Ból obejmuje górną część pleców, zwykle promieniuje do karku lub barku

Ból górnej części pleców, promieniujący do barku, szyi, może oznaczać zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Ból górnej części pleców, promieniujący do barku, szyi, może oznaczać zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa grafiki gazeta.pl, shutterstock

Podziel się

Pełne objawy:

Ból pojawia się często rano, zaraz po przebudzeniu. Ma charakter uciskowy, dotyczy nie tyle kości co mięśni lub stawów (staw barkowy). Bywa, że atak jest ostry, wyjątkowo nasilony. Zwykle chory uskarża się nie tylko na ból, ale i drętwienie lub "pieczenie" ramienia, ręki. Bywa, że mięśnie wydają się osłabione, pojawia się ograniczona zdolność chwytu czy precyzyjnych ruchów palców. Utrata kontroli może dotyczyć ramienia czy łokcia, a dokładniej ich stawów.

Prawdopodobna przyczyna:

Rwa ramienna, zwana też barkową. Sama jest nie tyle chorobą, co zespołem objawów (zespołem bólowym), zwykle spowodowanych zmianami zwyrodnieniowymi. Z szyjnego odcinka rdzenia kręgowego wyrastają korzenie nerwowe tworzące splot barkowy, będący zaczynem nerwów obejmujących całą kończynę górną (rękę). Korzenie, nim utworzą splot, wydostają się z kręgosłupa przez wąskie otwory międzykręgowe. To miejsce potencjalnie szczególnie podatne na kłopoty: w przypadku choroby zwyrodnieniowej tu dochodzi do wywołującego ból ucisku przez osteofity (dzioby kostne), czyli nienaturalne twory, powstające w miejscach przeciążenia kręgosłupa. Miejsce splotu jest także podatne na dolegliwości w przypadku przemieszczania się dysku międzykręgowego. Przepuklina jądra miażdżystego, jeden z objawów zaawansowanego zwyrodnienia krążka międzykręgowego, przebija się zwykle przez tylno-boczną, najsłabszą część pierścienia włóknistego i trafia na początek korzonka nerwowego.

Wstępna diagnostyka:

Jej celem jest przede wszystkim ustalenie przyczyny rwy ramiennej. Zazwyczaj nie jest to trudne, a specjalistą, który zazwyczaj opiekuje się pacjentem, jest neurolog (kieruje do niego lekarz pierwszego kontaktu). Podczas wywiadu lekarskiego istotne jest określenie stopnia nasilenia bólu, jego rodzaju, czynników, które objawy potęgują, a także co je łagodzi.

Precyzyjne określenie miejsca dolegliwości pozwala z dużym prawdopodobieństwem ustalić, który z korzeni nerwowych jest podrażniony. Szczegółowe badanie neurologiczne pozwala ocenić stopień osłabienia siły mięśni kończyn oraz obecność innych objawów wskazujących na tzw. mielopatię, czyli zespół chorobowy spowodowanego uciskiem na rdzeń kręgowy. Najpełniejszy obraz daje badanie MRI, czyli rezonans magnetyczny. W przypadku rwy jest 'pewniejsza' niż tomografia komputerowa, która lepiej obrazuje zmiany w kościach (np. pourazowe). Pomocne bywa też badanie EMG, polegające na ocenie przewodnictwa nerwów.

Leczenie:

Mielopatia stwierdzona w badaniu neurologicznym wymaga pilnego leczenia, zazwyczaj operacyjnego. W mniej zaawansowanych stanach pomocna jest fizykoterapia i leczenie farmakologiczne: przyjmowanie środków przeciwbólowych, zwalczających obrzęk i znoszących napięcie mięśniowe. Przy problemach ze stabilnością kręgosłupa konieczne bywa stosowanie kołnierza ortopedycznego, ale ten jest zalecany jedynie w ostrej fazie dolegliwości i w sytuacjach szczególnego narażenia na wstrząsy.

Czytaj więcej: Drętwienie rąk i nóg - jest się czego bać?

Komentarze (4)
Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup! Poznaj przyczyny dolegliwości
Zaloguj się
 • bluething

  0

  czasem po prostu objawy diety z wysokim INDEKSEM GLIKEMICZNYM = potworne bóle korzonków które ustępują natychmiast po odstawieniu cukru. komu się sprawdzi, będzie głosił szczęśliwą nowinę. spróbuj i Ty.

 • remik227

  0

  Ja zaopatrzyłam się z powodu nadwyrężenia mięśni w jeden z masażerów leczniczych.
  Masaż limfatyczny może być przydatny w przypadku obrzęków, urazów sportowych lub u osób mających słaby układ odpornościowy lub tych, którzy cierpią z powodu braku energii.
  Kupiłam jeden z tego sklepu: kredos.pl . Serdecznei polecam :)

 • Ewelina Pruska

  0

  witam miewam bóle kregoslupa odcinek piersiowy, bol pod prawa łopatka a także bole klatki piersiowej, mniewam straczne duszności i problemy w oddychaniu nie zawsze lapia mnie problemy w oddychaniu raz na dwa tygonie i trwa kilka dni jest to strasznie dokuczliwe

 • Zofia Kowalewska

  Oceniono 2 razy 0

  Mi bardzo zaszkodziło dźwiganie podczas remontu. Pośpieszyłam się i nie zaczekałam na męża, bo chciałam już ruszyć z pracą. Na szczęście mamy w poznaniu zaufane miejsce, gdzie mąż już nieraz chodził z bólem pleców. W kręg-clinic postawili mnie na nogi :) Wolę nie ryzykować z leczeniem na własną rękę.Z kręgosłupem nie ma żartów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX