7. Brzuch boli wokół pępka, zwykle jednak poniżej żołądka

grafiki gazeta.pl, Shutterstock

Ból brzucha jest najczęściej kolkowy, przemieszczający się. Towarzyszą mu wzdęcia, mdłości, biegunka.

To może być:

dolegliwość ze strony jelita cienkiego

Jelito cienkie w zasadzie nie choruje poważnie, a jeśli w ogóle, to objawy szybko mijają. Dolegliwości łagodzą ziółka i leki, takie same, jak przy zatruciu pokarmowym. Jeśli jednak systematycznie dokuczają ci bóle jelitowe lub pojawiają się inne niepokojące objawy (patrz pierwszy slajd), skontaktuj się z gastrologiem (skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu).

Gastrolog przede wszystkim sprawdzi (np. za pomocą badania rentgenowskiego z kontrastem), czy w jelicie nie ma przeszkody, która utrudnia przesuwanie się pokarmu. Przepisze także leki, które usprawnią pracę jelit.

Więcej na ten temat:

Guzy NET: groźne nowotwory, które udają inne choroby

Komentarze (5)
Zaloguj się
 • Klaudia Wloka

  0

  mam od 3 tyg bule w tym miejscu i biegunke, a od paru dni to mnie tak boli ze czasem mi sie slabo robie, ale lekarz nie wie co to moze byc :( podejrzewa, zapalnie woreczka zolciowego, lub kamienie na woreczku zolciwym :(

 • pannaoset Gazeta.pl

  Oceniono 4 razy 0

  ja przez kilka ładnych lat interpretowałam skurcze i ból z brzuchem, byłam nawet u dwóch lekarzy, którzy stawiali diagnozę, że to na pewno wrzody. Problemem okazały się jelita i nieodpowiednia dieta. Po wprowadzeniu zmian jest dużo lepiej a jak złapie ból i biegunka to wystarczy loperamid i człowiek nie ma stresu.

 • Karolina Nowakowska

  Oceniono 4 razy 0

  Nie miewam biegunek, wręcz przeciwnie, częste zaparcia, ból jest nieraz nie do wytrzymania stosuję dicopeg od miesiąca a skłonności do zaparć od urodzenia, wystarczy że się nie pilnuje i pozamiatane :(

 • e-rzecznikno-spa

  Oceniono 6 razy -4

  Witam,
  na różne bóle brzucha przeznaczona jest No-Spa. Bóle brzucha są spowodowane skurczami mięśni gładkich, znajdujących się w jamie brzusznej i miednicy mniejszej. No-Spa znajduje zstosowanie w następujących schorzeniach: stany skurczowe mięśni gładkich związanych z chorobami dróg żółciowych, chorobami dróg moczowych. Może być stosowana jako leczenie wspomagające w stanach skurczowych mięśni gładkich przewodu pokarowego oraz bolesnego miesiączkowania. W razie wątpliwości proszę się skontaktować z lekarzem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX