W środkowej części brzucha często dokucza jelito cienkie, ale zwykle nie zapowiada to poważnych problemów ze zdrowiem

W środkowej części brzucha często dokucza jelito cienkie, ale zwykle nie zapowiada to poważnych problemów ze zdrowiem grafiki gazeta.pl, Shutterstock

Podziel się

Ból brzucha jest najczęściej kolkowy, przemieszczający się. Towarzyszą mu wzdęcia, mdłości, biegunka.

To może być:

dolegliwość ze strony jelita cienkiego

Jelito cienkie w zasadzie nie choruje poważnie, a jeśli w ogóle, to objawy szybko mijają. Dolegliwości łagodzą ziółka i leki, takie same, jak przy zatruciu pokarmowym. Jeśli jednak systematycznie dokuczają ci bóle jelitowe lub pojawiają się inne niepokojące objawy (patrz pierwszy slajd), skontaktuj się z gastrologiem (skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu).

Gastrolog przede wszystkim sprawdzi (np. za pomocą badania rentgenowskiego z kontrastem), czy w jelicie nie ma przeszkody, która utrudnia przesuwanie się pokarmu. Przepisze także leki, które usprawnią pracę jelit.

Więcej na ten temat:

Guzy NET: groźne nowotwory, które udają inne choroby

Umiesz odróżnić niegroźny ból brzucha od ważnych symptomów choroby?
Komentarze (5)
BÓL BRZUCHA - poznaj przyczyny dolegliwości. Pokaż, gdzie boli, powiemy dlaczego [RYSUNKI]
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 11 razy 11

  Ból brzucha z prawej strony opisaliście... a z lewej?

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 4 razy 4

  Ból brzucha w 90% - pij przez kilkanaście dni wodę z sokiem z cytryny, a najlepiej przez kilka dni E300 (wg zaleceń) --> pójdzie odpowiedni stolec i po bólu.

 • thorsdotter

  Oceniono 7 razy 3

  ależ OCZYWIŚCIE, GW prawdę Ci powie.... i na medycynie się znają te dzieciaki na stażu, co po polsku dobrze nie umieją pisać i na prawie i na ekonomii, ale najbardziej chyba na orgazmach.

 • lady_t

  Oceniono 12 razy 0

  Nagminne używanie na stronach w domenie gazeta.pl idiotycznej kalki z angielskiego "i/lub" jest jednym z powodów, dla których nigdy nie wykupię abonamentu Agory. A dziennikarzynom proponuję doczytać o "lub" i "albo".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX