Boli kark, szyja (z tyłu)

Shutterstock

Pełne objawy:

Ból bywa nagły, przypominający ukłucie, ale zdarza się, że nie jest ostry, a uporczywy, utrzymujący się przez kilka dni. Punktowy (po środku) lub rozlewający się szerzej. Niejednokrotnie łagodzi go już rozmasowanie bolącego miejsca. Częste towarzyszące objawy to: ból głowy (przede wszystkim z tyłu), jej zawroty, również symptomy migrenowej aury )np. "mroczki przed oczami"), a nawet bezsenność.

Prawdopodobne przyczyny:

Zazwyczaj dolegliwości są związane z trybem życia, konkretną czynnością i szybko mijają. Na ból tej okolicy uskarżają się kierowcy (po długim kursie), osoby pracujące w wymuszonej pozycji (np. przy komputerze), po wykonaniu niewygodnej pracy (wieszanie firanek, sięganie czegoś z półki, ze zbyt niskiego taboretu, etc.), gdyż zdarza się im "naciągnąć" mięśnie. Dolegliwości zaostrzają regularne mikrourazy i nawet niewielkie przeciążenia, związane np. ze skokami (problem sportowców), a nawet bieganiem w złym obuwiu, po bardzo twardym podłożu. Sprawcą bólu może też być przyczyna poważniejsza: zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa. Wówczas jednak zazwyczaj pojawiają się też problemy z ruchomością szyi (czytaj str. 3). Możliwe też, że masz już dyskopatię (zmiany chorobowe dotyczące jednej przestrzeni międzykręgowej). Powstaje ona, nim dochodzi do utrwalonych zmian zwyrodnieniowych. W przypadku kręgosłupa szyjnego zwykle dotyczy połączenia piątego i szóstego kręgu.

Wstępna diagnostyka:

Jest szczególnie istotna, gdy bólom karku towarzyszą bóle głowy (bądź są dominujące). Bóle głowy najczęściej leczy neurolog (kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu) i najlepiej z nim konsultować takie problemy, zwłaszcza, że jest specjalistą pomocnym przy wielu schorzeniach kręgosłupa. Bóle szyi towarzyszące bólom głowy bywają związane także z chorobami zębów, zatok, nawet nadciśnieniem. Zazwyczaj internista wie, jakie badania wykonać i do kogo kierować dalej. Ważne, by w ogóle go odwiedzić.

Częste badania diagnostyczne wykonywane przy problemach w okolicach szyjnego odcinka kręgosłupa: zdjęcia rtg, badanie przepływów w tętnicach szyjnych i kręgowych metodą Dopplera (czyli wykorzystujące ultradźwięki), a nawet tomografia komputerowa. Dyskopatia jest zazwyczaj widoczna na rtg. Jeśli lekarz na zdjęciu obserwuje już wtórne, nieprawidłowe procesy kościotwórcze, bądź kręgosłup utracił stabilność, zwykle rozpoznaje zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową, czyli spondylozę.

Leczenie:

W przypadku dolegliwości pojawiających się rzadko, leczenie zazwyczaj nie jest konieczne. Ból po prostu mija. Wróci jednak, jeśli nie usuniesz jego przyczyny. Utrwalone złe nawyki z czasem doprowadzą do dyskopatii lub spondylozy, a te trzeba już leczyć z pomocą ortopedy i fizjoterapeuty. Wiele zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa ma charakter nieodwracalny i można jedynie łagodzić dolegliwości z pomocą środków przeciwbólowych, przeciwzapalnych. Skuteczne preparaty niejednokrotnie są dostępne jedynie na receptę. Zmiany zwyrodnieniowe to zasadniczo problem osób starszych, jednak są rozpoznawane u coraz młodszych ludzi.

Sporadyczny ból z pewnością złagodzi odpoczynek (pod warunkiem, że masz odpowiedni materac, średnio twardy, bez żadnych "pęknięć", a poduszka nie wymusza kolejnego nadwyrężenia kręgosłupa i okolicznych mięśni czy nerwów), masaż, nawet samodzielny, ale najlepiej postawić na profesjonalny (wszystko na temat technik masażu), relaksująca kąpiel (pod warunkiem, że masz sporą wannę), a jeszcze lepiej pływanie: na plecach lub z zanurzoną twarzą.

Więcej o bieganiu

PYTANIE Kiedy bolą mnie plecy:

 to znak, że muszę odpocząć i staram się ich posłuchać
 wiem, że trzeba je rozruszać i wybieram odpoczynek czynny
 stosuję jakiś środek przeciwbólowy i tyle
 konsultuję się z lekarzem czy dyplomowanym rehabilitantem
 idę do kręgarza: tylko on mi pomoże
 mam swoje sposoby
Komentarze (10)
Zaloguj się
 • hajaszek

  Oceniono 14 razy 12

  Stres zjada Polaków

 • Woolmed Sp. z o.o.

  Oceniono 2 razy 0

  Zapraszamy na stronę WOOLMED - producenta naturalnej odzieży z wełny owczej merynosów, przeznaczonej szczególnie dla osób mających problemy reumatyczne, cierpiących na bóle kręgosłupa, ale również dla tych, którzy cenią sobie komfort oraz codzienną wygodę.

 • Teresa Krutow

  0

  Czeste albo ciagle bole plecow z wrazeniem powierzchownosci to napiete albo przewiane miesnie ,wystarczy natrzec sie czyms rozgrzewajacym i do lozka czynnosc powtorzyc w razie potrzeby ,duzo pic bo moze to byc stan zapalny miesni ,witamina C tez nie zaszkodzi.Jesli bol jest gleboki promieniujacy moze pochodzic od organow wewnetrznych wtedy trzeba zrobic badania .A jakie?w zaleznosci gdzie wystepuje bol.

 • terika

  Oceniono 2 razy 0

  1. Systemaczne ćwiczenia!
  2. Wystraczy 5 (tak, pięć!) dziennie!
  3. U mnie pomogło to: youtube.com/watch?v=QFdKIUlBKyo

 • halamerka

  0

  No u mnie akurat to jest chory kręgosłup, bo mam zwyrodnienia kręgów i ból jest czasami nie do wytrzymania. Żeby móc się w ogóle ruszać, to muszę wziąć pyralginę i dopiero jak ból odpuści (na szczęście dość szybko), to zaczynam jako tako funkcjonować

 • Sala Mandra

  Oceniono 4 razy 0

  Prawda, ból pleców wcale nie musi oznaczac schorzenia kręgosłupa... Tylko że ustalanie przyczyny może trwać a trwać - mnie boli od kilku lat pod prawą łopatką, taki kujący ból, a niby wszystko jest ok. Ćwiczę regularnie, w przypadku silnego bólu smaruję kremem przeciwbólowym med-expert (kupuje na www.ekomedical.pl, bo w sklepach go nie ma) i czekam na cud, aż kiedyś te ataki sie skończą ;/ A przyczynay jak nie znałam, tak nie znam.

 • Adrian Kieryłło

  Oceniono 1 raz -1

  Gdy fotel hybrdowy bleubirdergo będzie można kupić zapomnimy o bólach pleców. Ja już na nim siedziałem.

 • dobra-mama1

  Oceniono 5 razy -3

  tu nie ma co się zastanawiać, tu trzeba od razu leczyć... ze swojej storny polecam Kręg-Clinic, wszystko w dobrej jakośc i ikorzstnej cenie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX