7. Brzuch boli wokół pępka, zwykle jednak poniżej żołądka

grafiki gazeta.pl, Shutterstock

Ból brzucha jest najczęściej kolkowy, przemieszczający się. Towarzyszą mu wzdęcia, mdłości, biegunka.

To może być:

dolegliwość ze strony jelita cienkiego

Jelito cienkie w zasadzie nie choruje poważnie, a jeśli w ogóle, to objawy szybko mijają. Dolegliwości łagodzą ziółka i leki, takie same, jak przy zatruciu pokarmowym. Jeśli jednak systematycznie dokuczają ci bóle jelitowe lub pojawiają się inne niepokojące objawy (patrz pierwszy slajd), skontaktuj się z gastrologiem (skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu).

Gastrolog przede wszystkim sprawdzi (np. za pomocą badania rentgenowskiego z kontrastem), czy w jelicie nie ma przeszkody, która utrudnia przesuwanie się pokarmu. Przepisze także leki, które usprawnią pracę jelit.

Więcej na ten temat:

Guzy NET: groźne nowotwory, które udają inne choroby

PYTANIE Umiesz odróżnić niegroźny ból brzucha od ważnych symptomów choroby?

 Tak, wiem, jakie to ważne
 Ból to ból: istotne są inne objawy
 Nie, ale nie miewam problemów z układem pokarmowym, więc nie muszę tego wiedzieć
 Właściwie to nie wiem
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • Monna Ronna

    0

    mój narzeczony diagnozował się ponad rok, lekarze nie mogli mu pomóc a miał okropne boleści. Gastroskopia, endoskopia, USG brzucha, kolonoskopia i nic. A bóle okropne, nie mógł jeść kilka dni, 5 dni pił suplement który zastępuje posiłek, bezresztkowy, bo wszystko inne, pokarmy stałe sprawiały ból. Teraz odpuścił, radzi sobie tabletkami na ból i właśnie niejedzeniem, 4 do 5 dni i przechodzą bóle.

  • Maria Zasada

    Oceniono 1 raz -1

    faktycznie diagnoza to podstawa. Chodziłam z córką na wiele badań: gastroskopia, USG a brzuch bolał i bolał... To była zwykła nietolerancja laktozy. Wystarczy, że połknie Lactaza Prebi (enzym na trawienie laktozy) i po problemie.ten dodatkowo jest z prebiotykiem. słodkawy proszek, który bardzo lubi. Umie połykać kapsułki ale i tak go wysypuje i zjada :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX