6 wrogów cholesterolu - co jeść, by z nim wygrać

Eliza Dolecka
25.11.2015 05:07
A A A Drukuj
Powszechnie dostępni, a prawidłowo stosowani nie wywołują skutków ubocznych. Skuteczni, jak prawdziwe leki. Wszystkich tych pogromców cholesterolu znajdziesz w osiedlowym sklepie. O niektórych mówimy niemal bez przerwy, do znudzenia, w kontekście zdrowego żywienia. Inni trochę zaskakują. Radę, by jeść wszystkich, warto wziąć sobie do serca

Shutterstock

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Człowiek nie ma w tym interesu, by cały cholesterol wypędzić z organizmu. Wręcz przeciwnie: ta substancja lipidowa (czyli rodzaj tłuszczu) jest kluczowym składnikiem komórek zwierzęcych, czyli także ludzkich.

Niezbędny do życia

Cholesterol jest niezbędny dla przetrwania naszego gatunku. Wykorzystywany jest bowiem przy produkcji hormonów płciowych (estrogeny, progesteron, testosteron), więc, po części, to dzięki niemu podejmujemy aktywność seksualną, kobiety zachodzą w ciążę, a potem mogą donosić ciążę.

Dzięki cholesterolowi może rozwijać się dziecięcy mózg i możemy wchłaniać w jelicie tłuszcze. Potrzebujemy go, by przyswoić witaminę D. Po co zatem go ograniczać, czy obniżać?

Cholesterol cholesterolowi nierówny, a co za dużo, to niezdrowo.

Za mało? Też źle

Niedobory cholesterolu zdarzają się bardzo rzadko, gdyż prawidłowo funkcjonujący organizm może go wyprodukować samodzielnie, głównie w wątrobie. Cholesterol ma dwie frakcje: LDL (powszechnie nazywaną "złym cholesterolem") i HDL (czyli "dobry cholesterol").

Ten pierwszy pochodzi głównie z pożywienia, a w nadmiarze jest naprawdę groźny, gdyż sprzyja miażdżycy, osadzając się w naczyniach krwionośnych.

Gdy zagraża już zdrowiu, wyregulowanie jego poziomu jest możliwe przy pomocy leków, jednak bez zmiany nawyków żywieniowych nie pomoże żadna farmakologia.

Przykre konsekwencje

Jeśli przesadzisz z cholesterolem, narażasz się na zawał, udar, inne problemy z krążeniem. Zarazem gastrolodzy i dietetycy przestrzegają: indywidualna produkcja i tolerancja związków tłuszczowych jest odmienna. Znaczenie ma tryb życia, ale i wiek oraz inne czynniki wpływające na metabolizm komórkowy. Czyli fakt, że pochłaniasz wraz z jedzeniem mniej źródeł cholesterolu niż inni, nie oznacza jeszcze, że ostateczny poziom tego związku w twojej krwi będzie niższy. Nie ma też pewności, jakie konsekwencje poniesiesz.

Czy już masz problem? Najlepiej zrób badanie krwi (przynajmniej raz w roku), by się przekonać. Wysoki cholesterol nie boli, nie musi ci ostrzec...

Norma dla osoby dorosłej:

Cholesterol całkowity [mg/dl]:

- prawidłowy: 130-200

- graniczny: 201-239

- wysoki: 240 i powyżej

Cholesterol LDL ("zły" cholesterol) [mg/dl]:

- prawidłowy: poniżej 130

- graniczny: 131-159

- wysoki: 160 i powyżej.

Cholesterol HDL ("dobry" cholesterol) [mg/dl]:

- wskazany: powyżej 45

- nieprawidłowy: poniżej 40.

Uwaga! Podany zakres norm ma charakter orientacyjny. Możliwe są drobne odstępstwa, wynikające z metod badania i stosowanych odczynników, stosowanych w konkretnym laboratorium. To one przede wszystkim są obowiązujące.

Potrzebny lekarz

Wysoki, zagrażający zdrowiu, poziom cholesterolu we krwi wymaga nadzoru lekarza, niejednokrotnie przyjmowania leków, ale także zmiany stylu życia (aktywność fizyczna to podstawa) i nawyków żywieniowych, w tym ograniczenia tłustych mięs oraz wędlin, podrobów, tłustych serów, masła, czekolady, czy ciast z kremem na bazie pełnotłustego mleka. Fakt, cholesterol przede wszystkim jest wytwarzany przez organizm w zależności od potrzeb, jednak, gdy już jest już go za dużo, bo naturalne mechanizmy zawiodły, trzeba ograniczyć to dodatkowe "wsparcie" z diety.

Warto także sięgać jak najczęściej po naturalnych wrogów złego cholesterolu, bo o ile są wątpliwości czy jajko może podnieść jego poziom (coraz więcej badań temu zaprzecza), wiemy na pewno, że niektóre substancje umieją go obniżyć. Wrogowie cholesterolu są wskazani dla wszystkich (chyba, że cierpisz na jakieś schorzenie i lekarz zaleci inaczej).

Jedni pogromcy utrudniają wchłanianie cholesterolu z pożywienia, inni wyganiają go z organizmu, jeszcze inni wpływają na różne procesy metaboliczne, pozwalające kontrolować jego poziom. Czas ich poznać lepiej.

Czytaj także:

Za niski cholesterol całkowity - co robić?

Podwyższony cholesterol, a dieta

Nie tylko dieta: najważniejsi pogromcy cholesterolu

Zobacz także
Komentarze (5)
Zaloguj się
 • wiesenblum

  Oceniono 11 razy 11

  Mówiąc językiem gazeta.pl : "Ależ te normy wciąż spadają" :-)
  Koncerny op piguł, tak łatwo zysków nie oddadzą. Ja mam od zawsze za wysoki - ten "dobry" o jakieś 70%, ten "zły" o jakieś 25-30 % i co ? Ano nic, poza lekarzami, którzy się cieszą, że jeśli to "taka genetyka" to będę musiał brać leki do końca życia. Chcieliby ;-)

 • nasa4ever

  Oceniono 16 razy 10

  Cholesterol podnosi się w wyniku stanów chorobowych organizmu, odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego. Nie ma złego cholesterolu i dobrego. LDL to lipoproteina nisko nasycona a HDL to lipoproteina wysoko nasycona. Nawet nie ma w nazwie słowa cholesterol. Dopuszczalne poziomy cholesterolu były zaniżone. W momencie ich wprowadzenia ogromna cześć populacji z marszu miała za wysoki cholesterol. Cholesterol jest raczej indykatorem a nie przyczyną problemów zdrowotnych.

 • plastikpiokio

  Oceniono 21 razy 9

  bez cholesterolu NIE MA ŻYCIA ----nie zapominajcie o tym.dietetycy z bożej łaski.

 • swinton

  Oceniono 8 razy -2

  Jabłka, jabłka...
  A większość z nich napchne czymś że nic tylko pierdzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX