Wyznaczniki atrakcyjności - w kim się zakochujemy, kogo lubimy?

Małgorzata Skorupa
15.09.2014 10:09
A A A Drukuj

Shutterstock

Zazwyczaj lubimy osoby towarzyskie, życzliwe, empatyczne i o wysokim statusie społecznym. To, jak duża będzie nasza sympatia do kogoś zależy jednak nie tylko od zalet, ale też od wad. Jeśli dany osobnik jest w posiadaniu szczególnie nieznoszonej przez nas właściwości, może go to z miejsca zdyskwalifikować,  powodując, że jego mniej lub bardziej liczne zalety zupełnie stracą na znaczeniu.

Wiadomo, że każdy z nas ma zarówno dobre strony, jak i złe. Co więc począć z tymi gorszymi, chować przed światem w nadziei, że nigdy nie wyjdą na światło dzienne? Bez strachu, okazuje się, że ważna jest kolejność odkrywania poszczególnych cech. Najpierw pokażesz ciemne obszary swojej osobowości - nie zyskasz sympatii. Gdy jednak na początku inni poznają tę lepszą stronę, ta ciemniejsza nie będzie odgrywała już takiej roli, a znajomi po prostu przymkną na nią oko.

Jak się okazuje, cechami, które są szczególnie w cenie, są te związane z moralnością. Ponoć liczymy się z nimi nawet bardziej niż z tymi świadczącymi o ewentualnej inteligencji. Dlaczego? Badacze wskazują, że to, czy ktoś będzie wobec nas uczciwy czy nie, może bezpośrednio wpłynąć na nasz los. Sprawność intelektualna drugiej osoby zaś może być i dobra i zła w zależności od intencji, jakie ma wobec nas dany człowiek. Nieuczciwy i inteligentny - to hipotetyczny sprawca krzywdy. Najbardziej poszukiwane cechy według tej teorii to analogicznie: inteligencja do pary z uczciwością.

Zobacz także
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • Gość: theorema

  Oceniono 134 razy 96

  piękne kobiety wcale nie znajdują szybciej mężów. Przeciwnie. W moim otoczeniu jest sporo bardzo pięknych i wciąż samych i odwrotnie, takich, co to całe studia jęczały, że nikt ich nie zechce, bo takie brzydkie i nijakie - a wyszły za mąż jako pierwsze. Może były milsze? Niektóre tak, niektóre nie. Może dobrze ustawione przez rodziców - o tak. Może bardziej wpisujące się w schemat dobrej żony - połączenie ruchomego AGD, z niańką, bankomatem i pielęgniarką.
  A poza tym, nawet w obrębie jednej rasy, jednego kręgu kulturowego nie ma czegoś takiego, jak piękno obiektywne. Ostatnio inna kobieta powiedziała o facecie, na widok którego niezmiennie od lat miękną mi kolana - ależ on jest brzydki. A mnie wszyscy zalewają komplementami, a ja sama nic w sobie szczególnego nie widzę, a jeden kolega powiedział mi wprost, że jego ex była ładniejsza, a ja jestem przeciętna. Oczywiście, że się obraziłam:) Mnie samej podobał się już tłusty, z rozstępami na brzuchu, niższy ode mnie z oliwkową cerą i długimi kudłami, drugi taki ze złotym zębem, Azjata o twarzy dziewczynki, metroseksualny opalony, zgrabny jak posąg bywalec plaż na Florydzie i dziecinny, bez dolnej jedynki za to z podwójnym rzędem długich czarnych rzęs psychopata. No i co, perwersyjna jestem. I większość kobiet też - dzięki temu nie tylko każda potwora znajdzie swego amatora, ale i każdy potworek znajdzie parę amatorek:)

 • pyrazgzikiem

  Oceniono 18 razy 16

  Jakieś zeszłoroczne stare sery tu wklejacie. Mało ciekawych tematów? Czy może "pisarz" zaległ na jelitówkę?

 • Gość: lanou

  Oceniono 240 razy 14

  Z punktu widzenia kobiet:
  1. Zasobność portfela
  2. Samochód
  3. Mieszkanie
  4. Przystojny?

  Mężczyzn:
  1. Ładna?
  2. Dupa
  3. Cycki
  4. Łatwa?

  Tyle w temacie.

 • Gość: Krzysiek

  Oceniono 109 razy 11

  Gdy czytam takie bzdury, to mi nóż się w kieszeni otwiera. Kto edytuje te teksty? Nie ma czegoś takiego jak "bilans zysków i strat". Istnieje bilans i rachunek zysków i strat. Te same bzdury powtarzają w telewizji, a później przychodzi taki na studia, albo do pracy i wygaduje, że "cofa się do tyłu z bilansem zysków i strat", podkreślając to kwiecistym "przyszłem".

 • Oceniono 14 razy -12

  NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ O MIŁOŚCI !!!

  Opinie o książce MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY wydawnictwa EUFORIA :
  Powiem wam tak : jesteście po prostu bezkonkurencyjni ! Książka MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY, bije na głowę
  Wszystkie inne publikacje skierowane do kobiet, które marzą o tym, aby się zakochać w tym właściwym, wymarzonym mężczyźnie i posiąść jego miłość. Zawsze miałam się za wybitną znawczynię
  mężczyzn, ich psychiki, zachowań i upodobań. Jednak po przeczytaniu książki MIŁOŚĆ MĘŻCZYZNY
  stwierdziłam, że tak naprawdę mało wiedziałam.. Ada DD.

 • Gość: kaputo

  Oceniono 101 razy -15

  To wszystko ma jedynie minimalne znaczenie i to tylko na początku.

  Później liczy się tylko zasobność portfela. Nie mas kasy = nie masz kobiety.
  Proste? Dlatego jaki to zawód nazywa się najstarszym? I to nie chodzi o faktyczne uprawianie zawodu. To taka metafora.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX