HCV - niezauważona pandemia?

Uwaga! Naukowy Bełkot
21.06.2016 16:14
Na świecie ten śmiertelnie niebezpieczny wirus dopadł 150 mln ludzi. W Polsce 220 tysięcy. Zdecydowana większość nawet nie wie o zakażeniu, a co czwarty przypadek raka wątroby to jego skutek.

Przynajmniej jeden twój znajomy jest nosicielem wirusa HCV. Może go przekazywać dalej, nawet jeśli nie podejmuje żadnych uznanych ryzykownych zachowań, jak stosowanie dożylnych narkotyków. Pewnie chodzi do dentysty, usuwa kamień, może nosi kolczyki...

Wątroba jest narządem, który ma ogromne zdolności regeneracyjne. Zasadniczo to dobrze, ale skutkuje także tym, że zakażenie wirusem powodującym zapalenie wątroby typu C nie daje żadnych objawów aż do etapu, gdy choroba jest bardzo zaawansowana.

Kiedyś jej wykrycie oznaczało praktycznie wyrok śmierci. Dziś jest możliwość skutecznego leczenia.

Nie zakażaj. Wcześnie diagnozuj. Ocal swoją wątrobę przed pandemią. Jak? Zobacz!

Ten odcinek programu YT 'Uwaga! Naukowy Bełkot' powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego. Konsultacja merytoryczna: dr hab. nauk med. Rafał Gierczyński

Dla tych, co wolą czytać: wszystko o HCV Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Twórcą materiału jest Uwaga! Naukowy bełkot!. Zobacz więcej jego filmów na kanale.

Komentarze (1)
Zaloguj się
  • mesik50

    Oceniono 1 raz 1

    Wystarczy badanie krwi. A to naprawdę ogromny problem jak dojdzie do bezobjawowego zakażenia. Każda choroba wcześnie wykryta i leczona ma mniejsze szanse rozwoju. Tak jak rak, nadżerki, prostata, miażdżyca itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX