Ból łopatki, barku

Shutterstock

Pełne objawy:

Trudno je wymienić, gdyż przebieg choroby i dolegliwości mogą być bardzo różne, a przyczyna wspólna i odwrotnie. Objawy towarzyszące często nie są przez pacjenta łączone z tą dolegliwością, gdyż są pozornie bardzo odległe (np. wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu).

Prawdopodobne przyczyny:

Ból barku to poważne wyzwanie diagnostyczne, gdyż dolegliwości bólowe struktury tak złożonej, jak bark, mogą być wywołane przez co najmniej kilkanaście różnych problemów. To pokazuje wyraźnie, że określenie "sztuka lekarska" ma praktyczne uzasadnienie. Ból barku bywa wywołany przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, wymagające "jedynie" rehabilitacji, ale i nowotwory szczytu płuca, zagrażające życiu. Bólem barku czasem objawia się dna moczanowa (artretyzm), zapalenie stawów, a nawet zawał serca czy cukrzyca. Zatem to dolegliwość, której nie można lekceważyć. Oczywiście, z każdym bólem barku nie musisz zaraz pędzić do lekarza. Jeśli jednak atak bólu jest ostry, bez wyraźnej przyczyny (nie nadwyrężyłeś go w ogródku) lub ból jest powracający, przewlekły, czas na wizytę u internisty.

Wstępna diagnostyka:

Podstawą jest wywiad lekarski, który pozwoli ustalić kolejność prawdopodobnych przyczyn i listę badań niezbędnych do wykonania, począwszy od badania ogólnego moczu, poprzez usg, a na tomografii komputerowej skończywszy. Oczywiście, mówimy o sytuacji optymalnej, tzn. trafiamy do lekarza, który nie lekceważy objawu "ból barku" i nie zakłada z góry, że wie, co jest przyczyną. Niestety, bywa i tak, że pacjent czeka na prawidłową diagnozę wiele miesięcy, kluczowych w przypadku chorób zagrażających zdrowiu ogólnemu i życiu.

Leczenie:

Zależnie od przyczyny. W przypadku "prawdziwego" bólu odkręgosłupowego niemal zawsze pomagają masaże, regularny sport, z pływaniem na czele. Przy problemach odległych istotne jest usunięcie pierwotnej przyczyny, czyli leczenie u diabetologa, bądź neurologa czy kardiologa.

Komentarze (10)
Zaloguj się
 • mr.bonobo

  Oceniono 3 razy 3

  Najpowszechniejszą przyczyną bólu pleców szczególnie dolnych partii jest chroniczne napięcie i słabość mięśni (zazwyczaj o podłożu psychogennym) . Świetnym ćwiczeniem profilaktycznym jest skłon z siadu płaskiego na piętach (jak w modlitwie muzułmanów) przez minutę lub dwie, byle codziennie. Zalecił mi to kiedys pewien rosyjski lekarz i choć miałem bóle pleców od dzieciństwa zadziałało. Proste a skuteczne.

 • mala2424

  Oceniono 3 razy 3

  "Rzadko konieczne jest leczenie operacyjne źródła rwy kulszowej".
  Wcale nie tak rzadko, pół roku temu miałam właśnie taką operację i do tej pory nie odzyskałam jeszcze pełnej władzy w nodze. Do niedowładu kończyny doszło u mnie właśnie z powodu przeświadczenia lekarzy, że " rzadko". Zalecali rehabilitacje ( raz na pół roku ) i nie zlecili nawet rezonansu. Dopiero jak straciłam władzę w nodze zdecydowano się na operację, okazało się, że był to "ostatni dzwonek". Takich przypadków jak mój było w szpitalu wiele.

 • beecia-74

  0

  Mi na bóle pleców pomogły sesje floatingu, chodzę tam od jakiegoś czasu i odczuwam ogromna ulgę. Myślę że każdy mógłby spróbować a na pewno nie pożałuje.

 • 3_antimon

  0

  Na moje zwyrodnienia kręgosłupa bardzo mi pomogła rehabilitacja, masaże i dzięki temu teraz w miarę normalnie funkcjonuję. A jak zaczyna czasami naprawdę boleć, to biorę pyralginę i po niedługim czasie ból mija

 • Grzegorz Kuzdro

  0

  Zdrowy kręgosłup / Zrozumieć Ból / Trening medyczny
  www.fizjoterapiarzeszow.pl/warsztaty

  Skorzystaj z bezpłatnych warsztatów. Cenne wskazówki fizjoterapeutów FIZJO-SPORT, które mogą pomóc. Zapraszamy! Gabinet fizjoterapii Rzeszów

 • Roksana Majkowska

  Oceniono 1 raz -1

  Mi z bólem pleców pomógł dopiero ortopeda Więcek - bez niego nie poradziłabym sobie z tym problemem sama. nieodpowiednie siedzenie, złe łożko do spania i wszystko sprawia, że nasz kręgosłup przestaje byc sprawny

 • kacperkacpeer

  Oceniono 9 razy -5

  Często chodzę na masaże do Pana Balcerzaka z Wrocławia. Dają mi ogromną ulgę w bólu pleców i pomagają spokojnie funkcjonować, bez obaw, że ból wyeliminuje mnie z codziennego życia. Pozdrawiam!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX