej i drugiej stronie chodzi po głowie przede wszystkim to, żeby doprowadzić sprawy znacznie dalej. Bynajmniej nie w platonicznym kierunku.


Bez wątpliwości zakochaniem rządzi namiętność. Głównie ona, bo bliskość nie zdążyła się jeszcze wykształcić, a na deklaracje i zobowiązania jeszcze za wcześnie. Namiętność, choć jest składnikiem miłości, który najszybciej ulatnia się z relacji i najtrudniej przychodzi nam jego świadome przywrócenie, najbardziej daje nam w kość. Dzieje się tak głównie za sprawą uderzeniowej dawki sprzecznych i mocnych emocji. Choć jak pokazują badania na dłuższą metę namiętność satysfakcji ze związku nie zapewnia?  Co jest więc gwarancją sukcesu?

Podobają Ci się nasze artykuły? Dołącz do nas na Facebooku!

Zdjęcie Film: Mała wielka miłość Zdjęcie Film: MIŁOŚĆ NA WYBIEGU Zdjęcie Film: Zupełnie jak miłość Zdjęcie Film: HOTELOWA MIŁOŚĆ
Film: Mała wielka miłość Film: MIŁOŚĆ NA WYBIEGU Film: Zupełnie jak miłość Film: HOTELOWA MIŁOŚĆ
zobacz inne komedie romantyczne w
materiały partnera
Zobacz także
Komentarze (7)
Zaloguj się
 • kapitansiuwax

  Oceniono 103 razy -11

  Będziecie za wszelką cenę bronić tego fałszywego zdania że miłość się kończy? - Punkt piąty jest sprawdzianem po którym można mówić o początku miłości. Jesteście nie doświadczone redaktorki i redaktorzy. Jesteście dziećmi podatnymi na manipulacje i podtrzymującymi manipulacje bo tak was przeżarła. Lepiej się nawróćcie na wiarę chrześcijańską. Będziecie hipokrytami ale małymi krokami bedziecie pracować nad sobą zamiast pogrążać siebie i innych.

 • dig_up_her_bones

  Oceniono 102 razy -38

  Jeżeli dziewczyna nie da na pierwszej randce to nie tracę czasu na drugą.jedynym wytłumaczeniem moze być okres ale wtedy musi być francuz.

 • Gość: bonia

  Oceniono 129 razy -39

  jestem zakochana 8 lat i będę tak do końca póki żyję. Nie interesuje mnie seks, ani pieszczoty czy pocałunki bo to niemozliwe-ale kocham i to się liczy

 • Gość: yh

  Oceniono 108 razy -44

  A gdzie jest Bóg i jego łaska wytrwałości w trudach tej ziemi do jakich mogą należeć małżeństwa?? Wszystko tylko do ROZPADU dąży?? Czy to ładnie taki artykulik bez głównego wątku dać?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX