Pora jedzenia ma znaczenie! Dlaczego warto trzymać się dobowego cyklu organizmu?

Małgorzata Olejniczak
13.09.2016 10:16
A A A
Rano jak król, w południe jak książę, wieczorem jak żebrak: mawiały już nasze babcie. Dietetycy przyznają im rację

Rano jak król, w południe jak książę, wieczorem jak żebrak: mawiały już nasze babcie. Dietetycy przyznają im rację (Jessica Spengler, https://www.flickr.com/photos/wordridden/, (CC BY 2.0))

Nasze samopoczucie w dużej mierze zależy od tego, co i jak jemy. Trzeba jednak pamiętać, że sam dobór składników to za mało. Istotna jest również pora dnia, w której sięgamy po posiłki. W zabieganej codzienności coraz trudniej o rytuały, ale jednak warto
O której godzinie jeść, a o której nie: czytaj (6)

PYTANIE Jesz śniadania?

 Zawsze, nie wyjdę z domu bez
 Zazwyczaj
 Tak, ale bardzo późno
 Czasami
 W zasadzie nie
Komentarze (27)
Zaloguj się
 • gesipipek65

  Oceniono 22 razy 22

  Muszę się zwolnić z pracy bo etat uniemożliwia mi w zjedzeniu obiadu w godz 13-15

 • Paweł Zawadzki

  Oceniono 40 razy 12

  Powielacie mity i siejecie bzdury, ten portal ma w nazwie zdrowie? Proponuję zajrzeć do badań naukowych które twierdzą że ilość posiłków nie ma tak dużego znaczenia a dziennie wystarczą 2-3 spore porcje. Śniadanie wcale nie jest ważne, jeśli nie jesteśmy głodni to nie trzeba rano jeść. Ja dziś przykładowo pierwszy posiłek zjadłem o 15 i do tego czasu bardzo dobrze się czułem i miałem dużo energii. Po posiłku lekko mi energia spadła ponieważ organizm przeszedł w tryb trawienia. Polecam zapoznać się z Interminent Fasting i badaniach na jego temat.

 • fragola50

  Oceniono 12 razy 10

  Każdy organizm najlepiej wie kiedy i czego mu potrzeba. Każdy ma także swój zegar biologiczny. Na cholerę wprowadzać zmiany??

 • anuria

  Oceniono 11 razy 9

  "Nie jest ci pisane długie dobre życie, zatem nie potrzebujesz optymalnych wytycznych." Wy tak serio...?

 • subejz11034

  Oceniono 8 razy 8

  podoba mi się opcja z popołudniowym piciem alkoholu

 • 1234pablo

  Oceniono 8 razy 6

  Głupia ankieta. Jem śniadania zawsze, ale niemal nigdy w domu. Nie jest to też bardzo późno.

 • idzi8888

  Oceniono 6 razy 4

  Co za bełkot i to jeszcze w slajdach żeby więcej reklam upchnąć i wejść naklikać...

 • magwol2

  Oceniono 7 razy 1

  Podobni najlepiej jest jeść małe posiłki co ok 3 godziny a jednocześnie ostatni posiłek 4 godziny przed snem? Może i we śnie organizm spala mniej i wolniej, ale to dalej nawet 12 godzin bez jedzenia.

  Mam stan przedcukrzycowy, mam zalecenie żeby zjeść coś godzinę przed snem - jogurt, sałatkę itp. i śniadanie jak najszybciej po obudzeniu.
  Inaczej cukier na czczo mam 140 (taki paradoks - cukier potrafi być podwyższony w wyniku głodu, bo głód to stres, a stres uwalnia glikogen z wątroby).
  Jakbym miała nie jeść tyle czasu ile tu sugerują, to kładąc się spać byłabym już głodna, wiec bym nie mogła zasnąć albo głód by mnie w nocy obudził. A kłopoty ze snem = stres = glikogen = cukier znowu skacze.

  Jednak będę słuchać mojej panie diabetolog (dr. n.med.) a nie dietetyków z bożej łaski. Glukometr mówi, że jej metoda działa.
  Jakby mi ktoś kiedyś wyjaśnił całą ta fizjologię, to być może dziś bym nie walczyła, żeby nie dostać pełnoobjawowej cukrzycy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX