Ból łopatki, barku

Shutterstock

Pełne objawy:

Trudno je wymienić, gdyż przebieg choroby i dolegliwości mogą być bardzo różne, a przyczyna wspólna i odwrotnie. Objawy towarzyszące często nie są przez pacjenta łączone z tą dolegliwością, gdyż są pozornie bardzo odległe (np. wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu).

Prawdopodobne przyczyny:

Ból barku to poważne wyzwanie diagnostyczne, gdyż dolegliwości bólowe struktury tak złożonej, jak bark, mogą być wywołane przez co najmniej kilkanaście różnych problemów. To pokazuje wyraźnie, że określenie "sztuka lekarska" ma praktyczne uzasadnienie. Ból barku bywa wywołany przez zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, wymagające "jedynie" rehabilitacji, ale i nowotwory szczytu płuca, zagrażające życiu. Bólem barku czasem objawia się dna moczanowa (artretyzm), zapalenie stawów, a nawet zawał serca czy cukrzyca. Zatem to dolegliwość, której nie można lekceważyć. Oczywiście, z każdym bólem barku nie musisz zaraz pędzić do lekarza. Jeśli jednak atak bólu jest ostry, bez wyraźnej przyczyny (nie nadwyrężyłeś go w ogródku) lub ból jest powracający, przewlekły, czas na wizytę u internisty.

Wstępna diagnostyka:

Podstawą jest wywiad lekarski, który pozwoli ustalić kolejność prawdopodobnych przyczyn i listę badań niezbędnych do wykonania, począwszy od badania ogólnego moczu, poprzez usg, a na tomografii komputerowej skończywszy. Oczywiście, mówimy o sytuacji optymalnej, tzn. trafiamy do lekarza, który nie lekceważy objawu "ból barku" i nie zakłada z góry, że wie, co jest przyczyną. Niestety, bywa i tak, że pacjent czeka na prawidłową diagnozę wiele miesięcy, kluczowych w przypadku chorób zagrażających zdrowiu ogólnemu i życiu.

Leczenie:

Zależnie od przyczyny. W przypadku "prawdziwego" bólu odkręgosłupowego niemal zawsze pomagają masaże, regularny sport, z pływaniem na czele. Przy problemach odległych istotne jest usunięcie pierwotnej przyczyny, czyli leczenie u diabetologa, bądź neurologa czy kardiologa.

PYTANIE Kiedy bolą mnie plecy:

 to znak, że muszę odpocząć i staram się ich posłuchać
 wiem, że trzeba je rozruszać i wybieram odpoczynek czynny
 stosuję jakiś środek przeciwbólowy i tyle
 konsultuję się z lekarzem czy dyplomowanym rehabilitantem
 idę do kręgarza: tylko on mi pomoże
 mam swoje sposoby
Komentarze (10)
Zaloguj się
 • hajaszek

  Oceniono 14 razy 12

  Stres zjada Polaków

 • Woolmed Sp. z o.o.

  Oceniono 2 razy 0

  Zapraszamy na stronę WOOLMED - producenta naturalnej odzieży z wełny owczej merynosów, przeznaczonej szczególnie dla osób mających problemy reumatyczne, cierpiących na bóle kręgosłupa, ale również dla tych, którzy cenią sobie komfort oraz codzienną wygodę.

 • Teresa Krutow

  0

  Czeste albo ciagle bole plecow z wrazeniem powierzchownosci to napiete albo przewiane miesnie ,wystarczy natrzec sie czyms rozgrzewajacym i do lozka czynnosc powtorzyc w razie potrzeby ,duzo pic bo moze to byc stan zapalny miesni ,witamina C tez nie zaszkodzi.Jesli bol jest gleboki promieniujacy moze pochodzic od organow wewnetrznych wtedy trzeba zrobic badania .A jakie?w zaleznosci gdzie wystepuje bol.

 • terika

  Oceniono 2 razy 0

  1. Systemaczne ćwiczenia!
  2. Wystraczy 5 (tak, pięć!) dziennie!
  3. U mnie pomogło to: youtube.com/watch?v=QFdKIUlBKyo

 • halamerka

  0

  No u mnie akurat to jest chory kręgosłup, bo mam zwyrodnienia kręgów i ból jest czasami nie do wytrzymania. Żeby móc się w ogóle ruszać, to muszę wziąć pyralginę i dopiero jak ból odpuści (na szczęście dość szybko), to zaczynam jako tako funkcjonować

 • Sala Mandra

  Oceniono 4 razy 0

  Prawda, ból pleców wcale nie musi oznaczac schorzenia kręgosłupa... Tylko że ustalanie przyczyny może trwać a trwać - mnie boli od kilku lat pod prawą łopatką, taki kujący ból, a niby wszystko jest ok. Ćwiczę regularnie, w przypadku silnego bólu smaruję kremem przeciwbólowym med-expert (kupuje na www.ekomedical.pl, bo w sklepach go nie ma) i czekam na cud, aż kiedyś te ataki sie skończą ;/ A przyczynay jak nie znałam, tak nie znam.

 • Adrian Kieryłło

  Oceniono 1 raz -1

  Gdy fotel hybrdowy bleubirdergo będzie można kupić zapomnimy o bólach pleców. Ja już na nim siedziałem.

 • dobra-mama1

  Oceniono 5 razy -3

  tu nie ma co się zastanawiać, tu trzeba od razu leczyć... ze swojej storny polecam Kręg-Clinic, wszystko w dobrej jakośc i ikorzstnej cenie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX