Palący, piekący ból w okolicy żołądka może oznaczać chorobę wrzodową

Palący, piekący ból w okolicy żołądka może oznaczać chorobę wrzodową grafiki gazeta.pl, Shutterstock

Podziel się

Taki ból brzucha często promieniuje do łopatek i kręgosłupa. Pozornie bardzo przypomina wcześniejszy przykład. Zasadnicza różnica dotyczy jednak charakteru samego bólu. Nie jest jednorazowy, nagły. Zazwyczaj objawia się pieczeniem albo uczuciem głodu. Bólowi brzucha towarzyszą mdłości, odbijanie, gazy, czasem też wymioty. Dolegliwości nasilają się jesienią i wiosną. Ocenia się, że ich intensywność jest zależna od wieku chorego: osoby młodsze mają bardziej zaostrzone objawy.

Taki ból brzucha może oznaczać:

owrzodzenie żołądka i/lub dwunastnicy

Dla wrzodów żołądka typowe jest zaostrzenie bólu ok. pół godziny po posiłku oraz wzdęcia, nudności lub wymioty. Przy owrzodzeniu dwunastnicy palący ból pojawia się zaraz po przebudzeniu i trwa nieprzerwanie, a zmniejsza się 2-3 godziny po posiłku. Często w nocy lub wczesnym rankiem jest ssący. Łagodzi go jakakolwiek przegryzka.

Wrzodów żołądka i dwunastnicy nie wyleczysz jednak przekąskami i domowymi sposobami. Kiedyś wierzono, że owrzodzenia powstają przede wszystkim w wyniku działania stresu i niewłaściwej diety. Dziś wiemy, dzięki dwóm Australijczykom Barry'emu J. Marshallowi oraz J. Robinowi Warrenowi, że najczęstszy sprawca kłopotów to bakteria Helicobacter pylori. Naukowców docenili nie tylko lekarze i pacjenci, wreszcie skutecznie leczeni, ale i Komitet Noblowski, przyznając w 2005 roku nagrodę w dziedzinie medycyny za to przełomowe odkrycie.

Jeśli podejrzewasz wrzody, nie zwlekaj z wizytą u gastrologa (skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu). Tylko on może ci skutecznie pomóc na ten rodzaj bólu brzucha.

Przede wszystkim sprawdzi, czy i jak poważne są zmiany w żołądku i dwunastnicy oraz wykluczy inne problemy ze zdrowiem, np. refluks żołądkowo-przełykowy. Bakterie Helicobacter pylori pokonają odpowiednie antybiotyki. Dodatkowo lekarz przepisuje najczęściej środki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.

Na przebieg choroby i ewentualne zaostrzenie objawów ma także wpływ tryb życia. Poznaj zatem 9 sposobów na wrzody żołądka. Antybiotyki to jeszcze nie wszystko.

Umiesz odróżnić niegroźny ból brzucha od ważnych symptomów choroby?
Komentarze (7)
BÓL BRZUCHA - poznaj przyczyny dolegliwości. Pokaż, gdzie boli, powiemy dlaczego [RYSUNKI]
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 13 razy 13

  Ból brzucha z prawej strony opisaliście... a z lewej?

 • roziu_to_moj_nick

  Oceniono 4 razy 4

  Ból brzucha w 90% - pij przez kilkanaście dni wodę z sokiem z cytryny, a najlepiej przez kilka dni E300 (wg zaleceń) --> pójdzie odpowiedni stolec i po bólu.

 • thorsdotter

  Oceniono 10 razy 2

  ależ OCZYWIŚCIE, GW prawdę Ci powie.... i na medycynie się znają te dzieciaki na stażu, co po polsku dobrze nie umieją pisać i na prawie i na ekonomii, ale najbardziej chyba na orgazmach.

 • Mirwat Elshaik

  0

  kłujący ból podbrzusza w centralnej części oraz zgaga nudności czy mogą to być objawy ciąży

 • Wiktoria Sak

  0

  Mam 13 lat boli mnie prawa strona od 3 dni wiec zaczelam szukac w internecie Co moze mi byc Jak zaczelam czytac o kamieniach bardzo sie przestraszylam bede musiala podejsc do lekarza bardzo boje sie ze bede mogla miec operacje

 • lady_t

  Oceniono 12 razy 0

  Nagminne używanie na stronach w domenie gazeta.pl idiotycznej kalki z angielskiego "i/lub" jest jednym z powodów, dla których nigdy nie wykupię abonamentu Agory. A dziennikarzynom proponuję doczytać o "lub" i "albo".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX