Zdrowe odżywianie. Obalamy 9 najpopularniejszych mitów

27.06.2016 15:34
Prawdy i mity na temat zdrowego odżywiania

Prawdy i mity na temat zdrowego odżywiania rys. Arkadiusz Gadaliński

Dieta wegetariańska gwarantuje idealną sylwetkę, a pieczywo żytnie jest mniej kaloryczne od pszennego? Poznaj 9 najczęściej powielanych mitów żywieniowych.
Komentarze (69)
Zdrowe odżywianie. Obalamy 9 najpopularniejszych mitów
Zaloguj się
 • dokowski

  Oceniono 68 razy 30

  Po raz pierwszy widzę na tym portalu rzecz popularnonaukową bez błędów i na poziomie. Widać, że macie nowego redaktora naukowego. Jedyne, do czego można się przyczepić, to niezręcznie wroga opinia na temat wody. Picie wody jest zdrowe nie tylko dla cukrzyków i chorych na nerki. Picie wody ułatwia odchudzanie, poprawia wypróżnienia osobom ze skłonnością do zaparć... każdy, kto pije mało wody, zrobi dobrze zwiększając dzienną dawkę wody o jedna czy dwie szklanki. Oczywiście nie warto pić wody zamiast jeść owoce i warzywa, ale prawie zawsze warto po prostu wypić codziennie dodatkową szklanke wody. A Wasz artykuł raczej do tego zniechęca, mam nadzieję, że niechcący

 • radqq

  Oceniono 30 razy 16

  Szkoda, że nie napisaliście, że ten olej olej rzepakowy zdrowszy od oliwy to olej tłoczony na zimno. To zupełnie co innego niż wielkie butelki, które można za parę złotych kupić w markecie. Taki olej wcale niełatwo kupić i swoje kosztuje.

 • aw34

  Oceniono 10 razy 8

  Strasznie tam dużo tych omega 3 w oleju rzepakowym (już jeśli to tylko tłoczonym na zimno). W dodatku są słabo przyswajalne. Z tymi olejami w diecie to gruba przesada. Wielu lekarzy już wie, że mamy w diecie nadmiar omega6 i żebyśmy nie wiem jak dużo używali olejów roślinnych (nawet lnianego) to i tak tylko tę dysproporcję na rzecz omega 6 będziemy tylko powiększać.

 • taka_sprawa

  Oceniono 26 razy 6

  1. Wody należy pić tyle, żeby być nawodnionym. Nie ma złotej zasady co do objętości wody, ale jeśli ktoś liczy kalorie to mniej więcej 1 ml wody na 1 kcal.
  2. Najzdrowsze dla naszego organizmu nie są tłuszcze roślinne, a zwierzęce - tran, jaja.
  3. Na redukcji można jeść węglowodany proste, które zawarte są choćby w owocach czy miodzie. Dobrze jest je ograniczyć, ale niekoniecznie trzeba wyrzucać.
  4. Olej rzepakowy zdrowszy niż oliwa tylko dlatego że ma lepszy stosunek omega-6 do omega-3? Nawet nie napiszecie, że chodzi o olej nierafinowany. Poza tym jest to omega-3 roślinnego pochodzenia (ALA), a co z EPA oraz DHA?
  5. O wegetarianizmie nie będę się wypowiadał, bo i tak uparty roślinożerca będzie trwał przy swoim.
  6. Zamiast czekolady gorzkiej można zrobić swoją lub kupić mleczną na bazie maltitolu (np. Wedla)

 • taka_sprawa

  Oceniono 6 razy 4

  od kiedy skrobia to są węglowodany proste?

 • makvelithedon7

  Oceniono 44 razy 4

  Jeszcze raz, bo już wiele razy pisałem: To nie jest tak, że każdy węglowodan złożony jest dobry. Nie można napisać takiego czegoś. Chciałbym wiedzieć, kto przygotował to zestawienie? Który dietetyk był konsultantem. W 50% są to dawno obalone pseudo-teorie. Nie czytajcie tego.

 • clevland

  Oceniono 5 razy 3

  Roundupem (nie jest biodegradowalny i jest bardzo szkodliwy zawiera glifosat) wysusza się (nazywa się to desykacja) przed zbiorami rzepak:
  nto.pl/wiadomosci/opolskie/art/4571109,opolscy-rolnicy-truja-chemikaliami-rzepak-nas-i-siebie,id,t.html

  agrofakt.pl/desykacja-rzepaku-koniecznosc-wybor/

  No i opinie na forum rolniczym:
  agrofoto.pl/forum/topic/282-pryskanie-rzepaku-na-dojrzewanie-suszenie/page-2

  Ktoś powinien zbadać ten olej na zawartość glifosatu.
  Pytanie czy słonecznik i len tak samo się spryskuje...

 • korona.

  Oceniono 29 razy 3

  Olej lniany + olej z krokosza bawarskiego (lub wiesiołka) to idealne źródła omega 6 i 3. Trzymać w lodówce i spożywać na zimno. Podgrzane oleje roślinne (smażenie) to katastrofa zdrowotna (produkcja wolnych rodników). Wyjątkiem jest olej kokosowy, który świetnie nadaje się do smażenia i tylko na tym oleju powinno się smażyć. Absolutnie nie na oliwie z oliwek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o zdrowym jedzeniu: