5. Ból brzucha po prawej stronie, w górnej części

grafiki gazeta.pl

Zazwyczaj pojawia się uczucie przepełnienia. Ból brzucha jest dokuczliwy, ale niezbyt nasilony. Czasem pojawia się ból ostry, kolkowy, zazwyczaj 2-4 godziny po posiłku, pod wpływem silnego stresu, także w nocy bądź nad ranem. Nie leczy się go jednak relaksem.

To może być:

kamica żółciowa, dolegliwości wątrobowe

Kiedy coś boli nas po prawej stronie, często stawiamy na wątrobę. Poniekąd słusznie: znajduje się przecież pod prawym dolnym żebrem, nieco w głębi. Dokucza po obfitym lub ciężkostrawnym posiłku, gdyż nie mogąc "przerobić" posiłku, powiększa się i uciska okoliczne narządy.

Wątroba jednak rzadko boli. Za nasilonymi, nawracającymi dolegliwościami często stoi niepozorny pęcherzyk żółciowy, a dokładniej zgromadzone w nim kamienie. Złogi mogą tworzyć się nie tylko w samym pęcherzyku, ale i w zwężeniach dróg żółciowych oraz w przewodach odprowadzających żółć.

Typowe dolegliwości wątrobowe to rzadko objaw groźnej choroby. Jeśli ból brzucha pojawił się po przejedzeniu, daj po prostu wątrobie odpocząć. Ogranicz alkohol i ciężkostrawne potrawy. Ulgę powinien przynieść napar ziołowy, np. z rumianku i szałwii, który działa przeciwzapalnie. Pomoże też wiatropędny koper włoski, ale także dziurawiec i mięta, bo pobudzają wydzielanie żółci.

Jeżeli jednak dolegliwości utrzymują się przez kilka godzin po posiłku, wracają, nasilają się, wskazana jest wizyta u gastrologa (wcześniej warto wykonać próby wątrobowe i usg jamy brzusznej, na zlecenie lekarza pierwszego kontaktu). Zwłaszcza wtedy, gdy problemom towarzyszy zażółcenie skóry, osłabienie, utrata wagi, ból utrudnia oddychanie, towarzyszą mu wymioty, pojawia się gorączka lub dreszcze. Bardzo prawdopodobne, że to jednak kamienie.

W przypadku kamieni żółciowych najczęściej konieczna jest operacja, która prowadzi do całkowitego wyleczenia. Nie zwlekaj z nią, bo powikłania związane z kamicą żółciową bywają groźne. U części chorych stosuje się leki rozpuszczające kamienie.

Przy łagodniejszych problemach lub po leczeniu znaczenie także ma zmiana diety. Więcej na ten temat


PYTANIE Umiesz odróżnić niegroźny ból brzucha od ważnych symptomów choroby?

 Tak, wiem, jakie to ważne
 Ból to ból: istotne są inne objawy
 Nie, ale nie miewam problemów z układem pokarmowym, więc nie muszę tego wiedzieć
 Właściwie to nie wiem
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • Monna Ronna

    Oceniono 1 raz -1

    mój narzeczony diagnozował się ponad rok, lekarze nie mogli mu pomóc a miał okropne boleści. Gastroskopia, endoskopia, USG brzucha, kolonoskopia i nic. A bóle okropne, nie mógł jeść kilka dni, 5 dni pił suplement który zastępuje posiłek, bezresztkowy, bo wszystko inne, pokarmy stałe sprawiały ból. Teraz odpuścił, radzi sobie tabletkami na ból i właśnie niejedzeniem, 4 do 5 dni i przechodzą bóle.

  • Maria Zasada

    Oceniono 1 raz -1

    faktycznie diagnoza to podstawa. Chodziłam z córką na wiele badań: gastroskopia, USG a brzuch bolał i bolał... To była zwykła nietolerancja laktozy. Wystarczy, że połknie Lactaza Prebi (enzym na trawienie laktozy) i po problemie.ten dodatkowo jest z prebiotykiem. słodkawy proszek, który bardzo lubi. Umie połykać kapsułki ale i tak go wysypuje i zjada :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX