Chcesz wreszcie schudnąć? Upewnij się, że jesteś zdrowy. Nadmiar kilogramów bywa skutkiem konkretnej choroby

Odchudzanie nie da oczekiwanych rezultatów, gdy ważysz za dużo nie tylko z powodu braku ruchu i nadmiaru kalorii. Wiele ukrytych problemów ze zdrowiem utrudnia lub wręcz uniemożliwia efektywną utratę wagi.
Młody, otyły, chory: bez znaczenia, co było pierwsze. Otyłość olbrzymia oraz brzuszna (zagrażająca narządom wewnętrznym) wymagają specjalistycznego leczenia Młody, otyły, chory: bez znaczenia, co było pierwsze. Otyłość olbrzymia oraz brzuszna (zagrażająca narządom wewnętrznym) wymagają specjalistycznego leczenia Shutterstock

Chcesz wreszcie schudnąć? Upewnij się, że jesteś zdrowy. Nadmiar kilogramów bywa skutkiem konkretnej choroby

Odchudzanie nie da oczekiwanych rezultatów, gdy ważysz za dużo nie tylko z powodu braku ruchu i nadmiaru kalorii. Wiele ukrytych problemów ze zdrowiem utrudnia lub wręcz uniemożliwia efektywną utratę wagi.

Nadwaga najczęściej nie jest skutkiem choroby, chociaż tak się zdarza. Niejednokrotnie to właśnie problem z utratą masy naprowadził lekarzy na właściwą diagnozę.

Prawdopodobieństwo, że to jednak jakieś schorzenie, a nie tylko sam tryb życia, prowadzi do nadmiaru kilogramów, znacznie rośnie w przypadku osób otyłych, czyli takich, u których wskaźnik BMI przekracza 30 (skontroluj swoje BMI).

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Jeśli otyłość jest olbrzymia (BMI przekracza 40), pełna diagnostyka jest już niezbędna, bo wówczas to już choroba bezpośrednio zagrażająca życiu, a proces leczenia powinien odbywać się pod nadzorem lekarza bariatry.

Wiele chorób sprzyjających otyłości daje charakterystyczne objawy (zaburzenia miesiączkowania, nastroju, przewlekłe zmęczenie, nadmierne wypadanie włosów, itd.). Czasem jednak wyraźnych symptomów brak. I odwrotnie: niektóre choroby jedynie są skutkiem niewłaściwego trybu życia i otyłości właśnie.

Jeśli chcesz redukować masę, nie zaszkodzi zrobić pakiet badań. Taki przegląd, od czasu do czasu, przyda się każdemu, a osobie, która dźwiga bagaż zbędnych kilogramów, to już na pewno.

Oczywiście, wykrycie choroby nie oznacza cudu: nie schudniesz bez wysiłku. Zarazem, wsparty lekami i odpowiednim programem dietetycznym, wreszcie masz szansę na sukces. Pamiętaj, że np. wśród osób z niedoczynnością tarczycy są zarówno te z otyłością, z nadwagą umiarkowaną, jak i szczupłe.

Czytaj także:

ABC nadwagi i otyłości: kalkulatory, definicje, objaśnienia

Zobacz:

Lipodemia sprawia duży ból Lipodemia sprawia duży ból Monika

Lipodemia

Zaczynamy od tej dość często występującej, poważnej choroby, a jednak mało znanej, nawet wśród lekarzy.

Syndrom bolesnego tłuszczu

Lipodemia może dotyczyć nawet kilkunastu procent kobiet po okresie dojrzewania. Schorzenie objawia się tzw. obrzękiem tłuszczowym (lipidowym) kończyn dolnych, czasem górnych. Obrzęk obejmuje również biodra. Choroba nieraz jest źle diagnozowana, uznawana za klasyczną za otyłość, czasem obrzęk limfatyczny.

Przy lipodemii można stosować diety i ćwiczyć, lecz chudnie się z obszaru niedotkniętego dolegliwością, na przykład tułowia. Schorzenie wiąże się bezpośrednio z cellulitem, ale bardzo zaawansowanym: III i IV stopnia.

Obrzęknięte kończyny bolą, pieką, mrowią, ulegają deformacji, znacznie utrudniają poruszanie się, dlatego lipodemia nazywana jest także syndromem bolesnego tłuszczu.

Przyczyny lipodemii

Choroba prawdopodobnie uwarunkowana jest genetycznie i związana z zaburzeniami hormonalnymi.

Lipodemia to zespół chorobowy łączący zaburzenia metabolizmu tłuszczowego, zaburzenia prawidłowego odżywiania komórek tłuszczowych, przepływu limfatycznego w przestrzeniach międzykomórkowych oraz zaburzenia krążenia żylnego.

Leczenie lipodemii jest trudne

Podstawą leczenia są masaże drenujące, które usprawniają przepływ płynów tkankowych. Wspomagająco działa noszenie specjalnych ubrań uciskowych, dieta ułożona z lekarzem i odpowiedni sport. zalecane bieganie, spinningi, bieżnie, ale natychmiast po treningu konieczne jest wykonanie masażu. Dobrym rozwiązaniem jest też pływanie.

Prostym i dającym dość zadowalające efekty zabiegiem jest presoterapia (spodnie pneumatyczne) - sekwencyjnie pompuje się powietrze, wyciskając starą limfę z przestrzeni międzykomórkowej. Jakby przepłukujemy przestrzeń międzykomórkową, wypędzamy wolne rodniki i metabolity, które bardzo mocno się gromadzą, szczególnie po wysiłkach.

Na optymalne efekty pozwala jednak jedynie liposukcja wodna, która pozbywa się tłuszczu, nie uszkadzając macierzy komórki.

Zdecydowanie więcej na ten temat:

"Nie jestem gruba, mam lipodemię" - wasze historie

Niedoczynność tarczycy niejednokrotnie chodzi w parze z nadwagą i otyłością Niedoczynność tarczycy niejednokrotnie chodzi w parze z nadwagą i otyłością Shutterstock

Niedoczynność tarczycy

Skoro cały organizm przy niedoczynności tarczycy jest na zwolnionych obrotach, nie lecząc jej utyjesz nawet przy wyraźnie ograniczonym apetycie. Niedoczynność tarczycy to objaw kilku schorzeń (w tym choroby Hashimoto), ale najczęściej jest problemem samodzielnym, dość łatwym do zdiagnozowania (wystarczy skontrolować poziom hormonów).

Objawy

Proces chorobowy rozwija się powoli, dyskretnie. Początkowo przypominasz trochę 'lenia': jesteś nadmiernie senny, rozkojarzony, osłabiony i zmarznięty (bardziej niż otoczenie). Pod oczami mogą pojawić się obrzęki. Włosy, zęby i paznokcie osłabiają się, skóra staje się sucha, zimna, u kobiet (to najczęściej ich problem) występują zaburzenia miesiączkowania.

Nie musisz mieć wszystkich objawów. Nie muszą być wyraźne. Niejednokrotnie o problemach z tarczycą młode kobiety dowiadują się dopiero przy problemach z płodnością, bądź donoszeniem ciąży.

Diagnozuj się

Jeśli jesteś w wieku rozrodczym, koniecznie wykonaj podstawowe badania tarczycy, by w razie czego uniknąć takich powikłań. Część ginekologów zaleca je swoim pacjentkom standardowo. Uwaga! Nie interpretuj samodzielnie wyników. To lekarz (najlepiej endokrynolog) wie, jak je ocenić. Normy laboratoryjne niejednokrotnie nie uwzględniają zakresów odmiennych w różnym wieku.

Niedoczynność tarczycy zwalcza się przede wszystkim preparatami doustnymi, zawierającymi hormony tarczycy i jodem.

Czytaj także:

Wszystko o tarczycy

Wszystko o jodzie

TSH - aktualne normy

Pytania o tarczycę: odpowiada endokrynolog

Zobacz:

Od nadwagi do depresji i odwrotnie. Przerwij zamknięte koło Od nadwagi do depresji i odwrotnie. Przerwij zamknięte koło Shutterstock

Depresja

'Radzenie sobie' ze stresem za pomocą jedzenia to częste (i zgubne w skutkach) zjawisko. Prowadzi do nadwagi, a ta, będąc źródłem stresu i kompleksów, obniża nastrój, który znowu jest 'leczony' jedzeniem. Kółko się zamyka.

Znowu hormony

Skłonności do takiego 'rozwiązania' sprzyja niedobór serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. To dzięki niej umiemy się cieszyć życiem, ale zarazem mamy większy apetyt na słodycze, bowiem do produkcji serotoniny potrzebne są cukry i to ona przekazuje do mózgu sygnał, że jesteśmy syci.

W prawidłowo funkcjonującym organizmie wystarczy dostarczenie niewielkiej ilości prostych cukrów (zawartych np. w owocach), by i nastrój był dobry, i uczucie sytości pełne. U osób żyjących w stresie mechanizm ten bywa zachwiany.

Więcej o serotoninie i mechanizmie

Pomoc czasem niezbędna

Jeśli masz poczucie winy z powodu nadwagi, nerwy koisz słodyczami czy chipsami, brak ci motywacji do odchudzania, bo nie wierzysz w powodzenie żadnej metody, pomyśl o rozmowie z psychologiem lub dołączeniu do grupy wsparcia (informacji na ten temat powinien udzielić ci lekarz rejonowy, znajdziesz je także w internecie, np. na stronie www.grubasy.pl). Tworzą je osoby, które mają problemy podobne do twoich i wiedzą, że w walka z nadwagą w pojedynkę bywa czasem zbyt trudna, zwłaszcza, gdy wśród najbliższych nie znajdujesz zrozumienia.

Czasowe pogorszenie samopoczucia możesz pokonać samodzielnie, znajdując inne sposoby rozładowywania napięcia. Chroniczne zaburzenia nastroju wymagają jednak profesjonalnego leczenia. Pomocy szukaj u psychologa lub psychiatry. Pamiętaj, że depresja to podstępny zabójca. Bez opanowania tego schorzenia nie tylko nie wygrasz z nadwagą, ale w ogóle nie będziesz w stanie funkcjonować.

Psychoterapia pomoże poprawić samoocenę i uwierzyć, że i bez czekolady możesz poczuć się lepiej. Nowoczesne leki przeciwdepresyjne nie uzależniają, a pozwalają twojemu organizmowi przywrócić prawidłową produkcję neuroprzekaźników (w tym wspomnianej serotoniny), odpowiedzialnych za nastrój. O rodzaju leku decyduje psychiatra. Możliwe, że uzna, iż wystarczą ci ziołowe leki antydepresyjne, dostępne bez recepty.

Więcej na ten temat: Od nadwagi do depresji... i odwrotnie

Czytaj także:

Psychoterapeuta - na pewno wiesz, jak będzie cię leczył?

Prozac i następcy - jak zmienili świat

Zobacz:

Wiele osób ma problem z określeniem, gdzie znajdują się nadnercza. Tymczasem: jak sama nazwa wskazuje, znajdują się nad nerkami Wiele osób ma problem z określeniem, gdzie znajdują się nadnercza. Tymczasem: jak sama nazwa wskazuje, znajdują się nad nerkami Pixologicstudio, Istock

Cushing

Zespół Cushinga to grupa objawów chorobowych, związanych z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu (lub innych naturalnych sterydów produkowanych przez gruczoł nadnerczy) w surowicy krwi. Najczęstszą przyczyną występowania zespołu Cushinga jest długotrwałe podawanie sterydów w leczeniu innych chorób (np. reumatoidalnego zapalenia stawów, astmy).

Kiedy można podejrzewać problem

Główne objawy to przyrost masy ciała i w efekcie otyłość. Trzeba jednak wiedzieć, że u chorych tkanka tłuszczowa nie gromadzi się regularnie. Jej nadmiar pojawia się w charakterystycznych miejscach: na karku, nad obojczykami, na twarzy i tułowiu, a ręce i nogi pozostają szczupłe.

Inne symptomy to szerokie, purpurowoczerwone rozstępy na brzuchu, piersiach i pośladkach, zaburzenia miesiączkowania, nadciśnienie tętnicze, depresja, problemy ze snem.

Uwaga! Identyczne dolegliwości daje także choroba Cushinga, która ma inne przyczyny. Definicyjne rozróżnienie pozostawmy specjalistom: oba stany wymagają ich nadzoru. Warto dodać, że wielu endokrynologów mówi potocznie po prostu Cushing, pomijając rozróżnienie.

Na początku były sterydy...

By stwierdzić chorobę lub zespół Cushinga, zazwyczaj wystarcza określenie stężenia kortyzolu we krwi oraz wykonanie usg jamy brzusznej z oceną nadnerczy. W zależności od przyczyny stosuje się leczenie operacyjne, radioterapię lub farmakoterapię. Jeśli przyczyną problemów jest przyjmowanie leków sterydowych, niezbędnych do leczenia innych schorzeń, terapia polega głównie na próbie ich ograniczenia: zawsze w porozumieniu z lekarzem, który je przepisał.

Raport o nadciśnieniu

Zespół policystycznych jajników Zespół policystycznych jajników Shutterstock

Zespół policystycznych jajników

Problem kobiecy. Można go podejrzewać, gdy nadwadze, a często również i otyłości, towarzyszy zanik miesiączek, albo skąpe krwawienia (niezwiązane z jajeczkowaniem) i w efekcie trudności z zajściem w ciążę, trądzik i nadmierne przetłuszczanie skóry, łysienie oraz pojawienie się owłosienia na twarzy czy piersiach.

Wiele problemów

Częste choroby współwystępujące to nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, schorzenia układu krążenia i dróg żółciowych. U wielu kobiet z zespołem policystycznych jajników (inaczej PCOS) występuje mniejszego lub większego stopnia oporność na insulinę.

Koniecznie odwiedź ginekologa, najlepiej zarazem endokrynologa, ponieważ to kolejne zaburzenie hormonalne. Niewykluczone jednak, że twoim leczeniem zajmie się kilku specjalistów. Rozpoznanie choroby umożliwi usg. Ocenia się także stężenie androgenów (męskich hormonów płciowych we krwi), które zazwyczaj są podwyższone.

Ważne powiązania

Przywrócenie miesiączek i płodności jest bezpośrednio związane z redukcją masy. Lekarz podpowie, jak to robić skutecznie i bezpiecznie. Zazwyczaj kobiety, którym udaje się schudnąć, pomimo torbielowatych zmian jajników, mogą cieszyć się z narodzin dziecka. Stosuje się też leczenie hormonalne, regulujące cykl miesiączkowy. Zdarzają się kobiety szczupłe z zespołem, bo nie muszą wystąpić wszystkie cechy. Zarazem znamy osobiście takie, które schudły dopiero po podjęciu leczenia choroby pierwotnej.

Ginekolog o PCOS

Nawet jeśli poziom insuliny jest prawidłowy, bywa, że odpowiedź tkanek na jej obecność jest za słaba i w efekcie nie wypełnia ona swojej roli. Na zdjęciu: insulina Nawet jeśli poziom insuliny jest prawidłowy, bywa, że odpowiedź tkanek na jej obecność jest za słaba i w efekcie nie wypełnia ona swojej roli. Na zdjęciu: insulina Robinbeth, Istock

Insulinooporność

Wiadomo, że otyłość może doprowadzić do cukrzycy. Sprzyja jej także insulinooporność. Ta także bywa skutkiem nadmiaru kilogramów, ale zarazem może do nich prowadzić.

Jeszcze niby nie choroba, ale...

O insulinooporności mówimy wtedy, gdy organizm ma obniżoną wrażliwość na działanie insuliny. Oznacza to, że nie odczytuje jej faktycznego poziomu - może być w normie lub podwyższony, jednak ciało wciąż myśli, że insuliny jest za mało. Zaalarmowany pozornym brakiem insuliny organizm produkuje ją w coraz większych ilościach (nadprodukcja insuliny to tak zwana hiperinsulinemia).

Objawy

Poza nieuzasadnionym tyciem, głównie brzusznym, i problemem z chudnięciem, insulinooporność objawia się zmęczeniem, nadmierną sennością (głównie po jedzeniu), zaburzeniami koncentracji, wysokim poziomem cholesterolu, trójglicerydów, kwasu moczowego we krwi, a wreszcie i cukru.

Leczenie

Insulinooporność wymaga przede wszystkim zmiany stylu życia, ale bywa też leczona farmakologicznie, np. metforminą.

Więcej na ten temat

Dieta niedoborowa wyniszcza i sprzyja nadwadze Dieta niedoborowa wyniszcza i sprzyja nadwadze Shutterstock

Niedobór chromu lub magnezu

Przyczyna banalna i zwykle prosta do pokonania (jeśli nie są to patologiczne zaburzenia wchłaniania), a niejednokrotnie się o niej zapomina. Na co dzień nie myślimy bowiem o tym, że 'gruby' oznacza zwykle również 'niedożywiony'. Obfitość tłuszczu nie przekłada się (chyba, że negatywnie) na zawartość w organizmie niezbędnych substancji odżywczych: minerałów, witamin, budulca, itd.

Cukier się nie utrzyma

Gdy w twojej diecie brakuje chromu lub masz problemy z jego przyswajaniem, nie możesz utrzymać stałego poziomu glukozy we krwi. A spadek cukru we krwi może się objawiać atakiem wilczego apetytu na cukierki czy ciasteczka.

Wyraźny niedobór chromu czasem trzeba uzupełnić za pomocą preparatów. Najlepiej jednak nie robić tego samodzielnie. Dawkowanie i formę warto uzgodnić z lekarzem. Przekraczanie dopuszczalnej dawki chromu przez dłuższy czas grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi (np. uszkodzeniem szpiku kostnego). Nawet pozornie bezpiecznych preparatów bez recepty nie mogą stosować samodzielnie osoby z chorobami nerek, śluzówki przewodu pokarmowego lub uczulone na drożdże.

Magnez ucieka

Jeśli żyjesz w ciągłym stresie, możesz mieć niedobory magnezu, objawiające się przewlekłym zmęczeniem, nerwowością, kłopotami ze snem, uczuciem smutku. Gdy te kłopoty 'zajadasz' czekoladą (będąc bogatym źródłem magnezu, wydaje się szczególnie apetyczna osobom z jego niedoborem), nietrudno o nadwagę. Zwłaszcza, gdy w ten sposób ratujesz się często, o dziwnych porach, np. w środku nocy. Po ataku wracasz przecież do łóżka, więc nie masz szans spalić nadmiaru energii, dostarczonej wraz ze słodką, kaloryczną bombą.

Dobre źródła

W magnez rzeczywiście obfituje czekolada, ale nie jest wcale mineralną królową, a ten pierwiastek znajdziesz w mniej tuczących, a nadających się na przegryzki, produktach: w pestkach dyni, orzechach, migdałach, rodzynkach, suszonych śliwkach i brzoskwiniach, rodzynkach. Pamiętaj, że magnez lubi towarzystwo witaminy C (łatwiej go wtedy przyswoić) i wapnia (dzięki niemu wolniej ucieka z organizmu), zatem twoja dieta powinna obfitować w chudy nabiał, warzywa. Ewentualnie pomyśl o preparacie z magnezem, dostępnym w każdej aptece. W dołączonej ulotce powinnaś znaleźć wszystkie zasady dotyczące stosowania preparatu. Najlepiej jednak będzie, jeśli przed zakupem skonsultujesz się z lekarzem pierwszego kontaktu. Ewentualne zaburzenia wchłaniania zwykle leczy gastroenterolog.

Wszystko o magnezie, w tym tabela zawartości w produktach

Gdzie szukać chromu?

Niedożywienie - kiedy?

Adenowirusy (wybarwione na zielono) powodują nie tylko przeziębienie, ale być może także otyłość Adenowirusy (wybarwione na zielono) powodują nie tylko przeziębienie, ale być może także otyłość Shutterstock

Infekcja?

Naukowo udowodniono, że niektóre mikroby mogą być współodpowiedzialne za nadwagę.

Według amerykańskich specjalistów popularne adenowirusy (wywołujące na przykład przeziębienia) to wielcy smakosze tłuszczu. Gdy zaatakują organizm, zależy im na tym, by w twojej krwi był w jak największym stężeniu. Atakują zatem ośrodki głodu i sytości w mózgu, w taki sposób, byś z jednej strony miał wilczy apetyt, a z drugiej, by najbardziej smakowała ci żywność wysokokaloryczna. Co gorsza - nie wiadomo dokładnie, jak długo ponosisz skutki panoszenia się wirusów w organizmie.Bardzo prawdopodobne, że nawet całkowite pozbycie się wirusów już sprawy nie rozwiązuje.

Coraz częściej naukowcy przyznają, że być może nie tylko te wirusy mogą wpływać na nasz apetyt, a w efekcie sylwetkę. Niewykluczone, że podobnie rozrabiają i inne mikroorganizmy, np. bakterie, w tym i te oficjalnie 'dobre', bytujące na co dzień w naszych jelitach.

Amerykańscy badacze zapewniają, że szczepionka przeciwko łakomym adenowirusom powinna powstać w najbliższych latach. Niestety, nie pomoże już ofiarom łakomych mikrobów, nie ochroni też przed innymi mikroskopijnymi żarłokami. Pozostaje ci jedynie walka z błędnymi sygnałami wysyłanymi przez mózg, podobnie, jak przy zaburzonej pracy neuroprzekaźnika galaniny (więcej na ten temat).

Bez recepty dostępne są preparaty, które podobno zmniejszają apetyt, blokując aktywność ośrodka głodu. Jeśli w nie wierzysz, mogą zapewne jakoś pomóc, chociaż: gdyby ktoś wynalazł preparat naprawdę skuteczny, świat mówiłby o tym głośno.

Żadne wspomagacze nie zadziałają bez zmiany trybu życia: kalorie trzeba spalać i zdrowo się odżywiać. Pamiętaj, że przyjmowanie jakichkolwiek preparatów odchudzających powinieneś przed zastosowaniem skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Muszą pochodzić z legalnego, pewnego źródła, np. apteki. Najczęściej wtedy możesz wierzyć, że substancje zawarte w preparacie są w miarę bezpieczne. Skuteczność pozostaje mocno ograniczona.

Lepiej oprzeć się na racjonalnej diecie i optymalnej dawce ruchu.

Przyjmowane leki mogą sprzyjać nadwadze i otyłości Przyjmowane leki mogą sprzyjać nadwadze i otyłości Shutterstock

Skutek leczenia

Przyjmowanie niektórych leków, na przykład przeciwcukrzycowych, przeciwalergicznych, przeciwdepresyjnych, regulujących nadciśnienie, a nawet środków antykoncepcyjnych starszej generacji, sprzyja tyciu. To niekorzystne zjawisko, zwłaszcza w przypadku osób, które za pomocą tych farmaceutyków leczą powikłania otyłości (nadciśnienie, cukrzycę, depresję).

Jeśli po zastosowaniu jakiegoś leku gwałtownie przybierasz na wadze, porozmawiaj o tym z lekarzem, który go przepisał. Zdarza się, na szczęście rzadko, że danego farmaceutyku nie można niczym innym zastąpić. Zazwyczaj jednak są równie skuteczne preparaty, które będziesz znacznie lepiej tolerować.

Reakcja na leki to sprawa indywidualna i nie każdemu to samo szkodzi. Czasem jest tak, że lek sprzyjający przybieraniu na wadze jest tańszy od nowszego, w którym ten skutek uboczny już wyeliminowano. Lekarz przepisał go w trosce o twoją kieszeń. Jeśli jednak powiesz mu o swoim problemie (im szybciej, tym lepiej), może znajdzie rozwiązanie, które pozwoli ci zachować prawidłową wagę.

Raport o cukrzycy

ABC nadwagi i otyłości

Zobacz:

Więcej o:
Komentarze (20)
Chcesz wreszcie schudnąć? Upewnij się, że jesteś zdrowy. Nadmiar kilogramów bywa skutkiem konkretnej choroby
Zaloguj się
 • diabelski.izraelita

  Oceniono 59 razy 19

  pamiętam 25 lat temu w podstawówce do której uczęszczało myślę około 400 dzieci (klasy od 1 do 8) , był jeden grubas w 8c, słownie jeden grubas na 400 osób, może było jeszcze kilka osób na całą szkołę z lekką nadwagą, pozostałe dzieci były albo chude lub normalnej budowy. Ten jeden grubas faktycznie był chory miał poważne problemy z sercem i to wszystko... ostatnio widziałem w klasie podstawówki na 22 osoby było 2 grubasów,kilka osób z nadwagą. Kiedyś nie było chipsów oraz coli i komputerów, dzieci nie siedziały w domach i nie obżerały się świństwami.
  To samo tyczy się dorosłych ludzie są leniwi i żrą jak świnie absolutnie wszystko co im do koryta wpadnie słodkie, słone, tłuste, od tego całego syfu zaczynają chorować, i się usprawiedliwiać chory jestem to jestem gruby i wszystko jest OK, dochodzi do tego jakaś moda na samoakceptację, jakieś modelki plus size, co to ma być, usprawiedliwianie lenistwa ?

  Znajoma ma niedoczynność tarczycy i powinna być grubasem, ale nie jest pomimo że nie jest na żadnej diecie (oczywiście nie spożywa świństw typu cola czy chipsy), ale poza tym jje wszystko, tylko że ona się rusza... biega regularnie 2 razy w tygodniu, ale nie jakoś za dużo, po prostu nie jest śmierdzącym leniem, bo leń od razu powie sorry jestem gruby bo jestem chory.

 • baba67

  Oceniono 21 razy 13

  Bywa, oczywiście wynikiem poważnej choroby. 5% przypadków max. Reszta to przypadłość zwana GNL-Genetyczny Niedomyk Lodówki.

 • cest.l.a.vie

  Oceniono 23 razy 11

  Taka jednostka chorobowa to WBUŻMCZPTCiG - Wpierdzielam Bez Umiaru Żrę Maka Chipsy Zywność Przetwożoną Tlumaczę Chorobą i Genami. Polecam utwor Tima Minchina "Fat Children"

 • kornel-1

  Oceniono 11 razy 5

  Tak tak... nadczynność żuchwy! Straszne choróbsko!

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 9 razy 5

  Najczesciej to genetyczne. Szczegolnie, jak widac malzenstwo albo pare - obydwoje z brzuszyskami - to wtedy pewne, ze to wspolne geny...

 • bonaventura

  Oceniono 4 razy 0

  Jedynym skutecznym sposobem na opasłość jest operacja plastyczna - odcięcie ryja od koryta. Kropka.

 • kornel-1

  Oceniono 3 razy -1

  Eliza Dolecka: "W magnez rzeczywiście obfituje czekolada, [...] a ten pierwiastek znajdziesz w mniej tuczących, [...] w pestkach dyni, orzechach, migdałach, [...]"

  Gdyby pani myślała, to by było jasne, że orzechy włoskie (645) mają więcej kcal niż czekolada gorzka (579):
  kalkulatorkalorii.net/porownanie-produktow/884-100-czekolada-gorzka-60-69-zawartosci-kakao_336-100-orzechy+wloskie#wynik

 • my_kroolik

  Oceniono 10 razy -2

  W 95% pomaga dieta MŻ - mniej żryj. Klasyka, to kobiety w ciąży, które tracą wszelkie hamulce. Moja żona po dwójce jest szczuplejsza niż przed, ale ona nie obżerała się syfem przez całe 9 miesięcy "bo powinnam jeść za dwoje".

 • mille666

  Oceniono 38 razy -6

  Widać to choroby znane od 30 lat w kraju, bo wcześniej cielaki to była prawdziwa rzadkość, a słonie się nie zdarzały... poza Śląskiem: śląska baba musiała przypominać czołg!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX