Grypa: co roku groźna i lekceważona

scenariusz: Eliza Dolecka, montaż: Anita Kucharczyk
20.10.2016 11:55
Na pewno przyjdzie. Chociaż już niewiele osób pomyli grypę ze zwykłym przeziębieniem, i tak dopadnie najsłabszych. Jesteś na jej liście? Przygotowany do sezonu?

Już w październiku masz szansę złapać grypę. Zarazem: szczyt zachorowań przypada w pierwszym kwartale roku. Jest jeszcze szansa, by się zaszczepić, ale pewnie tego nie zrobisz, podobnie jak znacznie ponad 90 proc. rodaków.

Szczepionka nie ma cię chronić przede wszystkim przed czasowym gorszym samopoczuciem, a najgroźniejszymi powikłaniami. Wiesz, że co 4. zawał poprzedza infekcja układu oddechowego? Grypa sprzyja też niewydolności serca i zapaleniu mięśnia sercowego.

Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Zobacz! Dla tych, co wolą czytać: grypa trafia prosto w serce

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!!
Więcej o:
Komentarze (28)
Zaloguj się
 • mniammniam3

  Oceniono 29 razy 13

  Żadnych szczepionek! Już od czasów Szwejka wiadomo bowiem, że najlepszym lekarstwem na wszystkie choroby, w tym grypę, jest lewatywa. Trzeba ją tylko odpowiednio dozować. W przypadku grypy robimy ją w dni parzyste, za to 4 razy na dzień. Dodatkowo co dwie godziny zażywamy po dwie tabletki Xenny, zachowując przy tym post ścisły.

 • maff1

  Oceniono 79 razy 9

  nie szczepię się i nie mam zamiaru.
  Gdy byłem przymuszany przez pracodawcę, regularnie w ok. dwa dni po szczepieniu maiłem tygodniową grypę. Teraz ... od ponad 15 lat nie choruję. Myślę że te szczepienia to chwyt marketingowy i lobby osób które czerpia z tego korzyści (koncerny, przychodnie, lekarze m.in. znani z TV.. )

 • artur0121

  Oceniono 13 razy 7

  Po powikłaniach po grypie wylądowałem w szpitalu z zapaleniem mięśnia sercowego....miesiąc wyjęty z życiorysu, na szczęście wszystko wróciło do normy, ale nie należy lekceważyć tej choroby.

 • jhbsk

  Oceniono 15 razy 5

  Raz miałam grypę. Trzy tygodnie koszmaru. Od tej pory co roku się szczepię.

 • korollaq

  Oceniono 24 razy 4

  Gdyby te szczepionki były coś warte, a grypa faktycznie taka groźna, byłyby refundowane. W rzeczywistości działają na grypę z poprzedniego sezonu, bo wirus mutuje, a producenci rozpaczliwie próbują je opchnąć.

 • saj-gon-ki

  Oceniono 5 razy 3

  zawały są spowodowane przez obżarstwo
  a nie przez grypę

 • dra-h

  Oceniono 23 razy 3

  Kiedyś się szczepiłem, mimo że mój lekarz twierdził że szczepienia przeciw grypie są pozbawione sensu. Po przeprowadzce do innego miasta zmieniłem lekarza i po tym jak powiedział mi że szczepienia przeciw grypie to strata pieniędzy stwierdziłem, że coś w tym jest skoro dwóch lekarzy ma podobną opinię i przestałem się szczepić. Minęło 6 lat i przez ten czas nie miałem ani grypy, ani tym bardziej spowodowanego grypą zawału.

 • lukamipisze

  Oceniono 67 razy 3

  broń boże sie szczpić przeciw grypie!
  Jeśli nie masz 60-70 lat to nie mozna sie szczepić!
  Jezeli Twoj organizm zwalcza sam chorobę (w 2-3 dni) to nie ma sensu sie szczepić.
  Pamietaj ze szczepionki co najwyzej mogą chronić przed wirusami zeszłorocznymi, a nie chronią Cie przed nowymi szczepami w ogóle.
  Wiec na co, po co?

 • jhbsk

  Oceniono 17 razy 1

  Proepidemicy nie chcą szczepień. Wolą wydawać majątek na leczenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX