Szpinak - liściaste zasilanie kwasem foliowym

Shutterstock

W szpinaku, tak jak w innych warzywach liściastych, siedzi całkiem sporo kwasu foliowego. Jest on niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego. Szczególne znaczenie odgrywa zwłaszcza u samych początków życia, tzn. w życiu płodowym. Kobiety powinny przyjmować go w zwiększonych ilościach najlepiej już na 3 miesiące przed planowaną ciążą i w 3 pierwszych miesiącach jej trwania. To jeden z lepszych środków chroniących przed wystąpieniem wad rozwojowych.

Układ nerwowy na czele z mózgiem potrzebuje go jednak także później. Jego spożycie uaktywnia uspokajająco-doenergetyzowujący miks serotoninowo- noradradrenalinowy. Aby kwas foliowy mógł się dobrze przyswoić, warto skonsumować go z produktami bogatymi w żelazo. Nasza propozycja: szpinak z odrobiną czerwonego chudego mięsa.

Szpinak to także skarbnica nadającego zielony kolor chlorofilu. Tak zwana "roślinna krew" wymiecie z organizmu toksyny.  Za sprawą jego liści udzieli ci się moc dbających o młodość ciała i umysłu antyoksydantów, które przeciwdziałają wolnym rodnikom powstającym m. in. wtedy, gdy się stresujemy.

Jeśli nie lubisz szpinaku, możesz w zastępstwie sięgnąć po brokuły, brukselkę lub sałatę.

Komentarze (27)
Zaloguj się
 • pysznezdrowiepl

  Oceniono 12 razy 8

  Czekolada! Jest wersja bez cukru, słodzona ksylitolem. W wersji "gorzkiej" ma ogromną ilość kakao, które gwarantuje dobry nastrój. Polecam z tych "bezpieczniejszych" używek ;)

 • Gość: Kasia

  Oceniono 24 razy 6

  Jem bardzo dużo bananów w swojej diecie oraz bardzo dużo surowych rzeczy - owoców i warzyw. Z diety wyrzuciłam cukier, na rzecz prawdziwego polskiego miodu z pasieki Tkaczuk, wyrzuciłam też mięso, tłuszcze zwierzęce na rzecz nierafinowanych olejów roślinnych i białek zwierzęcych i codziennie mam dobry nastrój. Konsekwencją tego - całkiem naturalną zresztą - była niechęć do alkoholu. Parę razy próbowałam na imprezie napić się czegoś mocniejszego i mój żołądek cierpiał, a wcześniej nie miałam z tym problemów. Sądzę, że pięknie organizm się oczyścił i odrzuca złe pokarmy. Polecam ;)

 • swinton

  Oceniono 30 razy 4

  Dobry nastrój? W poniedziałek?
  Może to pomoże
  - dla tych co mają pracę, pomyślcie jak długo będziecie musieli zapieprzać do emerytury
  - dla tych co pracy nie mają, policzcie ile macie i jak długo wytrzymacie na bananach

 • lekarzp

  Oceniono 2 razy 2

  Co do czekolady to "Czekolada zawiera szereg substancji psychoaktywnych (między innymi: anandamidy, tyraminę, fenyloetyloaminę, teobrominę i kofeinę), ale w tak niskich stężeniach, że nie wywierają one wpływu na nasz nastój. "!

  Zachęcam do przeczytania artykułu dwóch dietetyczek:
  jestemnadieciewarszawa.blogspot.com/2015/02/jak-zywnosc-wpywa-na-nasz-nastroj.html

 • Stanisław N.

  Oceniono 10 razy 2

  Chude mięso nie pomoże na stres, bo zwierzęta przed śmiercią mają wysoki poziom adrenaliny. Pomyśl, zanim zjesz.

 • Gość: majaOa

  Oceniono 12 razy 2

  A ja przeczytałam w miesięczniku "Żyj Długo" z maja, że - organizmy ludzi którzy regularnie jedzą czekoladę, zawierają mniej tłuszczu w porównaniu z organizmami ludzi którzy czekolady unikają. Badacze podejrzewają że czekoladowe kalorie zachowują sę inaczej niż te "standardowe" Składniki znajdujące się w kakao zwiększają intensywność metabolizmu w ludzkim organiżmie, a to wzmaga spalanie tłusszczu.
  A to już ode mnie - może tak być bo ja codziennie do kawy zjadam cztery kostki czekolady i inne słodkości czekoladowe i jestem szczupła a mam dendencję do tycia.

 • Gość: arkadiusz

  Oceniono 30 razy 2

  Nie posiadam dzieci i właśnie zmienilem orientację na homoseksualną - czy jestem grupą docelową dla gazety?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX