Czasem samodzielnie trudno ocenić, czy ból pleców po bokach związany jest z chorobą kręgosłupa czy nerek

Czasem samodzielnie trudno ocenić, czy ból pleców po bokach związany jest z chorobą kręgosłupa czy nerek grafiki gazeta.pl, shutterstock

Podziel się

Pełne objawy:

Ból bywa ostry, nasilający się przy nabieraniu powietrza. Często towarzyszy mu ból brzucha, dyskomfort (pieczenie) przy oddawaniu moczu, częstsza jest też potrzeba oddawania moczu lub pojawia się trudność z opróżnieniem pęcherza. Mogą wystąpić stany podgorączkowe lub gorączka, ogólne uczucie osłabienia, zmęczenia.

Prawdopodobne przyczyny:

To może być choroba nerek (stan zapalny, kamica nerkowa), zwłaszcza, gdy pojawiają się wymienione dolegliwości dodatkowe. Właśnie nerki zazwyczaj dokuczają nieco wyżej, niż "krzyż", jednak ból może promieniować i często dochodzi do pomyłki: ból kręgosłupa bierzemy za problem z układem moczowym, a problem z kręgosłupem za chorobę nerek.

Ból w dolnym odcinku kręgosłupa często spowodowany jest także zmianami zwyrodnieniowymi. W okolicy lędźwiowej najszybciej dochodzi do zmian zwyrodnieniowych stawów międzykręgowych. Zmiany patologiczne najczęściej są spowodowane otyłością bądź urazami- czasem pozornie niewielkimi, które z czasem stają się źródłem zmian zapalnych i bólu.

Wstępna diagnostyka:

Badanie ogólne moczu niejednokrotnie daje odpowiedź. Warto je wykonać nawet wtedy, gdy ból w dolnym odcinku kręgosłupa jest jedynym objawem. Badanie jest szybkie, bezbolesne, a pozwala wykryć dyskretny problem zdrowotny, nie tylko związany z układem moczowym. Jest zalecane profilaktycznie raz w roku.

W przypadku problemów z kręgosłupem często odpowiedź daje zwykłe zdjęcie rtg.

Leczenie:

Leczeniem chorób układu moczowego zajmuje się urolog i nefrolog. Pierwszy pomaga przede wszystkim w stanach potencjalnie wymagających interwencji chirurgicznej, drugi problemami czynnościowymi. O wyborze specjalisty decyduje internista, głównie na podstawie przeprowadzonych badań szczegółowych (np. usg).

Ostre stany zalane nerek są tak bolesne, że pacjenci, nawet ci, którzy próbują leczyć się samodzielnie, w końcu trafiają do lekarza. Zazwyczaj pomocne okazują się antybiotyki, jednak niejednokrotnie i późniejsze leczenie zachowawcze, by uniknąć nawrotów. Trzeba pamiętać, że niewłaściwie leczone lub nieleczone choroby nerek mogą doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia, zagrażającego życiu.

Więcej na ten temat:

Co mnie boli? Kręgosłup czy nerki?

Badanie ogólne moczu

Nie lekceważ infekcji dróg moczowych

Kiedy bolą mnie plecy:
Komentarze (7)
Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup! Poznaj przyczyny dolegliwości
Zaloguj się
 • Ewelina Pruska

  Oceniono 8 razy 8

  witam miewam bóle kregoslupa odcinek piersiowy, bol pod prawa łopatka a także bole klatki piersiowej, mniewam straczne duszności i problemy w oddychaniu nie zawsze lapia mnie problemy w oddychaniu raz na dwa tygonie i trwa kilka dni jest to strasznie dokuczliwe

 • remik227

  Oceniono 4 razy 0

  Ja zaopatrzyłam się z powodu nadwyrężenia mięśni w jeden z masażerów leczniczych.
  Masaż limfatyczny może być przydatny w przypadku obrzęków, urazów sportowych lub u osób mających słaby układ odpornościowy lub tych, którzy cierpią z powodu braku energii.
  Kupiłam jeden z tego sklepu: kredos.pl . Serdecznei polecam :)

 • natka_01

  Oceniono 2 razy -2

  Witam, mam w rodzinie dziecko z podejrzeniem choroby Pethersa, trochę o tym czytałam i dowiadywałam się, konieczne będzie leczenie szpitalne i zastosowanie specjalnych gipsów bądź aparatu ortopedycznego lub też operacja, chciałam zapytać o opinię szpitala Orthos w Komorowicach, może ktoś był i może się wypowiedzieć z własnego doświadczenia.

 • bluething

  Oceniono 2 razy -2

  czasem po prostu objawy diety z wysokim INDEKSEM GLIKEMICZNYM = potworne bóle korzonków które ustępują natychmiast po odstawieniu cukru. komu się sprawdzi, będzie głosił szczęśliwą nowinę. spróbuj i Ty.

 • justynaxyz

  Oceniono 3 razy -3

  Witam, szukam dobrego gorsetu ortopedycznego na szyjny odcinek kręgosłupa. Niestety, cierpię na nawracające dolegliwości bólowe, a gorset pomaga złagodzić bóle. Przydało by mi się więc mieć taki na stałe w domu.Chcę kupić gorset na stornie life-plus.pl bo słyszałam, że to rzetelna firma. tylko nie wiem na jaki model się zdecydować, może jest tu ktoś, kto się na tym zna i mógłby mi coś doradzić?

 • Zofia Kowalewska

  Oceniono 11 razy -3

  Mi bardzo zaszkodziło dźwiganie podczas remontu. Pośpieszyłam się i nie zaczekałam na męża, bo chciałam już ruszyć z pracą. Na szczęście mamy w poznaniu zaufane miejsce, gdzie mąż już nieraz chodził z bólem pleców. W kręg-clinic postawili mnie na nogi :) Wolę nie ryzykować z leczeniem na własną rękę.Z kręgosłupem nie ma żartów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o chorobach: