Kleszcze atakują, a na boreliozę nie ma szczepionki

Zdjęcie numer 1 w galerii - Kleszcze atakują, a na boreliozę nie ma szczepionki

Shutterstock

Takiego wypełnionego krwią kleszcza trudno przegapić, chociaż i to się zdarza. Nimfa kleszcza, wielkości ziarna maku, pozostaje częściej przeoczona przez swoją ofiarę
 • Zdjęcie numer 1 w galerii Kleszcze atakują, a na boreliozę nie ma szczepionki
 • Zdjęcie numer 2 w galerii Kleszcze atakują, a na boreliozę nie ma szczepionki
Komentarze (14)
Zaloguj się
 • rinca

  Oceniono 4 razy 4

  Najlepiej kupić Mustico tick-off na kleszcze. to spray który w sekundzie zabija/zamrażą kleszcza i można go spokojnie wyciągnąć już martwego pincetką. Metoda jest szybka, bezpieczna i łatwa do wykonania. Spray można stosować u ludzi i zwierząt

 • paticzak

  Oceniono 8 razy 4

  Borelioza jest chorobą o bardzo niespecyficznych objawach i traktowaną po macoszemu przez lekarzy. W przypadku wykrycia stosuje się krótkotrwałą antybiotykoterapię i pacjenta traktuje jak wyleczonego a kolejne zaburzenia traktuje się w oderwaniu od choroby i leczy objawowo (leczy?).
  Lekarze standardowo zlecają najprostszy test (met.Elisa) którego skuteczność nie przekracza 50% (vide: "Pokonać boreliozę" autor: Buhner). Lepiej wykonać test WesterBlot (koszt kilkaset zł których NFZ nie zrefunduje) - a nawet ten test nie daje pewności. Gros osób leczy się objawowo (choroby neurologiczne, reumatoidalne, psychologiczne i inne niespecyficzne objawy) a nie ma świadomości boreliozy. Na obszarach endemicznych nawet kilkadziesiąt procent osób ma boreliozę. Statystyki chorych w naszym kraju są niedoszacowane o kilka rzędów wielkości. Wyleczenie antybiotykoterapią jest możliwe we wczesnej fazie od zarażenia. Po latach niestety konieczne jest długotrwałe leczenie. Jeśli ktoś chciałby wiedzieć więcej polecam stronę stowarzyszenia chorych na boreliozę (borelioza.org) proponuję też poczytać o sposobach leczenia zgodnych z ILADS (ignorowane przez naszych lekarzy). Łączenie ziół i długotrwałej antybiotykoterapii ma szansę przynieść rezultaty. Jeśli masz niespecyficzne objawy i chodzisz od lekarza do lekarza poczytaj o boreliozie - niestety nie możesz liczyć na większość lekarzy (choć są wyjątki).

 • ploughbeam

  Oceniono 1 raz 1

  Obrzeżek gołębień (Jest kleszczem) też może zarażać boreliozą. To informacja dla "miłośników" gołębi...

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  dodatkowy problem w tym ,że aktualnie nie tylko kleszcze roznoszą boreliozę i nie tylko wiosną jest zagrożenie

 • elbrusss

  Oceniono 1 raz 1

  Do wyciągania to polecam, a żeby nie wyciągać to ultrathon i po kłopocie.

 • kruk1210

  Oceniono 3 razy 1

  Dziękuję za obszerny i treściwy artykuł.

  Chętnie przeczytałbym informacje na jeden temat: jak zwalczać kleszcze globalnie? Czy można stosować w lasach jakieś opryski? Czy można skutecznie niszczyć zarodniki kleszczy? Czy można stosować w lasach jakieś pułapki na kleszcze? Czy można zwiększyć populację naturalnych wrogów kleszczy?

 • WJ Krzewicki

  0

  Ja dużo pożytecznych informacji na temat boreliozy znalazłem na www.AkcjaZdrowie.pl serdecznie polecam

 • roy_cohn

  Oceniono 15 razy -7

  Kleszcze wiosna i grypa jesienią - dwa najdurniejsze klikające tematy na tym Czerskim portalu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX