ABCDE czerniaka: 5 cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej

12.06.2017 17:43
Dziś oparzenie słoneczne, a jutro problem? Na zabójczy efekt czasem czekamy dziesiątki lat, ale w końcu przychodzi...

Dziś oparzenie słoneczne, a jutro problem? Na zabójczy efekt czasem czekamy dziesiątki lat, ale w końcu przychodzi... Joshua Ganderson, https://www.flickr.com/photos/jganderson/, CC BY 2.0

Wiele zmian skórnych ma znaczenie wyłącznie estetyczne. Są jednak i takie, które okazują się zabójcze, a my zgłaszamy się z nimi do specjalisty za późno. Udaje się uratować ok. 70% pacjentów. U naszych sąsiadów: ponad 90%... Wakacje to czas, kiedy zwykle uważniej przyglądamy się znamionom i bardziej przejmujemy czerniakiem czy innymi nowotworami. To moment tak samo dobry, jak każdy inny. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, odwiedź dermatologa. Szczególnie, jeśli zmiana na twojej skórze ma jedną z 5 ważnych cech.
Komentarze (2)
ABCDE czerniaka: 5 cech, które pozwolą go odróżnić od niegroźnej zmiany skórnej
Zaloguj się
 • play100cen

  Oceniono 3 razy 3

  Taka wiedza, to powinien być elementarz w szkole na każdym jej poziomie. Każdy lekarz, do którego przychodzimy z katarem, z bólem głowy powinien OBOWIĄZKOWO robić kontrolę skóry pacjenta pod kątem tych zmian. Wiem, co mówię. Ludzie umierają, bo dowiadują się na pół roku przed śmiercią, że plamka na ich ciele oznacza wyrok...

  A koszt (praktycznie zerowy) takich działań o jakich piszę powyżej byłby ratunkiem dla wielu ludzi i podniesieniem świadomości ludzi o lata świetlne.

 • lekarzzewsi

  Oceniono 2 razy 0

  Jestem przekonany, że 100% (no, może 99.999%) osób w Polsce miało oparzenie słoneczne. Na czerniaka zachoruje niewielki procent, więc ta korelacja jest mocno dyskusyjna. Tym niemniej, artykuł bardzo dobry. Podejrzane zmiany należy usuwać, a nie hołdować popularnej zasadzie: "lepiej nie ruszać" i "rak się boi noża".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX