Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów

Eliza Dolecka, Mateusz Pędziwiatr
05.09.2016 10:15
Z jednej strony luksusowe gabinety i najnowsza technologia, z drugiej zaniedbania już u dzieci i powszechna próchnica. Niestety, chore zęby to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia.

Stan zapalny w jamie ustnej może przenieść się do innych części organizmu. Wśród poważnych powikłań 'banalnej' próchnicy jest zapalenie mięśnia sercowego, zawał, udar...

Równie poważne konsekwencje mogą spowodować choroby przyzębia, w tym paradontoza. Wciąż pokutuje mit, że to podstępna choroba genetyczna, która sprawia, iż 'ludziom wypadają zdrowe zęby', ale nic nie można na to poradzić. Tymczasem: parodontoza to głównie skutek zaniedbań higienicznych, jej leczenie niemal na każdym etapie (poza utratą uzębienia) jest bardzo skuteczne (chociaż kosztowne), a zaawansowana oznacza szkodzenie korzeni zęba...

Mitów o zębach obowiązuje sporo. O znaczeniu koloru, leczeniu zębów w ciąży czy o tym, gdzie najlepiej przechowywać szczoteczkę. Nie wiedziałeś? To zobacz!

Dla tych, co wolą czytać:
Wszystko o paradonozie
Mity o higienie jamy ustnej

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Komentarze (20)
Zaloguj się
 • boo-boo

  Oceniono 16 razy 12

  Też mi coś.....większość nie ma mydła i innych środków higieny osobistej - czuć to podczas zakupów niestety.

 • pivonka

  Oceniono 6 razy 4

  "Zęby to nasza wizytówka? 800 tysięcy Polaków nie ma nawet szczoteczki do zębów".Może stosują starą metodę dbania o czystość zębów i jamy ustnej popularną w starożytnym Rzymie, czyli płuczą jamę ustną własnym moczem:-).

 • zenekciec

  Oceniono 5 razy 3

  Za to maja 500+ .

 • bzyk_origo

  Oceniono 1 raz 1

  Polactwo zebow nie czysci, bo jak cowboys plucza zeby z rana i wieczora gorzala i to im wystarcza. Jazda pelnym autobusem komunikacji "miejskiej" to tez czasami jest przezycie.

 • volkszorn

  Oceniono 3 razy 1

  cebula wieczorem i z rana moze z powodzeniem zastapic szczoteczke i paste do zebow

 • r-mi

  Oceniono 21 razy -3

  Na tym portalu się kocha komunizm, to dlaczego nie napiszecie jak wyglądają gabinety które obywatelom funduje za ich ciężko zarobione pieniądze nasz kochany NFZ? Plomba z rtęcią, albo wyrywamy. Jak plombujemy na refundację to wypada po roku bo jest termokurczliwe. I w kółko. Lewicowa "oszczędność". Prześwietlenie - za 2 miesiące a reszta leczenia i tak płatna. Tyle się refunduje i taką to socjalizm oferuje tym biednym idiotom oddającym 70% pensji państwu - "kosmiczną technologię".

  I już widzę jak w przychodni finansowanej przez państwo mówią coś o próchnicy i paradontozie. Jeszcze obywatel coś usłyszy a później będzie chciał leczyć i zrobi chryję, że trzeba płacić a on przecież się składa na NFZ :)

 • jeremiah833

  Oceniono 23 razy -9

  NIE MA DNIA W TEJ GAZECINIE OD OBŚMIEWANIA POLAKÓW! A może napiszcie RAZ ilu ortodoxów żydowskich cuchnie na ulicach? Kopie i pluje na kobiety a nawet dziewczynki w autobusach? I odczepcie się od Polaków, łajzy! Zajmijcie się żydami - dopóki są.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX