2. Ból w środkowej części brzucha

grafiki gazeta.pl, Shutterstock

Taki ból brzucha często promieniuje do łopatek i kręgosłupa. Pozornie bardzo przypomina wcześniejszy przykład. Zasadnicza różnica dotyczy jednak charakteru samego bólu. Nie jest jednorazowy, nagły. Zazwyczaj objawia się pieczeniem albo uczuciem głodu. Bólowi brzucha towarzyszą mdłości, odbijanie, gazy, czasem też wymioty. Dolegliwości nasilają się jesienią i wiosną. Ocenia się, że ich intensywność jest zależna od wieku chorego: osoby młodsze mają bardziej zaostrzone objawy.

Taki ból brzucha może oznaczać:

owrzodzenie żołądka i/lub dwunastnicy

Dla wrzodów żołądka typowe jest zaostrzenie bólu ok. pół godziny po posiłku oraz wzdęcia, nudności lub wymioty. Przy owrzodzeniu dwunastnicy palący ból pojawia się zaraz po przebudzeniu i trwa nieprzerwanie, a zmniejsza się 2-3 godziny po posiłku. Często w nocy lub wczesnym rankiem jest ssący. Łagodzi go jakakolwiek przegryzka.

Wrzodów żołądka i dwunastnicy nie wyleczysz jednak przekąskami i domowymi sposobami. Kiedyś wierzono, że owrzodzenia powstają przede wszystkim w wyniku działania stresu i niewłaściwej diety. Dziś wiemy, dzięki dwóm Australijczykom Barry'emu J. Marshallowi oraz J. Robinowi Warrenowi, że najczęstszy sprawca kłopotów to bakteria Helicobacter pylori. Naukowców docenili nie tylko lekarze i pacjenci, wreszcie skutecznie leczeni, ale i Komitet Noblowski, przyznając w 2005 roku nagrodę w dziedzinie medycyny za to przełomowe odkrycie.

Jeśli podejrzewasz wrzody, nie zwlekaj z wizytą u gastrologa (skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu). Tylko on może ci skutecznie pomóc na ten rodzaj bólu brzucha.

Przede wszystkim sprawdzi, czy i jak poważne są zmiany w żołądku i dwunastnicy oraz wykluczy inne problemy ze zdrowiem, np. refluks żołądkowo-przełykowy. Bakterie Helicobacter pylori pokonają odpowiednie antybiotyki. Dodatkowo lekarz przepisuje najczęściej środki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.

Na przebieg choroby i ewentualne zaostrzenie objawów ma także wpływ tryb życia. Poznaj zatem 9 sposobów na wrzody żołądka. Antybiotyki to jeszcze nie wszystko.

PYTANIE Umiesz odróżnić niegroźny ból brzucha od ważnych symptomów choroby?

 Tak, wiem, jakie to ważne
 Ból to ból: istotne są inne objawy
 Nie, ale nie miewam problemów z układem pokarmowym, więc nie muszę tego wiedzieć
 Właściwie to nie wiem
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • Monna Ronna

    Oceniono 1 raz -1

    mój narzeczony diagnozował się ponad rok, lekarze nie mogli mu pomóc a miał okropne boleści. Gastroskopia, endoskopia, USG brzucha, kolonoskopia i nic. A bóle okropne, nie mógł jeść kilka dni, 5 dni pił suplement który zastępuje posiłek, bezresztkowy, bo wszystko inne, pokarmy stałe sprawiały ból. Teraz odpuścił, radzi sobie tabletkami na ból i właśnie niejedzeniem, 4 do 5 dni i przechodzą bóle.

  • Maria Zasada

    Oceniono 1 raz -1

    faktycznie diagnoza to podstawa. Chodziłam z córką na wiele badań: gastroskopia, USG a brzuch bolał i bolał... To była zwykła nietolerancja laktozy. Wystarczy, że połknie Lactaza Prebi (enzym na trawienie laktozy) i po problemie.ten dodatkowo jest z prebiotykiem. słodkawy proszek, który bardzo lubi. Umie połykać kapsułki ale i tak go wysypuje i zjada :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX