Przegląd produktów słodzących - wybierz słodycz dla siebie

Małgorzata Skorupa
03.09.2014
A A A Drukuj
Potrzebujesz szybko podnieść poziom energii, masz ochotę na coś słodkiego, ale dbasz o linię lub nie chcesz narażać zdrowia na negatywne konsekwencje? Obecnie wybór produktów słodzących, zarówno naturalnego, jak i sztucznego pochodzenia, jest bardzo szeroki i każdy może cieszyć się słodyczą na swoich warunkach.

Shutterstock

Biały kolor informuje o tym, że w kryształkach nie skrywa się w nich nic prócz słodyczy, czyli szybko przyswajalnych węglowodanów prostych. Cukier w naszych cukierniczkach jest robiony bądź z buraków cukrowych, bądź z trzciny cukrowej. Co ciekawe, około 70 proc. polskiego białego cukru robi się z cukru trzcinowego, tyle że przez rafinowanie traci złociste zabarwienie. Niestety razem w parze ulatniają się drogocenne dla zdrowia minerały i witaminy. Gdyby tego było mało, organizm w trakcie trawienia cukrów dodatkowo zużywa znaczne ilości własnych mineralno- witaminowych zasobów m. in. witamin z grupy B, wapnia, magnezu, czy fosforu.

Wady i zalety białych kryształków

Biały cukier daje nam kopa energetycznego, i to dużo szybciej niż zdrowsze węglowodany złożone obecne np. w ziarnach zbóż, kaszach. Niestety siła, jak szybko przychodzi, tak szybko odchodzi, powodując energetyczny dołek i nierzadko... wilczy apetyt na więcej słodkości. W awaryjnych sytuacjach, gdy potrzebujesz natychmiastowego doładowania, możesz pozwolić sobie na cukierka czy ciasteczko, ale warto pamiętać, że spożywanie go w nadmiarze to najprostsza droga do nadwagi i otyłości, a także chorób metabolicznych, zaburzeń odporności oraz problemów z koncentracją i rozdrażnienia.

Uwaga, biały cukier nie zawsze widać na pierwszy rzut oka. Znajduje się nie tylko w pieczywie, słodyczach i napojach, a także w niemal wszystkich produktach wysoko przetworzonych, tj. gotowe sosy, potrawy, a nawet mieszanki przypraw.

Wartość kaloryczna w 1 łyżeczce (5g): 20 kcal

Wartość kaloryczna w 100 g: 405 kcal

Chcesz mieć stały dostęp do naszych treści? Dołącz do nas na Facebooku!

Komentarze (25)
Zaloguj się
 • Oceniono 33 razy 23

  właśnie przeczytałam skład rynkowego najtańszego około 4,50 cukru DIAMANT - Cukier brązowy no kolor to ma brązowy ale zabarwiony KARMELEM!!!!!!! W Polsce zawsze zarobi się pieniądze na nieświadomych konsumentach. O ile podczas kupowania wędlin, nabiału większą wagę prywiązywałam aby sprawdzać składniki, ale w cukrze?!!?!?!?!?!?!? CZYTAJCIE a ZNAJDZIECIE :)

 • Gość: ala

  Oceniono 11 razy 11

  W miodzie jest fruktoza a nie glukoza. Ponadto osoby z podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi z nadwagą i cukrzycą powinni sobie darować spożywanie tego produktu. Fruktoza bardzo mocno podnosi poziom trójglicerydów we krwi gdyż właśnie do nich jest metabolizowana a z trójglicerydów powstaje tkanka tłuszczowa.
  Tak więc, oprócz niewątpliwie zdrowotnych właściwości miodu są tez takie, które pewnym grupom ludzi moga po prostu szkodzić. We wszystkim trzeba zachować umiar :)

 • karol56

  Oceniono 4 razy 4

  Autorka artykułu nie ma zielonego pojęcia o surowcach z których produkuje się w Polsce sacharozę. 70% cukru trzcinowego , ha, ha, ha ................

 • tommyhaa

  Oceniono 30 razy 4

  o aspartamie i mordercach go produkujących i wprowadzajacych powstałą juz masa filmów i opracowań.

 • h2o_wp

  Oceniono 24 razy 2

  Piloci mają zakazane pić napoje z aspartamem przed lotem. Aspartam - podobnie jak fluor w paście - jest tzw. blokerem mózgu. Fluoru używali już Niemcy w obozach koncentracyjnych... Teraz trują aspartamem.

 • Gość: wj_2000

  Oceniono 2 razy 2

  CO do liczby 30 razy o ile rzekomo stewia jest słodsza od cukru, to może to dotyczyć suszonych liści używanych przez Indian. To co się u nas kupuje to EKSTRAKT ze stewii (zresztą są dwa rodzaje - mieszanka glikozydów "jak leci" i prawie czysty Rebaudiozyd pod marką SteviGold znacznie droższy i całkowicie wolny od posmaku ziołowego). Taki ekstrakt jest około 300 razy (TRZYSTA) razy słodszy od cukru.

 • ika_84

  Oceniono 1 raz 1

  Nie mogę zgodzić się z tym artykułem. Po pierwsze, zestawia szkodliwe produkty (sztuczne słodziki czy biały cukier - plaga naszej diety) z naturalnym pożywieniem typu miód, mówiąc "wybór należy do Ciebie, jak potrzebujesz energii to ciasteczko czy cukierek też będzie ok". Gdzie jak gdzie, ale na portalu o zdrowiu tego typu opinii być nie powinno. Po drugie, tytuł sugeruje jednoznaczny wybór - a najlepsze, co możemy robić to urozmaicać swoją dietę. Po trzecie, autorka nie wspomina o tym, że wysoka ilość cukru w diecie, niezależnie już z jakiego źródła, jest dla zdrowia niekorzystna i na źródła cukrów prostych powinniśmy uważać.

 • Gość: backlink tool

  Oceniono 4 razy -4

  Cukier, s�odziki i inne produkty s�odz�ce - wybierz s�odycz dla siebie backlink tool http://www.gscraper.com/

 • Gość: wj_2000

  Oceniono 12 razy -4

  W miodzie jest ZARÓWNO fruktoza jak i glukoza i chyba po równo - jeśli nie dokładnie to w przybliżeniu.
  Gdy dieta nasza nie przekracza średnio dobowo zapotrzebowania kalorycznego organizmu, to żaden tłuszcz się nie odłoży, niezależnie czy dostarczymy glukozę, fruktozę, sacharozę czy skrobię.
  Wyższość fruktozy polega na tym, że przerabiana jest ona na glukozę POWOLI i tym samym nie powoduje wyrzutu adrenaliny i "wilczego głodu". Bez uczucia dyskomfortu głodowego możemy wytrzymywać dłuższe przerwy między posiłkami i z mniejszymi wyrzeczeniami prowadzić odchudzanie.
  Indeks glikemiczny fruktozy to zaledwie 22.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX