Amelia urodziła się z wodogłowiem i rozszczepem kręgosłupa, lekarze nie dawali jej szans. Dziś jest nie do poznania. Dzięki komórkom macierzystym

Dzień Dobry TVN/x-news
12.05.2016 17:18
Amelia, córka Malwiny i Dawida Pastalskich, urodziła się z poszerzonymi komorami mózgowymi, wodogłowiem, stopami skierowanymi do łydek oraz z rozszczepem kręgosłupa. Lekarze nie dawali szans, że kiedykolwiek usiądzie. Dzięki nowatorskiej metodzie leczenia komórkami macierzystymi mała Polka robi ogromne postępy. Musisz to zobaczyć!

Decyzja o leczeniu córki nie była łatwa. Z jednej strony, jak wspomina tata, dziewczynka była wiotka i nie rokowała dobrze na przyszłość, więc nie mieli nic do stracenia. Z drugiej jednak, dodaje mama, to rodzice musieli podjąć decyzję o narażeniu dziecka na dodatkowe bolesne ukłucia, pobyt w szpitalu...

Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania bliskich i specjalistów. Amelia to już zupełnie inne dziecko. oczywiście, bez ciężkiej pracy i rehabilitacji, same komórki nie zdziałałyby cudu. Konieczne zresztą będzie powtórzenie cyklu zabiegów. Nikt już jednak nie wątpi, że warto.

Zobacz także: Komórki macierzyste w leczeniu SLA - polski projekt

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Więcej o:
Komentarze (18)
Zaloguj się
 • aggimt

  Oceniono 39 razy 37

  Pani Malwino! Jest Pani fantastyczna!!! Trzymam za Was kciuki! <3

 • japka_putina

  Oceniono 23 razy 23

  BRAWO!

 • Gosia Kana

  Oceniono 22 razy 20

  Gdyby nie badania prenatalne nikt by nie wiedział o wadach i nie można byłoby zaplanować leczenia. Duże prawdopodobieństwo. że dziecko urodzone z tego typu problemami nie przeżyłoby. Nie rozumiem, jak można rozważać zakaz takich badań!

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 21 razy 17

  Za chwilę jakaś komisja przy nfz-ecie uchwali, że taka terapia to ponadstandartowe i kosztowne leczenie i wycofa refundację lub ustali arbitralnie cenę poniżej kosztów. I jeszcze dowali karę ośrodkowi, który ją zbyt często stosował. Żeby udowodnić, że urzędasy mają zawsze rację.

 • akonto_gazeta

  Oceniono 9 razy 1

  Tytuł jest tabloidową manipulacją. "Lekarze nie dawali jej szans". Na co? Na przeżycie? Większość dzieci z takimi wadami obecnie żyje. Są niepełnosprawne, mają liczne problemy zdrowotne, ale żyją. Cieszy, że terapia przynosi jakieś efekty, że jest poprawa sprawności, ale też nie jest to przełom w leczeniu takich wad, póki co. Nie sądzę też, żeby terapia komórkami macierzystymi miała wpływ na rozwój intelektualny. Dziecko rozwija się, bo ma dobrą opiekę, jest stymulowane i rehabilitowane.

 • m.apanel

  Oceniono 5 razy 1

  Jedyna pozytywna informacja od pół roku... sukces? ale nie tej ,,dobrej zmiany''!
  Gdzieś tam wcześniej zdecydowano finansowanie tego, albo dobra wola darczyńców?
  Nadzieja nie jest tak dosłownie głupia...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX