Ból barku towarzyszy wielu schorzeniom i nie musi mieć związku z chorobą kręgosłupa

Ból barku towarzyszy wielu schorzeniom i nie musi mieć związku z chorobą kręgosłupa Shutterstock

Podziel się

Pełne objawy:

Trudno je wymienić, gdyż przebieg choroby i dolegliwości mogą być bardzo różne, a przyczyna wspólna i odwrotnie. Objawy towarzyszące często nie są przez pacjenta łączone z tą dolegliwością, gdyż są pozornie bardzo odległe (np. wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu).

Prawdopodobne przyczyny:

Ból barku to poważne wyzwanie diagnostyczne, gdyż dolegliwości bólowe struktury tak złożonej, jak bark, mogą być wywołane przez co najmniej kilkanaście różnych problemów. To pokazuje wyraźnie, że określenie "sztuka lekarska" ma praktyczne uzasadnienie. Ból barku bywa wywołany przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, wymagające "jedynie" rehabilitacji, ale i nowotwory szczytu płuca, zagrażające życiu. Bólem barku czasem objawia się dna moczanowa (artretyzm), zapalenie stawów, a nawet zawał serca czy cukrzyca. Zatem to dolegliwość, której nie można lekceważyć. Oczywiście, z każdym bólem barku nie musisz zaraz pędzić do lekarza. Jeśli jednak atak bólu jest ostry, bez wyraźnej przyczyny (nie nadwyrężyłeś go w ogródku) lub ból jest powracający, przewlekły, czas na wizytę u internisty.

Wstępna diagnostyka:

Podstawą jest wywiad lekarski, który pozwoli ustalić kolejność prawdopodobnych przyczyn i listę badań niezbędnych do wykonania, począwszy od badania ogólnego moczu, poprzez usg, a na tomografii komputerowej skończywszy. Oczywiście, mówimy o sytuacji optymalnej, tzn. trafiamy do lekarza, który nie lekceważy objawu "ból barku" i nie zakłada z góry, że wie, co jest przyczyną. Niestety, bywa i tak, że pacjent czeka na prawidłową diagnozę wiele miesięcy, kluczowych w przypadku chorób zagrażających zdrowiu ogólnemu i życiu.

Leczenie:

Zależnie od przyczyny. W przypadku "prawdziwego" bólu odkręgosłupowego niemal zawsze pomagają masaże, regularny sport, z pływaniem na czele. Przy problemach odległych istotne jest usunięcie pierwotnej przyczyny, czyli leczenie u diabetologa, bądź neurologa czy kardiologa.

Kiedy bolą mnie plecy:
Komentarze (9)
Ból pleców: sprawcą nie musi być chory kręgosłup! Poznaj przyczyny dolegliwości
Zaloguj się
 • marysia4576

  Oceniono 3 razy -1

  Mam wrażenie, że jeśli chodzi o bóle pleców i stawów to utarł się schemat leczenia ich maścią i tabletkami przeciwbólowymi, które z resztą z czasem już nie pomagają. Wiele osób nie wie, że jest dużo nieinwazyjnych metod leczenia, np. ultradźwiękami albo falą uderzeniową. Ja na przykład stosowałam też chiropraktykę w kręg-clinic i pomogło mi bardziej niż kremy i tabletki. Polecam się zorientować czy nie ma jakiś profesjonalnych placówek i specjalistów w okolicy i najlepiej jak najszybciej zgłosić się po opinię specjalisty. Nie ma co czekać i faszerować się tabletkami

 • Patrycja Dziadek

  Oceniono 4 razy -2

  ja właśnie zaliczyłam wędrówkę po lekarzach myśląc, że szwankuje kręgosłup a okazało się że potrzebna jest zmiana materaca do spania na co nawet nie wpadłam, ze sprężynowego przesiadłam się na taki który łączy piankę termoelastyczna i wysokoelastyczną z janapolu i problem z plecami rozwiązał się sam, więc warto było w krodi zainwestować ten tysiąc i wiedzieć, że teraz kręgosłup ma trakcie snu odpowiednie podparcie

 • wonski333

  Oceniono 9 razy -3

  Masaż termalny na automatycznym łóżku masującym może być bardzo pomocny dla osób cierpiących na uciążliwe bóle pleców i kręgosłupa. Wigoris Piaseczno mają aż 6 takich łóżek dostępnych dla klientów. Pomaga!

 • renata-lisieca

  Oceniono 12 razy -4

  Ja nawet nie byłam świadoma tego, że moje migreny były spowodowane bólem kręgosłupa. Dopiero uświadomi mi to pan Piotr w RehaPro w Krakowie. Już po pierwszej wizycie zauważyłam różnicę.

 • dobra-mama1

  Oceniono 8 razy -6

  bez dokładnego przebadannia nie znajdzie się odpowiedzi. Ja wiem jedno - bólu pleców nie można lekceważyć. Równie dobrze może to być ból związany z menstruacjami jak i oznaka poważnego schorzenia wymagają długotrwałej rehabilitacji. Ja regularnie konstuluję swoje problemy w Kręg-Clinic, aby kręgosłup był bezpieczny i zadbany, a ja mogła dalej ćwiczyć ;)

 • foxy_s

  Oceniono 11 razy -9

  Na ból pleców pomagają mi rehabilitacje (w tych gabinetach - rehabilitacje.org).

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX