Zboża i produkty zbożowe z glutenem - które są najzdrowsze?

Eliza Dolecka
12.11.2015 10:48
A A A Drukuj
Pieczywo pełnoziarniste, mąka z pełnego przemiału - niby znamy już przepis na zdrowie. Zarazem od czasu obalenia tradycyjnej piramidy żywienia zboża przestały być bezwzględną podstawą naszej diety, a specjaliści podkreślają, że i przy ich wyborze należy kierować się zasadą różnorodności. Owies, jęczmień, pszenica, żyto, orkisz - które z tych źródeł węglowodanów jest najlepsze? Na które lepiej uważać? Czego brakuje w naszym menu?

Shutterstock

Uwaga! Przegląd obejmuje wyłącznie zboża zawierające gluten!

Ponieważ gluten to pożywne białko roślinne, szkodliwe jedynie dla osób, które są na niego uczulone lub nie tolerują go z różnych przyczyn, poniżej przegląd zbóż glutenowych. O bezglutenowych napiszemy w kolejnym odcinku.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pszenica dobra pełna?

Jest niekwestionowaną królową w piekarnictwie. Niemal wszelkie wypieki, które trafiają na nasz stół, są zrobione z mąki pszennej.

Ziarno pszenicy to przede wszystkim znakomite źródło energii: ponad 60% jego składu stanowią cukry (skrobia). Pozostałe składniki (poza wodą) to pożywne białka (12%), trochę tłuszczu, 2% błonnika, cenne witaminy i minerały (fosfor, potas, magnez, witaminy z grupy B, wit. E).

Pozornie nic, tylko jeść. Rzecz jednak w tym, że ziarno spożywamy dopiero przetworzone, a im intensywniejsza przeróbka, tym wartości odżywcze coraz mniejsze.

 

Popiół informacyjny

Bardzo popularna mąka pszenna tortowa (typ 450) "zawiera" w 100 kg mąki zaledwie 450 g popiołu, a to właśnie w nim są wszelkie skarby witaminowe i mineralne, błonnikowa okrywa nasienna, etc. Oczywiście "zawartość popiołu" nie powinna być traktowana dosłownie - to potoczne określenie specjalnego procesu spalania, pozwalającego sprawdzić zawartość substancji mineralnych. Badaniom poddaje się próbkę mąki, a nie już tę konkretną w torebce, jednak na podstawie typu mąki, wyrażanego w liczbach, możemy ocenić, ile w niej cennych związków.

Jasna mąka zawiera ok. 20-30% cennych składników odżywczych w porównaniu do czystych ziaren. Im wyższy typ, tym straty mniejsze.

W Polsce obowiązują następujące oznakowania i nazewnictwo typów mąki pszennej:

450 (tortowa),

500 (krupczatka),

550 (luksusowa),

650 (bułkowa),

750 i 850 (chlebowa),

1400 (sitkowa),

1850 (graham),

2000 (razowa).

Nie bez racji więc osoby przywiązujące sporą wagę do zdrowego odżywiania mawiają, że biała mąka to 20% jedzenia i 80% śmieci... Problem jednak w tym, że świadomość nie przekłada się powszechnie na zmianę typu mąki (biała jest smaczniejsza, łatwiej się z niej wypieka). Co gorsza, coraz częściej pojawiają się głosy, że i razowa mąka zdrowa nie jest.

Racje Davisa

Na czele wrogów pszenicy od kilku lat stoi amerykański kardiolog William Davis, autor głośnej książki "Wheat Belly" (Pszeniczny Brzuch). Jego zdaniem to lobby zbożowe przyczyniło się to zbudowania na pszenicy amerykańskiej (a potem światowej) piramidy żywienia. Skutek? Otyłość, cukrzyca, inne choroby cywilizacyjne.

Chociaż nie ma wiążących badań klinicznych, potwierdzających ostatecznie tezy Davisa, trudno zlekceważyć fakt, że wielu jego pacjentów wróciło do zdrowia po wyeliminowaniu z diety pszenicy. Ponadto coraz więcej dietetyków przyznaje, że dominujące cukry w pszenicy rzeczywiście mogą powodować silną reakcję insulinową, sprzyjającą znacznym wahaniom poziomu cukru we krwi oraz pojawieniu się wtórnego, nieuzasadnionego uczucia głodu. Stąd prosta droga do obżarstwa i nadwagi.

Fityniany tylko zbożowe?

Kolejny słaby punkt pszenicy: fityniany. To jedne z substancji antyodżywczych, czyli takich, które uniemożliwiają wchłanianie cennych składników w pożywieniu, a nawet same szkodzą. Fakt, nawet specjaliści z SGGW nie przeczą, że fityniany występują w zbożach. Nie oznacza to jednak, że nie ma ich w innych produktach. Obfituje w nie choćby ziarno sezamowe, rzepak, rośliny strączkowe.

Mamy ich wszystkich nie jeść? Nic podobnego! Po prostu trzeba pamiętać, że przyswajanie niektórych substancji z roślin jest utrudnione. Właśnie dlatego czasem źle stosowana dieta wegetariańska okazuje się niedoborową. Fityniany są mniej aktywne, a zarazem przyswajanie minerałów możliwe, gdy chleb jest na zakwasie, a nie "pędzony" na drożdżach. Zatem, jeśli masz dostęp do chleba na zakwasie, możesz bać się pszenicy trochę mniej. Jeść z umiarem, jak wszystko, a będzie dobrze.

Amerykańska piramida żywienia upadła nie z powodu pszenicy, a wielu innych słabych punktów (czytaj: Jak Willett obalił piramidę?). Potrzebujemy energii, potrzebujemy produktów zbożowych. Zresztą pszenica ma mniej krytykowaną konkurencję...

Czytaj także:

Cała prawda o błonniku

Białka, tłuszcze, węglowodany: po co je jeść?

Zobacz także
Komentarze (36)
Zaloguj się
 • zeneczex

  Oceniono 19 razy 9

  Owszem, jest moda na 'bezgluten', ale u mnie po odstawieniu glutenu, na co nie wpadł żaden lekarz mijają problemy związane z permanentnie ZATKANYMI ZATOKAMI, ZESPOŁEM JELITA DRAŻLIWEGO, ZMĘCZENIEM, TYCIEM. Ponadto testy na celiaklię nie wykrywają nietoleracji na gluten - tak było w moim przypadku. Polecam, co nie jest łatwe odstawić gluten całkowicie na próbę na ok. 4 tygodnie - trzeba być uważnym bo gluten czai się tuż za rogiem i czytać etykietki. Moja znajoma tylko dzięki diecie bezglutenowej wyleczyła się z problemów hormonalnych, w bonusie schudła 18 kg. Polecam spróbować, bo miesiąc takiej diety nikomu nie zaszkodzi, a może przynieść NIEKTÓRYM nową jakość życia.

 • teafortwoo17

  Oceniono 10 razy 8

  A gdzie gryka, amarantus i choćby komosa quinoa? Gryka - odwrotnie niż pszenica, żyto czy owies - nie zakwasza organizmu i nie powoduje, że w komórkach gromadzi się tzw. śluz, utrudniający komórkom ich prawidłową pracę. Wystarczy przeczytać trochę o oczyszczaniu organizmu, choćby książkę Alejandro Jungera "Clean".
  Z mąki gryczanej wychodzą pyszne ciasta (np. marchewkowe, które smakuje jak piernik).
  Polecam.

 • Gość: kokosz11.1

  Oceniono 10 razy 6

  Niedawno w USA opublikowano ksiazke zatytulowana Wheat Belly, czyli /Pszeniczny Brzuch/ Jej autor Wiliam Davis, na codzien praktykujacy kardiolog i bloger, obala wypromowana przez urzedowa dietetyke mit, ze pelnoziarniste pokarmy sa zdrowe i dlatego powinny byc podstawa codziennej diety. Zdaniem Davisa, zarowno praktyka lekarska, jak i wspolczesna wiedza naukowa, dostarcza niezbitych dowodow na to, ze zboza, a zwlaszcz pszenica, moga byc dla wielu osob zrodlem "nieuleczalnych" schorzen przewleklych /np.nadcisnienie, cukrzyca, choroby serca, migreny, bole stawow, artretyzm, alergie itp./, wobec ktorych "zfarmaceutyzowana" medycyna jest bezradna. "Pszeniczny Brzuch" to kolejne potwierdzenie tego, ze niskotluszczowa dieta oparta na zbozach wpedza ludzi w chorobe, a chorym nie pozwala wyzdrowiec, zwiekszajac jedynie ich zaleznosc od lekarstw.
  Dr Wiliam Davis zebral wiedze na ten temat nie tylko z literatury medycznej, siegnal rowniez do genetyki rolniczej, ktora w ciagu ostatnich 50 lat tradycyjna pszenice zmieniala w produkt hybrydowy - oplacalny, odporny i wydajny, ale praktycznie bez zwiazku z pierwowzorem.

 • wj_2000

  Oceniono 5 razy 5

  Skład ziarniaków zależy od odmiany oraz technologii produkcji, jakości gleby i warunków pogodowych i przeciętnie wynosi: woda – 13,2%, białko – 11,7%, węglowodany – 69,3%, błonnik – 2%, tłuszcze – 2%, substancje mineralne – 1,8%.

 • moorsoldaten

  Oceniono 5 razy 5

  Szanowna pani autorko w tekście o życie wkradł się błąd. Nie ma takiej mąki żytniej jak pani napisała o typie 580.
  Typy mąki żytniej wg PN-A-74032:2002
  typ 500
  typ 720
  typ 1150
  typ 1400
  typ 2000
  Jeśli chodzi o chleb żytni razowy, to jest on robiony z mąki o typie 2000 i powinien być pozbawiony dodatku mąki białej typ 720. Nieuczciwi piekarze dosypuję jej jednak ponieważ jest tańsza od razowej. Nie prawdą jest też teza że mąka żytnia wymaga zakwasu ponieważ na zwykłych drożdżach piekarniczych wyrośnie nam znacznie pulchniejszy i większy choć bardzo ciężkostrawny i pozbawiony zalet chleba na zakwasie - czyli naturalnych dzikich drożdżach.

  Wiele piekarni ma w swojej ofercie chleb na "zakwasie", ale przestrzegam przed kupowaniem żytniego. Dlaczego ? Ano dlatego że w piekarniach przemysłowych nikt nie bawi się z ciastem i nie czeka 20 godzin na to aż ono sobie spokojnie wyrośnie, najpierw jeden raz a potem kolejny. Fabryka piecze w krótkim cyklu produkcyjnym i gdyby chcieli zachować metodę tradycyjną to poszli by z torbami. W piekarniach zamiast naturalnego zakwasu używa się tzw. starterów które szybko zakwaszają ciasto, potem dodaje się zwykłe drożdże i za 2 godziny chleb jest w sklepie lub na bazarku - udając zdrowe pieczywo na zakwasie, które może nam naprawdę mocno zaszkodzić. Przestrzegam amatorów fabrycznego żytniego na "zakwasie" ponieważ mąka żytnia jest ciężkostrawna i wielu osobom zamiast pomóc - może poważnie zaszkodzić. Tylko po procesie (długim) zakwaszania, kiedy dzikie drożdże swobodnie się namnażają, powstają w tym pieczywie dobroczynne alkaloidy obniżające cholesterol i zapobiegające miażdżycy. Zawarte w ziarnach żyta lignany zmniejszają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Wywierają działanie przeciwmiażdżycowe, hipoglikemiczne (obniżające stężenie glukozy we krwi) i przeciwcukrzycowe. Hamują rozwój bakterii i grzybów chorobotwórczych.
  Kupując żytni chleb w sklepie powinniście też wiedzieć że upieczony na zakwasie bochenek jest ciężki, twardy, w środku trochę gliniasty, czasem oblepia nóż przy krojeniu, przypomina raczej cegłę niż chleb ale taki jest właśnie prawdziwy żytni pieczony na zakwasie. Jeżeli naciśniesz taki bochenek palcem, to nie ma on prawa się wgnieść dlatego piekarnie dodają drożdży zwykłych i/lub melasy. Nie odkryję Ameryki jeśli dodam że piekarnie dosypują polepszaczy, spulchniaczy, przyspieszaczy, sypią też środek przeciwgrzybiczny do chleba pakowanego w folię. Apeluję zatem do wszystkich którym zdrowie swoje i swojej rodziny nie jest obojętne aby zamiast trującego chleba z piekarni upiekli swój, który na pewno będzie o niebo lepszy i naturalnie sporo tańszy od chleba którym nas próbują uraczyć "uczciwi" piekarze.

 • zbirone

  Oceniono 46 razy 4

  "gluten to pożywne białko roślinne, szkodliwe jedynie dla osób, które są na niego uczulone lub nie tolerują go z różnych przyczyn"

  Brednie. Gluten nie jest "pożywny" ponieważ ludzki organizm go nie potrafi strawić. Natomiast jego szkodliwe działanie jest faktem, wystarczy się przekonać eliminując go z diety, wtedy kilogramy nadwagi lecą z d.. bez odchudzania, liczenia kalorii i innych zabaw.

 • needmoney

  Oceniono 5 razy 3

  Podsumowując wszystko lepsze od pszenicy, białego cukru i soli ...

 • skrzynka_02

  Oceniono 7 razy 3

  "Chociaż nie ma wiążących badań klinicznych, potwierdzających ostatecznie tezy Davisa"

  Autorka tych słów chyba nie przeczytała całej książki "Pszeniczny brzuch". Davis opisuje liczne badania i testy udowadniające efekty jedzenia glutenu i podaje ich źródła. W Polskiej literaturze o szkodliwym wpływie glutenu na zdrowie pisała m.in. B.Przyjemska "Niebezpieczne zboża".

  "Potrzebujemy energii, potrzebujemy produktów zbożowych"

  Więcej energii z węglowodanów złożonych, magnezu, witamin i innych składników niż w chlebie jest m.in. w kaszach, soczewicy, orzechach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX