imbir

imbir Shutterstock

Podziel się

Imbir, a konkretnie jego kłącze, jest przyprawą znaną od ponad 3000 lat. W dawnych czasach, podobnie jak pieprzu używano go również jako środka płatniczego. Tak jak w przypadku poprzednich przypraw, za jego smak oraz właściwości odpowiedzialna jest głównie jedna z zawartych w nim substancji - gingerol, która pod wpływem obróbki termicznej przekształca się w zingeron. Podobnie jak poprzednicy imbir ma także wiele zastosowań prozdrowotnych

Sezonowe wsparcie

Przede wszystkim potrafi doskonale rozgrzewać, a przy tym wspierać odporność. Wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co jest nam szczególnie potrzebne w okresie jesienno-zimowym. Dba także o naszą jamę ustną, zarówno zapewniając świeży oddech, jak i działając odkażająco oraz hamująco na rozwój wielu bakterii, wirusów i grzybów. Podobne właściwości ma również jego bliska kuzynka - kurkuma, dodatek do wielu mieszanek przyprawowych (np. curry). Płukanki z imbiru uważa się ponadto za środek łagodzący bóle gardła.

Dla trawienia

Wspomaga on również pracę układu pokarmowego. Najlepiej przyprawiać imbirem (zarówno świeżym jak i w postaci proszku) tłuste potrawy. Z jednej strony bowiem ułatwia ich trawienie, a jak wykazują niektóre badania - może mieć także wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Jego dodatek pobudza również wydzielanie śliny i soku żołądkowego, a przy okazji chroni śluzówkę żołądka, zapobiegając powstawaniu uszkodzeń. Jest także moczopędny.

Imbir jest również znany, jako środek zapobiegający mdłościom, co potwierdzono w badaniach. Łagodzi je szczególnie w przypadku migren, chorobie lokomocyjnej, zapobiega także wymiotom po narkozie czy chemioterapii. Zaleca się jednak ostrożne stosowanie go w przypadku dzieci do lat 6 oraz kobiet w ciąży (część badań wykazała bowiem, że może on sprzyjać poronieniu). Ponieważ ma działanie rozkurczowe, może również przynieść ulgę podczas bolesnej miesiączki, a także w osobom cierpiącym na astmę.

Zewnętrznie jest stosowany w formie maści czy plastrów, szczególnie o działaniu rozgrzewającym i przeciwzapalnym. W formie olejku do masażu może zaś pomóc na obolałe mięśnie. Płukanki czy balsamy z dodatkiem imbiru stosuje się z kolei, aby poprawić kondycję włosów. Nie brak również preparatów wyszczuplająco-modelujących z jego dodatkiem, które mają za zadanie zwalczyć pomarańczową skórkę.

Przeciwwskazania

Imbir jest niewskazany nie tylko w czasie ciąży. Nie powinny go spożywać przede wszystkim osoby, u których stwierdzono kamicę żółciową, powoduje on powiem zwiększone wydzielanie żółci. Ponadto może powodować rekcje alergiczne. Pomimo, iż zazwyczaj pomaga w problemach żołądkowych, u niektórych osób po jego spożyciu mogą pojawić się takie objawy jak wzdęcia czy nadmierne wydzielanie gazów. Niekiedy źle reagują na imbir również osoby cierpiące na chorobę wrzodową lub stany zapalne jelit.

Co wiesz o ziołach?
1/12Siemię lniane ma zbawienny wpływ na układ pokarmowy, gdyż:
Komentarze (2)
Nimi pachną nie tylko święta. 5 rozgrzewających przypraw na chłodniejsze dni - jak działają?
Zaloguj się
  • kasiki

    Oceniono 7 razy 1

    cytryna z imbirem i miodem do herbaty, cynamon albo chilli do gorącej czekolady i zimowe wieczory nie straszne ;) na bio-kraina.pl mają takie rozgrzewające pyszności. smaczne i zdrowe ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Więcej o zdrowym jedzeniu: