Jak często i jakie badania należy wykonywać, aby chronić się przed rakiem piersi i szyjki macicy?

Dzień Dobry TVN/x-news
02.12.2016 10:46
Czy rzeczywiście cytologia wystarczy, by czuć się bezpiecznie i jak często ją robić? Jak akcje medialne i inne apele wpłynęły na skuteczność leczenia raka piersi? Wyjaśnia prof. dr hab. med. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant ds. Onkologii Klinicznej.

Cytologia pomaga już wykryć zmiany, które jeszcze nowotworem nie są. Warto wiedzieć, jak teraz interpretuje się jej wyniki, bo skala się zmieniła. Jeśli wszystko jest w porządku, wystarczy zrobić ją raz na trzy lata. A jednak: wciąż jesteśmy na szarym końcu wykrywania i skutecznego leczenia.

W przypadku raka piersi są jednak pozytywne zmiany. Wyleczalność w Polsce wzrosła o 10 proc., chociaż są wątpliwości czy mammografia jest zawsze wykonywana prawidłowo oraz jaka jest grupa docelowa tego badania.

Dla tych, co wolą czytać:

Więcej o cytologii w Polsce
Więcej o raku piersi

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (2)
Zaloguj się
 • michnik-morderca

  Oceniono 13 razy -11

  Co, oświecone feministki nie uprzedziły, że puszczanie sie od wczesnego wieku powoduje występowanie stanów rakowych i przedrakowych kobiecych narządów w wieku późniejszym?

  A już michalina wisłocka o tym pisała.

 • michnik-morderca

  Oceniono 15 razy -13

  Oświecone feministki nie uprzedziły, że puszczanie sie od wczesnego wieku powoduje występowanie stanów rakowych i przedrakowych kobiecych narządów w wieku późniejszym?

  A już michalina wisłocka o tym pisała.

  Więcej tego "nastolatki o seksie", więcej. A potem w wieku 25 lat wycięcie macicy i jajników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX